Ознака: џонсон и џонсон
Балкан 21.05.21 | 12:55

Сопруга на словенечки дипломат починала во Брисел по вакцинацијата

Словенечкиот институт за јавно здравје (НИЈЗ), во соработка со белгиските здравствени власти, ја истражува смртта на сопругата на еден словенечки дипломат во Брисел,...

Свет 04.05.21 | 08:47

Во Канада вакцината на „Џонсон и Џонсон“ ќе се дава на лица над 30 години

Научниот комитет, што ја советува канадската Влада за вакцини против коронавирусот, препорача вакцината на „Џонсон и Џонсон“ да се користи кај лица над 30 години. Таа...

Свет 03.05.21 | 19:15

Данска ја забрани вакцината на Џонсон и Џонсон

Данска одлучи да не ја вклучува вакцината на Џонсон и Џонсон во својата програма за имунизација против ковид-19, објавија локалните медиуми. Минатиот месец Данска прекина...

Свет 24.04.21 | 10:41

Во САД продолжува вакцинацијата со „Џонсон & Џонсон“ по 10 дена пауза

Американската Агенција за храна и лекови и Центрите за контрола и превенција на болести ја укинаа паузата за употреба на вакцината на Џонсон&Џонсон, соопшти Агенцијата...

Свет 20.04.21 | 17:54

ЕМА: Можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и згрутчување на крвта

Европската агенција за лекови, ЕМА, штотуку објави дека е пронајдена можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и ретките случаите на згрутчување на крвта,...

Балкан 15.04.21 | 12:20

Влез во Словенија без карантин и за вакцинираните со „спутник В“ и „Џонсон и Џонсон“

Словенечката влада изврши неколку измени во ограничувачките мерки на границите, вклучувајќи ја и дозволата за влез во земјата без карантин за лицата кои ја примиле...

Свет 15.04.21 | 08:57

САД ја прекина вакцинацијата со „Џонсон и Џонсон“

Експертската комисија во Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) одлучи да го одложи решението за вакцината на „Џонсон и Џонсон“. По вонредниот состанок,...

Свет 14.04.21 | 11:06

ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со „Џонсон и Џонсон“ и со „Астра Зенека“

Европската комисија одлучи да не ги обновува договорите за набавка на вакцини против Ковид-19 со „Џонсон и Џонсон“ и со „Астра Зенека“, објави денеска весникот „Ла...

Балкан 14.04.21 | 10:14

Во Грција денеска пристигнува првата пратка од вакцината на Џонсон и Џонсон, засега нема промени во планот

Се прилагодуваме на секоја тешкотија, тоа го знаеме и го покажавме од почетокот. Пратката ќе пристигне регуларно, камионот веќе е на пат кон Атина, вели генералниот секретар...

Свет 13.04.21 | 15:37

Шест случаи на мозочна синусна тромбоза: САД ќе го паузира вакцинирањето со „Џонсон и Џонсон“

Американските здравствени власти одлучија да се сопре употребата на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Американската Агенција...

Свет 13.04.21 | 11:23

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон“, за кои не е потребна втора доза

Американската фармацевтска компанија „Џонсон & Џонсон“ почна да ја доставува својата вакцина против коронавирус во земјите од Европската унија. Портпаролот на...

Здравје 09.04.21 | 19:03

Тромбози по вакцинација со „Џонсон и Џонсон“ – ЕМА врши проверка

Згрутчувањето на крвта досега се поврзуваше со вакцината АстраЗенека. Сега Европската агенција за лекови под лупа го има серумот на друг производител, пишува Дојче...

Свет 30.03.21 | 11:39

„Џонсон и Џонсон“ ќе започне со испорака на вакцината во Европа на 19 април

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе започне со испорака на вакцината против ковид 19 во Европа на 19 април, вакцината доби одобрение од Европската агенција...

Здравје 17.03.21 | 18:47

СЗО: Вакцината на Џонсон и Џонсон се препорачува во земји со мутации на Ковид-19

Вакцината на Џонсон и Џонсон се препорачува и во земји каде циркулираат позаразните мутации на коронавирусот, соопштија денеска експерти од Светската здравствена...

Македонија 12.03.21 | 13:38

„Џонсон и Џонсон“ не може да испорача вакцини за Македонија до крај на годинава

До крај на годинава во Македонија нема да може да се испорача вакцината против ковид-19 „Џонсон и Џонсон“ развиена од нивната фармацевтска компанија „Јансен“. Откако...

Свет 28.02.21 | 18:25

Вакцината на Џонсон и Џонсон одобрена за употреба во САД

Американските здравствени власти и формално и дадоа зелено светло на вакцината против коронавирусот на Џонсон и Џонсон, која е трета одобрена за употреба во Соединетите...

Свет 05.02.21 | 10:04

„Џонсон и Џонсон“ побараа дозвола за итна употреба на вакцината

Фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ побара од Американската агенција за храна и лекови (ФДА) да ја одобри за итна употреба нејзината вакцина од една доза. Барањето...

Здравје 29.01.21 | 18:14

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ има ефикасност меѓу 66 и 72 отсто

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ планира следната недела да побара одобрение од Американската агенција за храна и лекови за итна употреба на нејзината вакцина,...

Свет 27.01.21 | 11:49

Ќе се прима во само една доза: „Џонсон и Џонсон“ следната недела ќе ја претстави својата вакцина

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ следната недела треба да ги соопшти резултатите од третата фаза на тестирањето на нивната вакцина против корона вирусот. Компанијата...

Свет 21.10.20 | 12:53

ЕУ потпиша договор за 400 милиони дози на вакцини од „Џонсон и Џонсон“

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во средата откри дека Европската унија потпиша договор со фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“...