Ознака: ебор
Економија 12.08.22 | 10:28

Лани сме добиле 6,5 милиони евра казна од ЕБОР за неградење на пругата кон Бугарија

Минатата година на Европската банка за обнова и развој сме му платиле 6,5 милиони евра казна во камати и трошоци за нереализирани средства поради договорен, а неповлечен...

Свет 12.05.22 | 13:51

ЕБОР со милијарда евра за Украина

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) собра една милијарда евра помош за Украина на годишното генерално собрание неделава, соопшти претседателката Одил Рено –...

Економија 28.04.22 | 09:08

Потпретседателот на ЕБОР Боуман во Скопје на средби со Ковачевски, Бесими и банкарската фела

Потпретседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за политика и партнерство, Марк Боуман денеска и утре ќе престојува во посета на земјава, во рамки на која...

Економија 09.04.22 | 14:25

Средба Бесими – Рено-Басо: Енергетската криза го покажува значењето на инвестициите во зелената агенда

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) е најактивна меѓународна финансиска институција во земјава. Во изминатите 30 години РС Македонија има континуирана поддршка...

Економија 10.03.22 | 15:01

ЕБОР: Поддршка од милион евра за инвестиции на домаќинствата во енергетска ефикасност

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) објави дека ги поддржува еколошките инвестиции во Македонија со доделување кредит во износ од милион евра за Комерцијална...

Економија 27.01.22 | 14:32

Нуредини: Очекувам наскоро да биде одобрен заемот од ЕБОР за изградба на локални депонии

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини очекува наскоро да биде одобрен заемот од ЕБОР за изградба на локални депонии во земјава. Изградбата...

Скопје 24.12.21 | 11:17

БРТ беше детално проверен пред одобрување, велат од ЕБОР, според Арсовска детални анализи не се направени

Сите наши проекти детално се проверуваат пред да бидат одобрени, па така и проектот за воведување на Бас рапид транзит во Скопје, велат од Европската банка за обнова...

Скопје 16.12.21 | 13:15

Арсовска го стопираше тендерот за БРТ во Скопје распишан од Шилегов и ЕБОР

Стопиран е тендерот за автобуско метро во Скопје или БРТ (Брз рапит транзит), претходно објавен на страната на Европска банка за развој и обнова. Градоначалничката на...

Македонија 19.11.21 | 08:54

Меѓународна финансиска бламажа: ЕБОР ја констатира неспособноста на Заев и ги запре партите за штипската болница

Уште еден доказ дека Македонија тоне секој ден, е последниот допис од Европската банка со кој ги информира властите во Македонија дека ги стопира предвидените 14 милиони...

Економија 12.09.21 | 16:11

ЕБОР: Вистинско време за инвестирање во железницата на Западен Балкан

Железниците на Западен Балкан се на добар пат да се приспособат на железничката мрежа на ЕУ и паневропските коридори, а приоритет за регионот останува отворањето на...

Економија 29.06.21 | 12:21

ЕБОР ја зголеми прогнозата за економски раст на Македонија на четири проценти

ЕБОР ја зголеми прогнозата за економски раст на Република  Македонија за оваа година на четири проценти. Тоа е за еден отсто повеќе од проценката во септември 2020. За...

Скопје 21.04.21 | 16:31

Град Скопје го потпиш договорот со ЕБОР за брз автобуски превоз

Скопје како еден од најзагадените градови во Европа, ќе стане првиот град на Западен Балкан кој ќе воведе систем на брз автобуски превоз (БРТ), рече градоначалникот Петре...

Економија 13.04.21 | 20:53

Финансии ќе бара пари од ЕБОР за финансирање на гасоводот во Александрополис

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за реализација на проектот за изградба на Интерконективен гасовод меѓу Република Македонија и Република...

Скопје 18.11.20 | 10:12

Ново задолжување на Владата од 70 милиони евра, сега за трамвај на тркала

Владата на вчерашната 21 седница го утврди текстот на Предлог на законот за задолжување на Република Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој по Договорот...

Економија 03.09.20 | 21:13

Фатмир Бесими именуван за гувернер во ЕБОР

Министерот за финансии Фатмир Бесими е именуван за гувернер на Македонија во Европската банка за обнова и развој. Одлуката е донесена на денешната владина седница. Со...

Економија 25.06.20 | 11:08

Почна програмата на ЕБОР за бесплатни онлајн обуки за мали бизниси

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) почна програма за бесплатно онлајн учење и советување за микро, малите и средните компании (ММС) соочени со економското влијание...

Економија 13.05.20 | 11:22

ЕБОР: Пад на БДП во сите региони за 3,5 проценти

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) предвидува дека економијата во регионите каде е активна годинава ќе бележат просечен пад од 3.5 проценти заради економското...

Економија 07.11.19 | 09:16

ЕБОР ни предвидува раст на економијата од 3,2 отсто

Европската банка за обнова и развој ги ревидира проекциите за растот на македонската економија за оваа и за наредната година на 3,2 отсто, наместо претходно очекуваните...

Скопје 27.06.19 | 13:49

ЕБОР: Скопје и Тирана стануваат еколошки градови

Главните градови на Македонија и Албанија активно бараат нови начини да станат позелени, преку подобрување на квалитетот на воздухот и водата, почисто централно затоплување,...

Економија 28.05.19 | 15:39

ЕБОР ја одобри Стратегијата за Македонија за наредните пет години

Бордот на директори на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја одобри новата Стратегија за Македонија за нивниот ангажман во земјава во периодот од 2019...