Ознака: економски раст
Економија 23.11.22 | 12:09

Помал економски раст и зголемување на инфлацијата, предвидува Народната банка која ги ревидираше априлските проекции

Помал економски раст и зголемување на инфлацијата предвидува Народната банка, која направи надолна ревизија на априлските проекции. Есенските проекции на централната...

Економија 04.01.22 | 21:40

Димитриеска-Кочоска до Ковачевски: Ајде, бидете доблесни и објаснете, ве предизвикувам!

Го читам Ковачевски, инаку сè уште заменик министер за финансии, како сега како мандатар најавува економски раст за оваа година од над 4% па се чудам, вели Гордана Димитриеска...

Економија 04.01.22 | 17:17

Ковачевски: Растот на економијата годинава ќе биде над 4 отсто, економските мерки дале резултат

Имаме добри економски показатели и релизации остварени во изминатата 2021 година, напиша на Фејсбук претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар...

Економија 29.10.21 | 19:42

Заев: Државата е исправена пред економски раст бидејќи сите други стратешки прашања се веќе решени

Докажавме дека во бизнис секторот гледаме партнери со кои носиме успешни економски политики. Растот на бруто домашниот производ е доказ дека растат и компаниите. Сите...

Економија 08.07.21 | 11:18

Виенски институт: Раст на економиите кај 20 земји, но не и во Македонија

Виенскиот институт за меѓународни економски студии ги објави новите економски проекции за земјите од Источна Европа, пишува Дојче Веле. Очекувањата се дека ќе има раст...

Свет 30.06.21 | 10:56

ММФ ја ревидираше прогнозата за економски раст на Унгарија на 6,2 проценти во 2021 година

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја ревидираше прогнозата за економски раст на Унгарија на 6,2 проценти во 2021 година, од предвидените 4,3 проценти во мај, информираше...

Економија 12.06.21 | 16:39

Заев сè уште не одговори на што се потрошија 1 милијарда евра од Буџетот

СДСМ и економски раст се две работи кои не одат во иста реченица. Секоја година е економска година за оваа власт, а граѓаните живеат се посиромашно, цените се плафон,...

Колумни 30.05.21 | 12:58

Фискален стимул за заздравување, забрзан економски раст и фискална консолидација

Фатмир Бесими Минатата недела се одржа првата заедничка научна конференција на Министерството за финансии и Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ)....

Балкан 25.05.21 | 09:37

Подобри резултати од предвидувањата: БиХ очекува економски раст од 3,4 проценти

Централната банка на БиХ предвидува дека економскиот раст на државата ќе биде 3,4 проценти оваа година, што е за 70 основни поени повеќе од проекцијата од ноември 2020 година. Новата...

Свет 15.03.21 | 14:33

Резултат на брзото справување со пандемијата: Кинеската економија бележи скок за една третина

Во првите два месеца од 2021 година, активноста на производствените капацитети и прометот во трговијата на мало во Кина бележат раст, што е над очекувањата и за многумина...

Економија 27.02.21 | 20:16

Бесими: Економската криза завршува, годината ќе ја завршиме со позитивна стапка на раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, очекува по првото тримесечје од 2021 да почнат да слабеат ефектите од здравствената криза и соодветно на тоа да почне да се враќа...

Економија 26.02.21 | 11:06

Фатмир Бесими: Евроинтеграциите ќе го забрзаат економскиот раст

Министерот за финансии Фатмир Бесими, на средбата во Брисел со заменик-генералниот директор за соседска политика и преговори за проширување при Европската комисија,...

Економија 08.01.21 | 10:05

СДСМ: 2021 ќе биде година на економски раст и развој

СДСМ продолжува со креирање и реализација на мерки и политики, кои ќе овозможат новата 2021 година да биде година на економски раст и развој, година во која македонската...

Економија 12.09.20 | 11:30

Арсовска: За економски раст потребен е зголемен пласман на македонските производи

Претседателката на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, смета дека затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за...

Економија 05.07.20 | 10:51

Јанушев најавува три експресни патишта, 2 нови гранични премини и пруга кон Бугарија

Само држава со развиена инфраструктурна мрежа може да се надева на засилен економски раст. Се обврзуваме на реконструкција на сите државни патишта, дополнително ќе...

Вести 09.04.20 | 12:49

Светска банка: Предвидениот раст на БДП за Македонија годинава е минус 0,4 отсто

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот,  е негативна поради кризата поврзана...

Економија 28.10.19 | 18:05

Директорот на Статистика избегна да одговори дали власта му бара да филува информации за позитивна економска слика

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, избега од камерите и не одговори на прашањето дали по притисок на власта биле фингирани информации за...

Економија 16.10.19 | 11:09

Заев пред австриските бизнисмени: Нашата земја е со економски раст од 3,6%

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Како предводник на...

Економија 20.08.19 | 15:31

Заев: Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата даваат резултати

Просечната плата продолжува да расте, мерките на Владата ги даваат своите резултати, напиша премиерот Зоран Заев на својот „Фејсбук“ профил по повод најновите статистички...

Економија 07.06.19 | 15:12

Може треба на глава да стојам за ВМРО-ДПМНЕ да го види растот во економијата

Добрите вести доаѓаат во серија. Економските параметри се одлични. Растот на БДП од 4,1 отсто објавен денеска е силен показател за исправноста на сите политики и програми...