Ознака: екатерина захариева
Балкан 16.12.20 | 11:50

Бугарски медиум: Убавата министерка Захариева, кандидат за најглупава изјава!

Анти-владиниот“ бугарски сајт Frognews.bg изјавата на шармантата и убава Министерка за надворешни на Бугарија, Екатерина Захариева , дека Тито и Хитлер се едно исто зло...

Македонија 15.12.20 | 14:35

Ти мисице најде да зборуваш за тоталитарни матрици кај Македонците?

И во последното интервју на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се изнесени доста тези и контроверзни тврдења, кои повторно наидоа на реакции...

Македонија 15.12.20 | 12:51

Захариева го спореди Тито со Хитлер, вели Македонците ги негираат правата на Бугарите

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева Софија повторно со став дека Бугарија не го негира јазикот и идентитетот на Македонците, туку, таа смета дека...

Македонија 15.12.20 | 10:47

Македонија премолчa што „Трето полувреме“ беше забранет од министерка за надворешни работи

Кога бугарската министерка за надворешни работи го забрани емитувањето на „Трето полувреме“, тоа беше премолчено од страна на Македонија, потсети режисерот Дарко...

Македонија 13.12.20 | 21:18

Ако има договор, можеме да ги одобриме преговорите за Македонија и 5 дена пред изборите

Имаме многу јасен став. Сакам да потенцирам дека тоа нема никаква врска со изборите. Ако постигнеме договор пет дена пред изборите, Бугарија може да ја одобри Рамката...

Македонија 12.12.20 | 19:10

Захариева: Скопје се надева на притисок од Вашингтон или од Берлин

Бугарија нема да и каже ДА на Македонија се додека во преговарачката рамка не види гаранции дека официјално Скопје ќе ги исполни сите точки од Договорот за добрососетство....

Македонија 11.12.20 | 09:22

Захариева: Бугарија сака да се признае историската вистина, тоа не беше проблем за Македонија кога се потпишуваше Договорот

Бугарската шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева, вели дека најголемиот проблем во односите со Македонија се недоволните гаранции за спроведување на Договорот...

Македонија 11.12.20 | 09:11

Kaко би се чувствувале ако некој по 75 години ви вели фашист, му вели Захариева на германски новинар

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева вели дека најголемиот проблем во односите со Македонија се недоволните гаранции за спроведување на...

Балкан 09.12.20 | 15:09

„Тази вето не е вето“: Захариева тврди дека не ставиле вето, за проширувањето воопшто не се расправало

Eкатерина Захариева тврди дека Бугарија не ставила вето, зато што вчера на министерскиот совет, како што посочи, воопшто не се расправало за проширувањето. Бугарската...

Балкан 09.12.20 | 14:34

Бучковски молчеше на навредите на Захариева: Ја градите нацијата и идентитетот на антибугарска основа

Специјалниот преговарач на Владата на Заев, Владо Бучковски денеска е во Софија каде оствари средба со бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. Захариева...

Балкан 03.12.20 | 09:15

Дендијас и Захариева разговарале за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Европската перспектива на земјите од Западен Балкан, била една од темите за кои разговарале шефовите на грчката и бугарската дипломатија, Никос Дендијас и Екатерина...

Македонија 02.12.20 | 18:53

Иванов: Нема да им се извинам на Захариева и на Бакојани

Новинарот Зоран Иванов во емисијата „24 анализа“ повтори дека нема намера да се извинува на Екатерина Захариева и на Дора Бакојани за напишаниот статус во кои ги нарече...

Македонија 27.11.20 | 23:19

Taсевски со порака до Захариева: Вашето минато нема да го заборават синовите и внуците на оние отсечени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“ во Втората светска...

Балкан 26.11.20 | 19:31

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè што е бугарско, изјави вицепремиерката...

Македонија 23.11.20 | 16:46

Заменикот на Захариева: Не може земја во предпристапен процес да ѝ држи лекции на Бугарија, која е членка од 2007 година

Во Македонија изминативе денови видовме запалени бугарски знамиња и слушнавме сексистички напади од водечки политичари кон сите бугарски жени, вклучителнои...

Македонија 20.11.20 | 08:55

Захариева, многу се навредувате кога ве пцујат непостоечки луѓе на непостоечки јазик

Значи замолувам да ѝ помогнеме малку на државата. Бидете одговорни како и јас сега, повикува Богдан Илиевски на Фејсбук. Завариева, ти благодарам затоа што не нарекуваш...

Балкан 19.11.20 | 15:40

Захариева: Не е проблем само говорот на омраза, во Македонија ги кочат и бугарските инвестиции

Бугарската министерска Екатерина Захариева, при гостување во телевизијата „Нова“ порача дека Бугарија ги почитува своите соседи и има интерес за европска интеграција...

Македонија 19.11.20 | 10:01

Захариева возврати на навредите од Иванов: Затоа не велиме „да“, 30 години трпиме омраза

Срамота е она што се случува со говорот на омраза во Македонија во последно време, рече во утринското гостување во „Здраво, Бугарија“ на Нова Телевизија вицепремиерката...

Македонија 18.11.20 | 20:32

Владата ќе го разреши директорот на МИА поради навреда кон Екатерина Захариева

Владата поведува постапка за разрешување на директорот на МИА, Зоран Иванов, поради објава на социјалните мрежи во која се навредува бугарската министерка за надворешни...

Балкан 18.11.20 | 13:09

Захариева: Не можеме да одобриме старт на преговорите со Скопје, додека не добиеме правни гаранции

Додека не добиеме правни гаранции – и од Скопје и во контекст на процесот на преговори со ЕУ, дека ќе дојде до промена на сегашната политика, ние не можеме да се согласиме...