Ознака: Џастин Трудо
Свет 14.06.22 | 09:34

Канадскиот премиер Трудо вторпат позитивен на Ковид-19

Канадскиот премиер Џастин Трудо по вторпат е позитивен на Ковид-19, неколку дена по средбата со американскиот претседател Џозеф Бајден, објави бриселскиот портал „Политико“. Ќе...

Свет 07.05.22 | 09:31

Бајден и Трудо: Русија е целосно одговорна за војната

Американскиот претседател Џозеф Бајден и канадскиот премиер Џастин Трудо се согласија дека Русија е целосно одговорна за нејзината инвазија врз Украина и за натамошните...

Свет 15.03.22 | 18:03

Русија му воведе санкции и на канадскиот премиер Трудо

Како одговор на канадските санкции, Русија стави „црна листа на 313 канадски граѓани“, меѓу кои премиерот Џастин Трудо, министрите за надворешни работи и за одбрана...

Свет 02.03.22 | 08:59

Трудо: Канада ќе испорача противтенковско оружје за Украина

Противтенковско оружје и напредна муниција ќе и испорача Канада на Украина како поддршка во борбата против руската агресија. Истовремено ќе го забрани и увозот на руска...

Свет 31.01.22 | 16:07

Џастин Трудо позитивен на коронавирус

Канадскиот премиер Џастин Трудо тукушто соопшти дека е позитивен на коронавирус. Во објавата на Твитер тој напиша дека утрово добил позитивен тест. Канадскиот премиер...

Свет 26.12.21 | 18:51

Џастин Трудо: Западните земји треба да се обединат против Кина

Западните земји треба да се обединат против Кина за да ја спречат да ги користи трговските интереси во обид да ги насочи една против друга, изјави канадскиот премиер...

Свет 26.12.21 | 08:07

Трудо: Западните земји треба да се обединат против Кина

Западните земји треба да се обединат против Кина за да ја спречат да ги користи трговските интереси во обид да ги насочи една против друга, изјави канадскиот премиер...

Семејство 22.11.21 | 10:42

Муцунски: Во дискотека првпат ме внесе Џастин Трудо

Градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски средното образование го завршил во Канада. Оттаму носи убави спомени, но и трајни пријателства со луѓе кои живеат и работат...

Свет 21.09.21 | 08:50

Трудо победи на изборите во Канада, О’Тул го призна поразот

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт откако победи на вчерашните изборите, неговиот главен противник го призна поразот, но неговите либерали не успеаја...

Свет 07.09.21 | 13:43

Канадскиот премиер погоден со чакал при посета на фабрика

Канадскиот премиер Џастин Трудо беше погоден со чакал со кој го гаѓаа демонстрантите за време на посета на пиварница, како дел од неговата предизборна кампања, објави...

Свет 16.08.21 | 09:14

Трудо најави предвремени избори во Канада

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, најави предвремени општи избори во период кога земјата влегува во четвртиот бран на пандемијата на корона вирусот. Според испитувањата...

Свет 08.07.21 | 21:51

Трудо: Канада нема да дозволи влез на невакцинирани туристи

Странски туристи кои не се вакцинирани против ковид-19 нема да можат да влезат во Канада затоа што владата не сака да го загрози напредокот постигнат во спречувањето...

Свет 24.04.21 | 09:38

Трудо се вакцинираше со „АстраЗенека“

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја прими во петокот првата доза на вакцина „АстраЗенека“, која предизвикува резерви поради ретки, но сериозни случаи на згрутчување...

Свет 23.04.21 | 22:21

Канадскиот премиер Трудо ја прими првата доза на „Астра Зенека“

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја прими во петокот првата доза на вакцина „АстраЗенека“, која предизвикува резерви поради ретки, но сериозни случаи на згрутчување...

Свет 26.02.21 | 21:52

Oбезбедени се 22 милиони дози: Канада ја одобри вакцината на „АстраЗенека“

Канадската здравствена регулаторна институција ја одобри вакцината против Ковид-19 развиена од британско-шведската компанија „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд. Со...

Свет 23.12.20 | 15:04

Трудо забрани продажба на рудник за злато на кинеска државна компанија

Канада забрани кинеската државна компанија „Шандонг голд мининг“ (Ѕhаndоng Gоld Міnіng Со.) да купи рудник за злато во канадскиот дел на Артикот. Премиерот Џастин Трудо се...

Свет 25.11.20 | 11:43

Трудо нова жртва на руските комичари: Лажна Грета Тунберг барала средба со ликовите од „Саут Парк“

Нова жртва на руските комичари, познати како Вован и Лексус, беше канадскиот премиер Џастин Трудо, на кого му се претставиле како шведската активистка Грета Тунберг,...

Свет 29.10.20 | 10:35

Трудо: Ова ќе биде тешка зима

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека ситуацијата со пандемијата мора да се држи под контрола и ги повика граѓаните да останат смирени. Канада бележи 1.763 нови...

Свет 06.06.20 | 09:32

Трудо клекна на протест против расизмот во Отава

Канадскиот премиер Џастин Трудо вчера присуствуваше на протест против расизмот во Отава и клекна во знак на солидарност со демонстрантите. По убиството на Џорџ Флојд...

Свет 03.06.20 | 18:33

Трудо остана без зборови за случувањата во САД

Канадскиот премиер Џастин Трудо остана без зборови, молчејќи околу 20 секунди, во моментот кога новинарите побараа од него да го каже она што го мисли за заканата на американскиот...