Ознака: Џорџе Балашевиќ
Естрада 02.05.21 | 15:33

За Милан е пишувана „Свирете ми есен доаѓа“: Тој беше војничкиот другар до гроб на Балашевиќ

Една од најпознатите песни на Ѓорѓе Балашевиќ е „Свирајте ми јесен стиже дуњо моја“ во која се говори за војничкиот другар до гроб кој доаѓа дома и ја гледа љубената...

Музика 23.02.21 | 13:55

Вистинска приказна во песна: „Божа пуб“ навистина постоел и бил страствен коцкар

Нема веројатно кој не ја знае песната на Балашевиќ која се вика „Божа звани Пуб“. Се работи за некој Божа кој бил голем коцкар и кој изгубил се што имал на карти. Но, иако...

Скопје 21.02.21 | 17:15

Задутре ќе се проширува листата: Ќе добие ли Балашевиќ улица во Скопје?

Советот на Град Скопје на претстојната седница најавена за вторник следната недела ќе гласа по 22 точки меѓу кои е и предлог – листата за дополнување на листата на имиња...

Естрада 21.02.21 | 13:50

Вељко го нападна Балашевиќ за една изјава во минатото

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина на 19 февруари на 67-годишна возраст. Од Балашевиќ се простија сограѓаните во центарот на Нови Сад и пред неговиот дом, белграѓаните...

Скопје 20.02.21 | 23:27

Срцето му лупаше седум осмини: Знаете ли дека Балашевиќ имаше напишано песна за Скопје?

Новосадскиот кантавтор беше обожуван во целиот Балкан. Но, не беше секогаш така. На почетокот на деведесеттите години се најде во немилост на Слободан Милошевиќ кој...

Вести 16.02.21 | 15:44

Балашевиќ е примен во болница

Новосадскиот кантавтор Џорџе Балашевиќ е приен во болница поради запаление на белите дробови. Тој се лечел во домашни услови но одеднаш состојбата му се искомлипувала...