Ознака: егејско море
Балкан 12.01.20 | 10:54

Брод со мигранти потона во Егејско море, загинаа 8 деца

Најмалку 11 лица, меѓу кои осум се деца, се удавиле во близина на турскиот брег откако им потонал чамецот. Жртвите се мигранти, јави агенцијата Анадолија. Чамецот потонал...

Патувања 05.10.19 | 11:08

Дојранско Езеро, Вардар и Егејско Море на една фотографија

На социјалните мреѓи се шири оваа фотографија снимена од авион, на која истовремено се гледаат Дојранското Езеро во неговата целина, во средината може да се види змиестиот...

Свет 27.09.19 | 21:08

Четири деца и бебе меѓу загинатите во Егејско: Сакале да побараат политички азил во Грција

Во чамецот што утрово се преврти во Егејското Море, а животот го загубија седум лица се превезувале турски државјани, семејства кои од Турција сакале да избегаат во...

Балкан 27.09.19 | 15:10

Во бродската несреќа во Егејското Море загинаа пет деца и две жени

Безживотните тела на уште пет лица биле пронајдени во морето северно од островот Инусес во Егејското Море, со што бројот на загинати се искачи на седум лица откако утрово...

Патувања 23.07.19 | 23:06

Период на медузи во Егејското Море – туристите предупредуваат

Периодов се забележани повеќе медузи во водите на Егејското Море. Туристите посочуваат дека во изминативе неколку дена во водите близу крајбрежјето има премногу медузи,...