Ознака: Џемал Кашоги
Свет 25.12.19 | 11:43

Свршеницата на Кашоги: Егзекуциите само ќе ја сокријат вистината

Хатиџе Ченгиз свршеницата на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги рече дека осудувањето на смрт на петте лица е неправедна и погрешна и дека нивното погубување дополнително...

Свет 08.04.19 | 10:08

Кашоги подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија

Новинарот и колумнист на весникот „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија, инспирирана од американскиот систем,...

Свет 28.01.19 | 10:00

Специјален претставник на ОН ќе го истражува убиството на Кашоги

Известувачка на ОН за човекови права денеска треба да пристигне во Турција за да го истражи случајот на саудискиот новинар Џамал Кашоги, речиси четири месеци по неговото...

Свет 10.12.18 | 11:16

„Не можам да дишам“ биле последните зборови на саудискиот новинар Џемал Кашоги

„Не можам да дишам”, се последните зборови кои ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен. Американскиот медиум се повикува на извор...