Ознака: Џавад Зариф
Свет 17.12.20 | 14:54

Иран за санкциите на САД против Турција: Американското непочитување на меѓународното право во полн сјај

Иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, ги осуди санкциите на САД против Турција во врска со купувањето на одбранбени ракети С-400 од Русија. Зависноста...

Свет 08.01.20 | 09:18

САД нема да му дадат виза на иранскиот министер за надворешни за да учествува на седница на СБ на ОН

САД нема да му дадат виза на иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џaвад Зариф, кој планираше во ОН со функционери од светот да разговара за убиството на иранскиот...

Свет 08.01.20 | 09:03

Трамп твитна: Сè е добро, имаме најмоќна и добро опремена војска

По нападот на Иран врз најмалку две воени бази на САД во Ирак во кои се сместени војници на САД со повеќе од 12 проектили, а во кој се убиени најмалку 80 „американски терористи“,...