Ознака: екатерина захариева
Македонија 15.02.21 | 10:46

Захариева: Ако, нека бидат пријатели со Србија, ама нека бидат и со нас

Мора да се надминат недоразбирањата со Македонија и не е во ред во 21. век да се победува на избори со кампања против соседни земји, вели министерката за надворешни работи...

Македонија 13.02.21 | 09:07

Захариева: Нема ЕУ за Македонија ако не престане омразата

Не сакам Македонија да остане надвор од Европската Унија, но не може да продолжи таложењето омраза кон Бугарија со генерации во таму, вели бугарската министерка за надворешни...

Македонија 10.02.21 | 12:11

Захариева со демант до Заев: Принципиелно ли е да воспитуваш генерации по генерации со омраза кон соседната држава и целиот народ?

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја критикуваше изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во понеделникот на дебатата на американскиот...

Балкан 10.02.21 | 11:34

Потсети на одлуката на Парламентот: Захариева порача дека кој и да дојде на власт во Бугарија ќе има ист став кон Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја критикуваше изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во понеделникот на дебатата на американскиот...

Македонија 04.02.21 | 10:04

Кажете ѝ на Захариева дека во Македонија постои бугарски културен центар од 2002 година

Ганка Цветанова, професорка и поранешна министерка култура на земјава во Владата на Љупчо Георгиевски, вчера се огласи преку Твитер со индиректна порака до министерката...

Балкан 03.02.21 | 22:04

Ако може српски, Захариева бара и бугарски културен центар

Не можеме да се мешаме во воведувањето на српскиот јазик и нивниот културен центар, но исто така сакаме да имаме бугарски културен центар, изјави шефицата на бугарската...

Македонија 03.02.21 | 11:21

Захариева: Не сме среќни што кажавме „не“, но нема да правиме компромис со националните интереси

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во емисијата „Контракоментар“ на блогерот Асен Генов, изјави дека Бугарија, како членка на ЕУ, продолжува...

Македонија 02.02.21 | 21:58

Захариева одговара зошто реагираат за говор на омраза во Македонија, но премолчуваат ако тоа се случи во Србија

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во емисијата Контракоментар изјави дека e oправдано тоа што не дозволиле Македонија да ги почне преговорите...

Балкан 29.01.21 | 09:33

Захариева повторно напаѓа: Не се раскинати врските меѓу Скопје и Белград

Враќањето на српскиот јазик во училиштата во Македонија ги негира тврдењата дека се раскинати врските со Србија и Русија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија 15.01.21 | 13:35

Захариева се навреди од палењето на бугарското знаме, но не и Димитров со негирањето на придавката „македонски“

Последните настани поврзани со карневалот во Вевчани најдобро ја отсликуваат разликата во однесувањето на една организирана држава и нејзините политички експоненти...

Балкан 13.01.21 | 09:11

Захариева ни порача дека и по изборите позицијата на Бугарија ќе остане иста

Во  Македонија постои заблуда дека нешто ќе се промени по изборите во Бугарија. Ова го изјави вицепремиерката и бугарска министерка за надворешни работи, Екатерина...

Балкан 09.01.21 | 16:37

Разговорите продолжуваат: Бучковски во понеделник во Бугарија

Специјалниот пратеник во спророт со Бугарија Владо Бучковски,  во понеделник ги почнува консултациите во Софија со претставници на бугарското МНР, објави „Канал 5“ Целта...

Балкан 07.01.21 | 08:40

Захариева ги осуди случувањата во САД, побара мирен трансфер на власта

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, во име на нејзината земја, на „Твитер“ ги осуди вчерашните случувања во Вашингтон. Ние го осудуваме...

Македонија 03.01.21 | 13:07

Заев: Бучковски, Османи и Захариева ќе продолжат со преговорите по празниците

Градиме дијалог, а не конфликт со Бугарија, смиреност и подготвеност за соработка, наместо национализам за внатрешна употреба и нова изолација, рече премиерот Зоран...

Македонија 03.01.21 | 12:04

„Иницијатива 8“ – предлог за соработка меѓу Македонија, Бугарија и Албанија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи упати писмо до министерките за надворешни работи на Бугарија и Албанија, Екатерина Захариева и Олта Џачка, преку кое упати...

Македонија 24.12.20 | 09:17

Македонија загубила 130 милиони евра од ЕУ фондовите

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за германскиот весник ВЕЛТ пред десетина дена открива шокантни информации според кои Македонските...

Балкан 21.12.20 | 21:44

Захариева: Не инсистираат сите во ЕУ да ја видат Македонија како членка

Бугарија повеќе од другите земји-членки на Европската унија и прекуокеанските земји сака Македонија да стане членка на ЕУ, но нашата поддршка не е безусловна, изјави...

Македонија 20.12.20 | 11:22

Николоски: Захариева да одговори зошто Македонците не бараа пасоши пред Бугарија да стане член на ЕУ

Во вчерашното интервју на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во емисијата „Стадион“ на Канал 77 и одговори на бугарската министерка за надворешни...

Македонија 18.12.20 | 22:50

Бугарското МНР вели дека нивната позиција кон Македонија нема да се промени

Бугарија нема да ја промени својата позиција кон Македонија во следните месеци, велат од бугарското МНР за „Труд.бг“. Во претстојниот период, Бугарија ќе продолжи со...

Македонија 17.12.20 | 21:59

Бугарија преку допис до членките на ЕУ се жали од блокадата на Чешка и Словачка

Бугарија реагирала на блокадата на заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот на ЕУ од страна на Чешка и Словачка,објави Телевизија 24. Испратена е позиција...