Ознака: џорџ флојд
Свет 26.06.21 | 08:06

Поранешниот полицаец осуден на 22,5 години затвор за убиството на Џорџ Флојд

Поранешниот американски полицаец Дерек Шовин, осуден за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, е осуден на 22 години и шест месеци затвор. Обвинителството побара...

Свет 25.06.21 | 22:56

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд осуден на 22,5 години затвор

Полицаецот Дерек Шовин беше прогласен за виновен во април по сите три точки од обвинението за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, а судот денес го осуди на 22 и...

Свет 09.04.21 | 09:30

Доктор сведочеше за смртта на Џорџ Флојд: Тој починал поради недостаток од кислород при апсењето

Лекар кој сведочеше на судењето на поранешниот американски полицаец обвинет за убиството на Џорџ Флојд потврди дека починал од недостаток на кислород. Би-Би-Си јавува...

Свет 08.03.21 | 08:49

Почнува судењето на полицаецот обвинет за смртта на Џорџ Флојд

Речиси една година по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, денеска во неговиот роден град Минеаполис почнува судењето на еден од поранешните полицајци, вклучен во...

Свет 08.10.20 | 09:46

Полицаецот обвинет за убиството на Џорџ Флојд ослободен со кауција

Полицаецот обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минесота, Дерек Чаувин, е пуштен од притвор со кауција од еден милион долари. Чаувин, кој доби отказ...

Свет 09.07.20 | 11:08

Џорџ Флојд и кажал на полицијата „Не можам да дишам“ повеќе од 20 пати

Новообјавените записи од последните минути од животот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, откриваат дека тој и кажал на полицијата „Не можам да дишам“ повеќе од 20 пати. Флојд...

Колумни 14.06.20 | 09:58

За Џорџ Флојд, султан Сулејман и нас

Весна Јаневска Илjадници и илјадници луѓе ширум Америка и Европа со денови, во време на корона епидемија протестираат поради убиството на Џорџ Флојд, а против полициската...

Свет 10.06.20 | 08:41

Хјустон го прогласи 9 јуни за Ден на Џорџ Флојд

Властите на американскиот град Хјустон во државата Тексас одлучија да го прогласат 9 јуни за Ден на Џорџ Флојд, чија смрт во Минеаполис при полициско апсење предизвика...

Свет 09.06.20 | 11:10

Афроамериканецот Џорџ Флојд денеска ќе биде погребан во Хјустон

Афроамериканецот Џорџ Флојд, чија насилна смрт предизвика протести против расизмот низ целиот свет, ќе биде погребан денеска во Хјустон. Флојд (46) беше убиен за време...

Свет 09.06.20 | 08:46

Водечките американски демократи во Конгресот клекнаа на колена во знак на сеќавање на Џорџ Флојд

Водечките американски демократи во Конгресот клекнаа на колена осум минути и 46 секунди во знак на сеќавање на Џорџ Флојд, пишува „Дојче веле“. Членови на партијата,...

Свет 08.06.20 | 09:13

Градскиот совет на Минеаполис изгласа укинување на полицијата по убиството на Џорџ Флојд

Полицијата во Минеаполис ќе биде „расформирана”, објавија властите на американскиот град каде што за време на полициско апсење беше убиен Афроамериканецот Џорџ Флојд. Ние...

Свет 05.06.20 | 08:39

Илјадници присутни на комеморацијата на Џорџ Флојд во Минеаполис

Илјадници луѓе ноќеска присуствуваа на комеморацијата на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој минатиот понеделник беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Познати...

Свет 04.06.20 | 11:20

Меган Маркл: Животот на Џорџ Флојд е битен, како и животите на Бреонa Тејлор и Филанд Кастил и Тамир Рајс…

Меган Маркл прозборе за бруталното убиство на Џорџ Флојд, истакнувајќи дека неговиот живот вредел и дека би и било криво да молчела за оваа тема. Им испратила видеопорака...

Кошарка 04.06.20 | 10:02

Ги расплака сите: Јас ќе ја однесам ќерката на Џорџ Флојд до олтарот!

Стивен Џексон ќе го исполни ветеното од минатото и се пријави за добивање старателство на Џиана. Поранешниот НБА кошаркар кој со Сан Антонио спарс дојде до титулата,...

Свет 04.06.20 | 09:07

Флојд починал од застој на срцето, а бил заразен и со коронавирус

Смртта на Џорџ Флојд е предизвикана од застој на срцето, стои во заклучокот на патологот на округот Хенепин после завршната аутопсија спроведена над телото на Афроамериканецот....

Свет 01.06.20 | 22:38

Независната обдукција докажа дека Афроамериканецот Џорџ Флојд починал од задушување

Семејството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина пред неколку дена како резултат на брутално апсење, побарале приватна обдукција. Тие одлучиле да го сторат тоа...

Свет 29.05.20 | 21:09

Уапсен полицаецот кој држеше колено на вратот на уапсен маж, кој потоа почина

Полицаецот кој со колена го приклешти Афроамериканецот Џорџ Флојд, легнат и во лисици, по што задржаниот почина на место, е уапсен, јави денеска Си-ен-ен. Апсењето на...