Ознака: економски форум давос
Балкан 19.01.23 | 18:46

Вучиќ од магарешката клупа во Давос: Ви пречи силна Србија!

Фотографија од Самитот во Давос, која ја објави претседателот на Македонија Стево Пендаровски посебно одекна во регионот. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ,...

Балкан 19.01.23 | 17:51

Вучиќ и Пленковиќ од Давос: Неопходни се напори за решавање на отворените прашања

Српскиот претседател Александар Вучиќ и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ се сретнаа во Давос, каде што учествуваат на годишниот состанок на Светскиот економски...

Балкан 18.01.23 | 10:27

Знаме на Голема Албанија сосе делови од Македонија се вее на економскиот самит во Давос

Знаме на Голема Албанија со делови од Македонија се вее пред хотел во Давос за време на одржувањето на економскиот самит во Давос. Хотелот се наоѓа отспротива каде што...

Македонија 17.01.23 | 17:55

Пендаровски во Давос посочи дека Косово и натаму е чуствителна точка, заедно со Република Српска

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на панел сесијата „Во одбрана на Европа“, на која говореа...

Свет 17.01.23 | 10:00

Кличко: Инфраструктурата на Киев може да се урне во секоја секунда

Инфраструктурата на Киев може да се урне во секоја секунда, бидејќи спорадичните руски ракетни напади и ниските зимски температури вршат се поголем притисок врз...

Македонија 17.01.23 | 08:39

Пендаровски ќе учествува на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос

Претседателот Стево Пендаровски од денеска, 17 јануари 2023 година, вторник, ќе учествува на Годишниот состанок на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос. Според...

Свет 23.05.22 | 23:59

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе бидат во срцето на Светскиот економски форум (СЕФ)...

Македонија 26.01.20 | 02:07

Димитров навреден: Не ми се верува, јас бев во Давос!

Министерот за надворешни работи Никола Димитров реагира на изјавата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски дека никој од власта не бил поканет на Економскиот...

Македонија 24.01.20 | 13:57

Заев во Давос го канеа само кога требаше да го промени името

Денес завршува Светскиот Економски Форум во Давос. На форумот беа поканети бројни светски лидери, директори на корпорации, влијателни политичари, професори и многу...

Свет 21.01.20 | 22:12

За обезбедување и хотел: Престојот во Давос Американците ќе ги чини 3,4 милиони долари

Дводневниот економски самит ќе ги чини американските даночни обврзници 3,4 милиони долари. Толку чини престојот на претседателот Доналд Трамп и неговата 150 члена делгација.Овие...

Македонија 21.01.20 | 13:26

Димитров од Давос: Крајно време е да ги започнеме преговорите

Крајно време е нашата земја да направи чекор напред на својот европски пат – отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача денеска шефот на дипломатијата...

Македонија 21.01.20 | 11:59

Димитров се сретна со Борисов во Давос

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил...

Свет 21.01.20 | 09:00

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти...

Македонија 10.07.19 | 12:41

Владата почна да си ги демантира и своите соопштенија

Премиерот Зоран Заев имаше средба со поранешниот украински претседател Петро Порошенко во рамки на заедничкиот ручек на шефови на држави и влади на економскиот форум...

Економија 25.01.19 | 13:49

Заев-Шарец: Земјите од регионот влегуваат во ера на траен мир и поврзување за економски напредок

Новиот амбиент што се отвора за регионот со решавањето на спорот за името, како и со забрзувањето на интегративните процеси и во другите земји на Западен Балкан, е од...

Економија 24.01.19 | 17:42

Заев од Давос: Ги мотивираме компаниите да инвестираат, ги отвораме економските врати за нашата земја

Премиерот Зоран Заев денеска од Давос порача дека пред една година на Светскиот економски форум е отворена иднината за Македонија, откако тој и грчкиот премиер Алексис...

Македонија 24.01.19 | 15:48

Заев се сретна со Џорџ Сорос во Давос

Премиерот Зоран Заев, во рамки на економската и политичка агенда на Светскиот економски форум во Давос, се сретна и разговараше со финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондациите...

Македонија 24.01.19 | 14:36

Заев се сретна со Хан и Столтенберг на форумот во Давос

Претседателот на Владата Зоран Заев придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев,...

Македонија 24.01.19 | 08:43

Средба Заев-Хан на Светски економски форум во Давос

Премиерот Зоран Заев, кој учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, денеска треба да оствари средба со еврокомесарот за европска соседска...