Ознака: економски мерки
Економија 02.04.20 | 15:29

Спасовски: 14.500 денари месечно по вработен за април и мај во приватниот сектор

Оливер Спасовски на денешната одржа прес-конференција информираше за Уредбата со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени...

Економија 02.04.20 | 14:00

Мицкоски: Кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Заев попречува да се види шансата за искористување на средствата од пензискиот фонд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: За жал, кусогледоста на економскиот тим на Владата, дополнет со Спасовски и Зоран Заев попречува...

Македонија 02.04.20 | 09:48

Мицкоски: Лицемерно е човекот во чиешто семејство возниот парк е неколку милиони евра, каде што има Мајбах и Бентли, да зборува за солидарност

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говори за економските мерки, задолжувањето на државата, солидарноста… Вас ве прозиваа во јавноста...

Економија 02.04.20 | 09:34

Ако владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд, осигурениците нема да загубат ниту денар, а државата ќе добие пари

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ако Владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд осигурениците нема да загубат ниту...

Македонија 01.04.20 | 11:34

Заев се откажал од кратење на платите за администрацијата поради стравот од Ахмети

Зоран Заев во три наврати најавуваше кратење на платите на административците. Неговиот план за минимална плата на цел државен апарат од 14.500 денари, наиде на жесток отпор...

Економија 01.04.20 | 09:54

ВМРО-ДПМНЕ: Со мерките од Владата граѓаните ги чека црна и тешка економска криза

Мерките кои што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат прифатени од Владата доколку заедничка цел е добра и стабилна иднина на нашата држава и нашите граѓани.Помошта...

Економија 01.04.20 | 08:38

ССК: Мерките на Владата не се доволни, и нема да ги постигнат очекуваните резултати

Сојузот на стопански комори (ССК) се оградува од вториот сет владини мерки што ги соопшти денеска премиерот Оливер Спасовски. – Од наша страна се бараа системски мерки...

Економија 31.03.20 | 18:39

Владата наместо со мерки излезе со трикови после кои пари нема

Економските мерки со кои државите, пред се сличните на нас во регионов, се борат против економската и финансиска епидемија паралелно со корона вирусот ни се помалку...

Македонија 31.03.20 | 18:14

Пендаровски контра Заев: Претседателот не се сложи со предлогот на лидерот на СДСМ за плати од 14.500 за административците

Претседателот Стево Пендаровски не се согласува со предлогот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за намалување на платите на 14.500 денари за целата администрација, која за...

Економија 31.03.20 | 16:33

Ова се сите 17 економски мерки донесени од Владата

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата 32-ра седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите...

Економија 31.03.20 | 16:28

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави до Владата уредби со сила на закон за мерките што ги предлагаме

Лидерот Мицкоски најави дека ВМРО-ДПМНЕ во следните неколку денови   до Владата ќе достави уредби со сила на закон за мерките кои што ги предлагаат. Тој бара да се отвори...

Економија 31.03.20 | 16:11

Мицкоски: Заев и Спасовски да кажат што подразбираат под ефективен час поминат на работа?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на денешното обраќање нагласи дека она што исто така нема да го слушнеме во пресот на Зоран Заев и Оливер Спасовски е тоа дека е дека „субвенцијата...

Останати спортови 31.03.20 | 14:40

Македонските спортисти ќе добијат финансиска помош од Владата во висина од 14.500 денари за април и мај

Премиерот Оливер Спасоски на денешната прес конференција најави дека македонските спортисти ќе добијат финансиска помош од Владата во висина од 14.500 денари за месеците...

Економија 31.03.20 | 09:34

ВМРО-ДПМНЕ подава рака за санирање на последиците од пандемијата и економската криза

ВМРО-ДПМНЕ испрати писмено соопштение го ви го пренесуваме во целост. ВМРО-ДПМНЕ подава рака за санирање на последиците од пандемијата и економската криза. Повеќе од...

Економија 30.03.20 | 11:59

Гошев за најавените економски мерки: Веројатно оваа мерка нема да помине, но Заев и СДСМ може скапо да ја платат

Поранешниот гувернер Петар Гошев во интервју за НОВА ТВ вели дека не гледа солидарност и правичност во најаветите економски мерки. На прашањето дека „Заев најави линеарна...

Економија 29.03.20 | 16:42

Димитриевска-Кочоска: На економскиот совет не беа ставени мерките на ВМРО-ДПМНЕ

Дополнителната министерка за финансии Гордана Димитриевска-Кочоска на Фејсбук искоментира на седницата на Економскиот совет не биле ставени предлог мерките предложени...

Македонија 28.03.20 | 18:46

СДСМ ја одби понудата на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ смета дека суетата на власта значи преземање на одговорноста за крахот кој следи

Откако денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека е подготвен да отиде во Владата и да им го презентира планот за економски мерки без да се кратат плати...

Македонија 26.03.20 | 23:43

Манчевски: Намалувањето на платите е мерка за да се спаси економијата

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, во емисијата „Кликплус“ на ТВ21 истакна дека намалувањето на платите е мерка за да се спаси економијата. Намалувањето на...

Економија 26.03.20 | 11:17

Трипуновски: Апелирам земјоделците да произведат повеќе храна, а до сите останати граѓани да го купиме тоа што е произведено на македонските ниви

Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска имаше видео обраќање. Квалитетот на македонската храна е признаен насекаде низ светот. Нашите производи децении...

Економија 25.03.20 | 13:48

Ќе плаќаме поскапи кредити: Задоцнетите економски мерки на власта ќе бидат на грбот на граѓаните

Задоцнетите мерки на СДСМ и на Зоран Заев ќе се прекршат на грбот на граѓаните. Поради тоа, граѓаните ќе плаќаат повисоки камати на задолжувањата кои сигурно ќе се случат...