Ознака: една изборна единица
Македонија 14.05.22 | 15:58

Мицкоски: Законот за една изборна единица не зависи од ВМРО-ДПМНЕ, власта молчи

„Ние имаме членови од сите етнички заедници, Македонија за сите луѓе – тоа е кампања која што ВМРО-ДПМНЕ ја водеше. Нормално секој кој што има амбиција и квалитети и...

Македонија 12.05.22 | 14:39

ВМРО-ДПМНЕ поддржува една изборна единица, СДСМ тактизира заради ДУИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повика да се стави на дневен ред точката за измена на Изборниот законик и таа да се исгласа, со што ќе се исполни барањето...

Македонија 11.05.22 | 20:23

Ајде да изгласаме една изборна единица и Тупанчевски уште следниот ден ќе добие работни групи, повика Мицкоски

Ајде утре, еве привремено ќе ја тргнеме блокадата да изгласаме сите заедно во парламентот една изборна единица, да не бидат шест, другиот ден веќе ќе ги добие Тупанчевски...

Македонија 08.05.22 | 22:09

Трајанов ќе бара избори: Ќе ја урнеме Владата ако повторно се блокира една изборна единица

Доколку претседателот на Собранието Талат Џафери ги одолговлекува измените на Изборниот законик пратеници од мнозинството се закнија дека ќе гласаат за престанок...

Македонија 18.04.22 | 14:51

Mицкоски за една изборна единица: Гласот секаде подеднакво да тежи, и во Тетово, и во Гостивар, и во Струмица, и во Гевгелија

Јас сум за еднаквост, јас сум за држава во која што сите граѓани без разлика на нивната етничка и верска припадност ќе бидат еднакви. И затоа не гледам пречка за да се...

Македонија 29.03.22 | 11:38

Tрајанов: Во моментов во Влада доминираат политиките на ДУИ и Алтернатива, кои не ја одразуваат волјата на граѓаните

Предлогот за една изборна единица се провлекува веќе две години, а еден од предлагачите е Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократски сојуз. Ова е битно и за...

Македонија 26.03.22 | 21:51

Милевски: Сега сме најблиску до една изборна единица

Сега сме најблиску до завршување на процесот, да добиеме една изборна единица. За жал, дел од политичките партии се колебливи во овој процес, нејасно зошто, рече вечерва...

Македонија 26.03.22 | 11:26

ДС незадоволен од СДСМ, ќе ја преиспитува соработката

Централниот совет на Демократскиот сојуз,на вчерашната седница расправаше за актуелните политички состојби, како и соработката со СДСМ и другите партии од владината...

Македонија 25.03.22 | 22:25

Мицкоски: ДУИ и СДСМ блокираат решение за една изборна единица, ајде да видиме дали малите партии од власта молчат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21, зборувајќи за една изборна единица вели дека коалициските партнери СДСМ и...

Македонија 22.03.22 | 14:37

Предлогот за една изборна единица го помина првиот филтер во Собрание

На собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска помина Предлогот на закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој се...

Македонија 22.03.22 | 08:54

Дали власта ќе го поддржи предлогот на ЛДП, ДОМ, ДС и Левица за една изборна единица?

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја одржи 39-та седница на чиј дневен ред е Предлогот на закон за изменување и дополнување на...

Македонија 09.02.22 | 22:23

Николоски: Власта бега од предвремени избори, за гола власт не прифаќаат укинување на пржинска влада и носење на една изборна единица

Власта бега од предвремени избори и не знае како да бега од истите, па измислува теми. Малите партии се изманипулирани и тоа веќе го сваќаат. Денес излезе и Павле Трајанов...

Македонија 06.02.22 | 09:54

Трајанов: Нема исклучување на коалицијата, предлагаме промени само за една изборна едниница и без изборен праг

Повеќе од 20 години се расправаме, отвораме расправа околу промена на изборите правила, реформите на Изборниот законик, но првпат имаме суштинска отворена аргументирана...

Македонија 05.02.22 | 18:37

Алијанса за Албанците е за 8 изборни единици со отворени листи

Алијанса за Албанците е на став дека промените во Изборниот законик треба да бидат во правец на осум изборни единици и отоврени листи. Во нивното соопштение стои: -Посветени...

Македонија 03.02.22 | 21:28

Само Беса и Алијанса се против една изборна единица, од партиите со кои се сретна ВМРО-ДПМНЕ

Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека ДУИ и СДСМ не се на нивната агенда, не оставиле средба ни со НСДП и ЛДП, а со останатите партии оствариле...

Македонија 03.02.22 | 19:40

Aхмети на шпанскиот амбасадор му зборувал дека не е момент да се воведува една Изборна единица

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети на средбата што денеска ја остварил со амбасадорот на Кралството Шпанија, Хозе Луис Лозано Гарсија...

Македонија 02.02.22 | 16:08

Албанските партии не поддржуваат модел со една изборна едница: Беса е за три, АА за осум

По неколкуте средби на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со помалите партии од власта од кои добија поддршка за измените на Изборниот законик, Беса е првата од албанската опозиција...

Македонија 01.02.22 | 14:14

ДОМ бара една изборна единица без праг и отворени листи со 50 проценти жени кандидати

Претседателка на зелената партија ДОМ, Маја Морачанин, по средбата во Собранието со претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека ДОМ се залага за изборен...

Македонија 01.02.22 | 10:45

Муцунски: Важно да имаме јасни и правила и квалитетен систем за спроведување на избори

Во однос на реформите за избори кои ги предлага ВМРО-ДПМНЕ, потпретседателот Тимчо Муцунски вели дека станува збор за сеопфатна реформа на изборниот процес, создавање...

Македонија 31.01.22 | 13:08

Еден предлог веќе им одбија: Владата ги „мафта“ помалите партии за една изборна единица

Деновиве повторно е актуелно барањето на помалите партии, пред се на Декократскиот сојуз за воведување на една изборна единица. Тие дури и се заканија дека ќе го преиспитаат...