Ознака: Екатерини Сакеларопулу
Балкан 13.03.20 | 11:56

Пред полупразна сала Екатерини Сакеларопулу положи свечена заклетва како прва жена претседател на Грција

Во полупразна сала во грчкиот Парламент, со намален број пратениците, превентивно, поради коронавирусот, под засилени мерки на хигиенска заштита, Екатерини Сакеларопулу...

Балкан 23.01.20 | 16:26

Љубител на мачки, ќерка на судија, ја оценуваше уставноста на Преспански : Која е Екатерини Сакеларопулу, новата претседателка на Грција

Барањето за поништување на Договорот од Преспа; присуството на деца бегалци во училиштата; државјанство за децата родени во Грција од родители кои не се Грци; религијата...

Балкан 22.01.20 | 10:28

Грција доби прва жена претседател

Со широко мнозинство, со поддршка од три партии, со 261 глас, 61 повеќе од потребните 200, Екатерини Сакеларопулу денеска е избрана за прв жена претседател на Грција, јави...