Ознака: ѕид
Свет 29.06.19 | 14:57

Во Индија се урна ѕид врз работнички бараки, најмалку 16 загинати

Најмалку 16 работници и членови на нивните семејства загинаа во западна Индија, откако врз бараките во кои се сместени се урна ѕид висок 23 метри, по обилните врнежи од...

Свет 03.02.19 | 19:34

Израел ќе гради нов ѕид на границата со Појасот Газа

Израел најави изградба на нов ѕид на границата со Појасот Газа. – Ѕидот ќе ги оневозможи терористите од Појасот Газа да влегуваат на наша територија, изјави израелскиот...

Свет 12.01.19 | 11:18

Без ѕидот ќе има многу мртви

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со...

Свет 11.01.19 | 09:31

Прв во светот: Автопат поделен со бетонски ѕид и бодликава ограда

Израел отвори автопат во Западен Брег со ѕид на средината, кој треба да го одели израелскиот од палестинскиот сообраќај. Тоа е прв таков автопат, кој е поделен со бетонски...

Свет 04.01.19 | 08:20

Ѕидот доаѓа

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно на социјалните мрежи ја употреби репликата од серијата „Игра на престолите“, „Winter is coming“ (Зимата доаѓа), но овојпат...

Свет 11.12.18 | 19:26

Трамп: Ако демократите не гласаат, армијата ќе го догради ѕидот кон Мексико

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска им се закани на демократите дека ќе го заобиколи Конгресот и ќе и наложи на американската армија да го изгради ѕид долж границата...