Ознака: Џузепе Конте
Свет 18.01.21 | 11:42

Во италијанскиот парламент се гласа за доверба на Владата, поради средствата од ЕУ за пандемијата

Италијанските пратеници во Претставничкиот дом денеска ќе гласаат за доверба на Владата на премиерот Џузепе Конте, откако партијата Италија Вива на Матео Ренци излезе...

Свет 13.07.20 | 20:00

Меркел: Пандемијата не заврши, не можеме да ризикуваме втор бран

Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот истакна дека пандемијата на коронавирус „не е завршена“, предупредувајќи дека ќе имаме „лето за време во кое...

Свет 28.05.20 | 16:40

Актерката со катанци се заклучила за оградата на Владата во Рим! Конте веднаш реагирал

Италијанска актерка Сандра Мило (87) се заклучила со катанци за оградата пред седиштето на италијанската влада во Рим, во знак на протест поради тоа што не била предвидена...

Фудбал 27.04.20 | 08:57

Конте: Спортските тимови можат да се вратат на тренинзи на 18 мај

Премиерот на Италија, Џузепе Конте најавува дека спортистите што се занимаваат со индивидуални спортови можат да се вратат на тренинзи на 4 мај, а професионалните спортски...

Свет 21.04.20 | 11:18

Конте: Олеснување на карантинските мерки од 4 мај

Италија пред крајот на оваа недела ќе ги објави своите планови за постепено олеснување на карантинските мерки воведени за борба против новиот корона вирус. Спроведувањето...

Свет 09.04.20 | 11:07

Конте: Доколку на почетокот предложев целосен карантин, народот ќе мислеше дека сум луд

Италијанскиот премиер Џузепе Конте смета дека Европската Унија мора да дејствува на соодветен и координиран начин за да им помогне на земјите што се најтешко погодени...

Свет 25.02.20 | 11:41

Конте го обвини раководството на болницата за ширење на коронавирусот во Италија

Италијанскиот премиер Џузепе Конте го обвини раководството на една болница во северна Италија за едно од жариштата на новиот коронавирус во земјата, пренесоа агенциите. Во...

Свет 30.10.19 | 19:53

Конте утре ќе се сретне со Рама

Албанскиот премиер Еди Рама утре ќе отпатува во официјлна посета на Италија, каде ќе се сртне со неговот колега Џузепе Конте. Како што јавува тиранската телевизија Ора...

Македонија 29.10.19 | 16:29

Заев-Конте: Реформите на методологијата за преговори и на иднината на ЕУ да течат паралелно со почетокот и текот на преговорите

Целосно сме согласни дека процесот на преговори треба да биде зајакнат, поефикасен, посуштински и да овозможува реверзибилност кога за тоа има потреба. Но исто така...

Македонија 29.10.19 | 15:43

Конте: На Македонија треба да ѝ се дозволи да оди понатаму кон Европа

Македонија е пример за сите балкански земји. Со храброст ги решава сите понуди. Има голема подршка од Италија. Благодарение на оваа храброст Македонија...

Македонија 27.10.19 | 07:28

„Ла верита“: Конте се витка пред Могерини, подготвен да го поддржи Заев

Последниот Европски совет беше запаметен по блокадата за влез во ЕУ на Албанија и Македонија. Негативниот исход се должи на Франција, според која, пред се во Македонија...

Македонија 22.10.19 | 08:30

Заев ќе оди во Рим на средба со Конте, проширувањето ќе биде тема и во ноември

Премиерот Зоран Заев на 29 октомври ќе оди во Рим на средба со претседателот на италијанската Влада, Џузепе Конте, по најавите на Италија дека ќе побара повторно отворање...

Македонија 21.10.19 | 23:27

Јас малку ќе закочам со мојата надеж и оптимизам

Премиерот Зоран Заев, вечерва во интервју за телевизијата Алсат-М на прашањето на новинарот дали се чувствува измамен од Европската Унија, рече: Јас реков дека ова ќе...

Свет 02.10.19 | 15:21

Новинарката го замолила Помпео да му однесе парче пармезан на Трамп, Конте збесна

Италијанска новинарка со парче пармезан и порака за американскиот претседател Доналд Трамп го прекина сликањето на Мајк Помпео и италијанскиот премиер Џузепе Конте. Имам...

Свет 19.09.19 | 09:32

Макрон и Конте: ЕУ мора да воведе нов систем за прием на мигранти

ЕУ мора да воведе нов, автоматски систем за прием на мигранти спасени во Медитеранот, изјавија лидерите на Италија и Франција, Џузепе Конте и Емануел Макрон. Италија...

Свет 20.08.19 | 17:19

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка, се распаѓа владеачката коалиција

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте поднесе оставка откако се продлабочија несогласувањата со вицепремиерот и лидерот на Лига, Матео Салвини. Во обраќањето во Парламентот,...

Свет 14.12.18 | 21:02

Потврдено: Новинарот Мегалици загина во нападот во Стразбур

Премиерот на Италија, Џузепе Конте вечерва потврди дека младиот новинар Антониo Мегалици им подлегнал на повредите здобиени во нападот на божиќниот пазар во Стразбур. –...