Ознака: економски мерки
Балкан 15.04.20 | 19:02

Економскиот пакет за помош на Унгарија меѓу најдобрите во Европа, само една земја полоша од Македонија

Економскиот пакет и мерки со кои Унгарија ќе ги санира последиците во економијата после пандемијата на коронавирус и со кои директно ќе помогне на бизнисите и на граѓаните...

Економија 15.04.20 | 12:18

Ослободување од плаќање аконтации за данок на личен доход и данок на добивка за три месеци за угостителите

Ослободување од плаќање на аконтации на данок за личен доход и аконтации на данок на добивка за месец март, април и мај е една од последните одлуки на Владата за помош...

Економија 12.04.20 | 11:43

Мерките на Владата се задоцнети, недоречени и конфузни, стапката на невработеност повторно ќе го надмине нивото од 20%

Предлог-мерките на ВМРО-ДПМНЕ во голема мера се совпаѓаат со тие на бизнис заедницата која се труди да го преброди овој тежок период, да ги задржи работните места и да...

Економија 10.04.20 | 23:20

Маленко: По вина на неспособните кои ја водат државата јас ја затворам фирмата со 7 вработени

Статус на Никола Маленко од Скопје, сопственик на игротека за деца, кој поради мерките кои се спроведуваат за превенција од Корона вирусот морал да ја затвори игротеката...

Македонија 10.04.20 | 22:15

Калајџиев: Мене ми изгледа дека владата за некои мерки претерува, барајќи алиби за неизвесноста која допрва престои

Професорот од Правниот факултет од Скопје, Гордан Калајџиев, на денешната Топ тема на Телма телевизија истакна дека Владата залажува дека состојбата брзо ќе биде надмината,...

Економија 09.04.20 | 18:53

„Левица“: На кое тоа „друго место” ќе се вработат отпуштените работници кога најголем дел од економијата е во прекин?

Сведоци сме дека секојдневно по стотици работници, па и повеќе се пуштаат дома и остануваат без приходи. Само во угостителството проценките се дека од почетокот на кризата...

Економија 07.04.20 | 23:20

Николоски: Банките треба да престанат да се богатат на грбот на граѓаните, ако граѓаните и стопанството колабираат ќе нема кој да им плати ни основица, ни камата

Македонија е пред најголемата економска криза. Точно дека најголемиот дел од причините се поврзани со пандемијата на корона вирусот, но исто така најголемата вистина...

Економија 07.04.20 | 21:33

Се ограничува исплатата на додатоци и надоместоци на плата во јавниот сектор

Владата донесе Уредба со законска сила за ограничување на исплата на додатоци и надоместоци на плата за вработените во јавниот сектор за време на вонредна состојба. Со...

Сервиси 06.04.20 | 13:30

Отворен кол центар за компаниите и граѓаните за сите информации за економските и другите мерки на Владата за КОВИД-19

Владата денес го пушти во употреба првиот контакт центар наменет за поддршка на бизнисот и граѓаните во врска со економските прашања во услови на справување со кризата...

Економија 02.04.20 | 15:29

Спасовски: 14.500 денари месечно по вработен за април и мај во приватниот сектор

Оливер Спасовски на денешната одржа прес-конференција информираше за Уредбата со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени...

Економија 02.04.20 | 14:00

Мицкоски: Кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Заев попречува да се види шансата за искористување на средствата од пензискиот фонд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува...

Македонија 02.04.20 | 09:48

Мицкоски: Лицемерно е човекот во чиешто семејство возниот парк е неколку милиони евра, каде што има Мајбах и Бентли, да зборува за солидарност

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говори за економските мерки, задолжувањето на државата, солидарноста… Вас ве прозиваа во јавноста...

Економија 02.04.20 | 09:34

Ако владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд, осигурениците нема да загубат ниту денар, а државата ќе добие пари

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ако Владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд осигурениците нема да загубат ниту...

Македонија 01.04.20 | 11:34

Заев се откажал од кратење на платите за администрацијата поради стравот од Ахмети

Зоран Заев во три наврати најавуваше кратење на платите на административците. Неговиот план за минимална плата на цел државен апарат од 14.500 денари, наиде на жесток отпор...

Економија 01.04.20 | 09:54

ВМРО-ДПМНЕ: Со мерките од Владата граѓаните ги чека црна и тешка економска криза

Мерките кои што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат прифатени од Владата доколку заедничка цел е добра и стабилна иднина на нашата држава и нашите граѓани.Помошта...

Економија 01.04.20 | 08:38

ССК: Мерките на Владата не се доволни, и нема да ги постигнат очекуваните резултати

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки...

Економија 31.03.20 | 18:39

Владата наместо со мерки излезе со трикови после кои пари нема

Економските мерки со кои државите, пред се сличните на нас во регионов, се борат против економската и финансиска епидемија паралелно со корона вирусот ни се помалку...

Македонија 31.03.20 | 18:14

Пендаровски контра Заев: Претседателот не се сложи со предлогот на лидерот на СДСМ за плати од 14.500 за административците

Претседателот Стево Пендаровски не се согласува со предлогот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за намалување на платите на 14.500 денари за целата администрација, која за...

Економија 31.03.20 | 16:33

Ова се сите 17 економски мерки донесени од Владата

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата 32-ра седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите...

Економија 31.03.20 | 16:28

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави до Владата уредби со сила на закон за мерките што ги предлагаме

Лидерот Мицкоски најави дека ВМРО-ДПМНЕ во следните неколку денови   до Владата ќе достави уредби со сила на закон за мерките кои што ги предлагаат. Тој бара да се отвори...