Ознака: е-трговија
Економија 26.05.22 | 11:28

Лансирана првата регионална платформа за е-трговија

Споредено со земјите од Западен Балкан, Македонија е после Србија и Косово, а пред Босна и Херцеговина и Црна Гора во процент на население кое купува онлајн. Споредено...

Економија 01.01.22 | 10:06

Се бележи раст на користењето интернет и онлајн купувањето во земјава

Во првиот квартал од минатата година, 86,4 проценти од Македонците на возраст од 15 до 74 години користеле интернет, наспроти 81,4 отсто во претходната година. Притоа, 87,8 проценти...

Економија 11.11.21 | 09:12

Четврта годишна конференција за е-трговија во Македонија

Конференцијата за е-трговија, која оваа година, под мотото „Ready, Set, Grow“ се организира во хибриден формат. Потврдени се речиси 500 учесници кои годинава ќе присуствуваат...

Економија 09.10.21 | 08:18

Експерти од „Вибер“, „Алибаба“ и „Спотифај“ на 4. Конференција за е-трговија

Над 25 домашни и странски експерти од 10 држави ќе присуствуваат на конференцијата за е-трговија во земјава што четврти пат ќе се одржи на 12 ноември годинава под мотото...

Економија 06.07.21 | 12:58

Раст од 75 проценти на онлајн трансакциите во првиот квартал од годинава, зголемен и прометот кон домашните е-продавници

За околу 75 проценти е забележан раст на онлајн трансакциите во првиот квартал од годината, а зголемен е и прометот кон домашните е-продавници за 126 проценти, објави денеска...

Економија 26.01.21 | 11:05

Како да препознаете безбедна интернет-продавница од Македонија?

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) воведува „Беџ за верификуван е-трговец”, кој ќе овозможи јасна дистинкција на регистрираните онлајн продавници и оние...

Економија 25.11.20 | 12:11

Нарачките преку интернет најчесто пристигнуваат без фискална сметка

Ковид-19 влијаел на промената на потрошувачите навики на македонските е-купувачи и 36 проценти од нив го зголемиле обемот на онлајн купување. Од почетокот на кризата е...

Економија 05.08.20 | 10:25

Поддршка за отворање нова е-продавница ќе добијат 40 компании

Четириесет домашни компании ќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна...

Економија 16.06.20 | 13:11

Корона кризата ги натера граѓаните да купуваат онлајн

Близу 30 милиони евра потрошиле македонските граѓани на е-продавници во првите три месеци од годинава, а само во март 10,1 милион. Анализата на Асоцијацијата за е-трговија...

Економија 28.12.19 | 10:01

Од 1 јануари ослободени од царина ќе бидат малите пратки до 90 евра

Од 1 јануари 2020 година ослободени од царина ќе бидат малите пратки до 90 евра. Со донесени измени на Уредбата, се зголемува прагот на ослободување од досегашните 45 евра....

Економија 01.04.19 | 10:28

Македонските граѓани преку интернет потрошиле 133,7 милиони евра

Македонските граѓани лани потрошиле 133,7 милиони евра онлајн и што е за 23,8 милиони евра или 17,8 отсто повеќе во однос на претходната година. Повеќе се купувало од странски...

Калеидоскоп 14.01.19 | 12:14

Порачал „Самсунг“ телефон, во кутијата нашол камен

Сакам да објавам дека порачав со Карго Експрес мобилен Ј5, а кога ја отворив кутијата, видов дека внатре има камен, напишал еден член на македонска Фејсбук група наменета...