Ознака: Џенет Јелен
Свет 22.11.22 | 19:38

Јелен: Исплатата на 4,5 милијарди долари американска помош за Украина ќе започне во наредните недели

Исплатата на 4,5 милијарди долари економска помош од страна на САД за Украина ќе започне во наредните недели. Ова го соопшти американската министерка за финансии Џенет...

Свет 22.04.22 | 07:00

Американската министерка ја предупреди Европа: Забрана на руски енергенси ќе предизвика зголемени цени во светот

Aмериканската државна секретарка за финансии, Џeнет Јелен, предупреди дека европската забрана за увоз на руски гас и нафта носи ризик од зголемување на цените на енергенсите...

Свет 26.01.21 | 09:46

САД ја добија првата жена на позицијата Министер за финансии

Американскиот Сенат, ја потврди Џанет Јелен за министерка за финансии, со што таа стана првата жена во историјата на САД на таа позиција. Одборот за финансии на Сенатот,...

Свет 02.12.20 | 10:15

Џо Бајден најави помош за сите Американци погодени од кризата

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден вети помош за сите Американци притиснати од економската криза. Ја испраќаме оваа порака до сите што сега се борат:...