Ознака: економски мерки
Економија 27.09.20 | 12:30

(ВО ЖИВО) Заев го презентира четвртиот пакет економски мерки

Претседателот на Владата, Зоран Заев, го презентира четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19.

Економија 16.06.20 | 12:32

Анкета: Над 62 проценти од народот смета дека економските мерки на Владата се недоволни

Граѓаните сметаат дека пакетите социјална помош кои ги дели СДСМ, а за кои во јавноста излегоа голем број фотографии, претставуваат обид за предизборен поткуп.50,1 процент...

Економија 02.06.20 | 10:37

Арсовска: Неопходно е продолжување на сите мерки за одложување на побарувањата

Сојузот на стопански комори на Македонија, иницира продолжување на економските мерки за финансиска поддршка на Владата, итно за дополнителни два месеци. Неопходно...

Економија 23.05.20 | 18:20

Државни пари – околу 106.000 евра легнале на сметката на „Брако“ од Велес, каде што се врати поранешниот вицепремир Кочо Анѓушев

Компании на доскорешни владини функционери, приватни болници, обложувалници, казина, странски инвеститори, приватни училишта и универзитети, медиуми, винарски визби,...

Економија 21.05.20 | 23:42

Лазар Јовевски: Наместо да ги сочуваме работните места, ние сега нудиме помош на оние кои останале без работа

Професорот Лазар Јовевски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа истакна дека требаше да се превземат мерки за помош на стопанството и економијата...

Економија 20.05.20 | 13:07

Стоилковски: Заев со покачувањето на акцизата им зема 178 милиони евра на граѓаните и стопанствениците годишно

На денешната прес-конференција, портпаолот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски рече дека Зоран Заев го полни буџетот кој го испразни за криминални тендери од џебот на граѓаните...

Македонија 18.05.20 | 22:24

Жестоки реакции на граѓаните кон Заев: Доаѓа крајот на картелот Заеви

Доаѓа крајот на картелот Заеви, нема гласови од Шутка, ајде почни поткупувај…се само дел од коментарите кои може да се забележат на социјалните мрежи упатени кон...

Економија 18.05.20 | 20:24

Славески : Ако Владата на СДСМ сакаше навистина да им помогне на граѓаните, веќе ќе ги имаа парите на трансакциските сметки

Во гостувањето во Топ Тема професорот и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески посочи дека ветувањето за платежна картичка и пари за директна помош на граѓаните...

Македонија 18.05.20 | 11:04

Владата го крши Изборниот законик: 60 дена пред избори не се можни исплати на буџетски средства и рекламирање

Со вчерашната промоција на пакетот економски мерки Владата го прекрши Изборниот закон во делот кој се однесува на вонредни исплати на буџетски средства од страна на...

Економија 17.05.20 | 15:16

ВМРО-ДПМНЕ: Meрките на Владата се предизборен поткуп

Meрките кои денеска ги промовираше СДСМ не се мерки за помош на граѓаните и погодените од економската криза, туку мерки за еднократен поткуп, реагираат од опозициската...

Економија 17.05.20 | 13:59

Поткуп или помош: Владата предизборно дели 355 милиони евра

Владата денеска го усвои третиот сет економски мерки во насока на опоравување на домашната економија во периодот на враѓање во нормала по кризата со коронавирусот....

Економија 17.05.20 | 12:41

ВО ЖИВО: Спасовски ќе го презентира третиот пакет економски мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ќе одржи прес-конференција за третиот пакет економски мерки. На прес конференцијата ќе присуствуваат и вицепремиерката за економски...

Економија 14.05.20 | 20:29

Мицкоски: Владата задоцни со мерките за помош на стопанството, сега е доцна за мерки, ни треба стратегија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната „Топ тема“ на Телма телевизија, истакна дека владата задоцнила со мерките за стопанството, сега е доцна...

Естрада 10.05.20 | 15:49

Здружението на естрадни уметници со соопштение: Имаме колеги кои се егзистенцијално загрозени

По вчерашната вест дека Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести и препорачаа на Владата сите мерки да останат исти и да нема отворање на локалите,...

Економија 29.04.20 | 20:28

Eкспертите се надеваат дека газдите кои ќе добијат помош дека нема да отпуштаат работници

Економските експерти ги оценуваат како добри олеснетите услови за мерката за финансиска помош за исплата на плати за април и мај годинава, што денеска ги презентираше...

Економија 22.04.20 | 09:33

ВМРО-ДПМНЕ: За доброто на граѓаните, СДСМ треба веднаш да ги прифати нашите економски мерки

СДСМ задоцни со економските мерки. Стопанството и фирмите се во минус, обвнинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Мерките кои ги предложи оваа криминална влада  се неприменливи и не...

Економија 21.04.20 | 22:54

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и неговиот извршител Спасовски удрија по џебот на граѓаните и ја покачија цената на горивата, за профит на поединци блиски до нив

Факти кои го одбележаа денот: 1. Зоран Заев и неговиот извршител Спасовски удрија по џебот на граѓаните и ја покачија цената на горивата, за профит на поединци блиски...

Економија 19.04.20 | 16:55

Пензионерите во 4 групи ќе си ги подигаат пензиите од банка

Априлските пензии ќе бидат исплатувани по групи. Пензионерите кои немаат картички ќе бидат поделени во четири групи, според висината на примањата. Целта е да се избегнат...

Здравје 19.04.20 | 16:27

Филипче: Ако не се почитуваат мерките по попуштање на рестрикциите може да се соочиме со нов, нагол пик

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „Дојче веле“ најави дека се размислува постепено да се намалуваат рестриктивните мерки, но точно од кога тоа ќе...

Балкан 15.04.20 | 19:02

Економскиот пакет за помош на Унгарија меѓу најдобрите во Европа, само една земја полоша од Македонија

Економскиот пакет и мерки со кои Унгарија ќе ги санира последиците во економијата после пандемијата на коронавирус и со кои директно ќе помогне на бизнисите и на граѓаните...