Ознака: џанлуиџи буфон
Фудбал 27.07.20 | 09:20

Буфон-рекордер и легенда во Серија А

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон стана првиот фудбалер со десет шампионски титули во Италијанското првенство. Четириесет и двегодишниот Буфон до десеттиот шампионски...

Фудбал 09.07.20 | 16:05

Дали Буфон ќе стане тренер на Јуве?

Силвано Мартина, агент на голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон, се произнесе за иднината на неговиот клиент. – Според мое мислење, тој треба да стане тренер. Го разбира...

Фудбал 11.04.20 | 20:58

Жива легенда: На Буфон не му се оди во пензија и на 42 години

Јувентус има намера да го продолжи договорот со голманот Џанлуиџи Буфон, објави „Кориере дела Сера“. Сегашниот договор со 42-годишниот голман истекува во јуни годинава,...

Фудбал 02.02.20 | 13:31

Дали Буфон ќе брани и по 42-та година?

Ветеранот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон ќе реши за својата иднина во март. 42-годишниот голман потоа ќе има разговори со газдите во Торино и ќе донесе одлука дали да потпише...

Балкан 06.12.19 | 21:17

Децата кои скокнаа од балкон во земјотресот добија специјална награда од премиерот

Премиерот на Албанија Еди Рама им приреди изненадување на двете деца Аурелин и Алејсон, кои за да се спасат од земјотресот скокнале од балкон од своите домови. Се здобија...

Фудбал 13.10.19 | 16:54

Буфoн го брани Конте, навивачите не можат да му простат што отиде во Интер, Буфон го брани Конте

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон ги потсети навивачите на клубот дека сегашниот тренер на Интер, Антонио Конте, во минатото многу придонесе за успесите на „Старата...

Фудбал 30.09.19 | 14:07

Буфон: Тоа што ја немам освоено ЛШ е голем поттик за мене

Легендарниот голман на Јувентус, Џанлуиџи Буфон вели дека фактот што никогаш не ја освоил Лигата на шампионите има голема влијание на неговата кариера. Ова е голем поттик...

Фудбал 05.07.19 | 14:13

Буфон: Играњето со Кристијано е одличен подарок за крајот на мојата кариера

Легендата на Јувентус, Џанлуиџи Буфон е задоволен што може да ја заврши својата долга кариера во ист тим со суперѕвезда Кристијано Роналдо. На крајот од мојата кариера,...

Фудбал 04.07.19 | 10:04

Се враќа во Јувентус: Буфон денеска на медицински прегледи

Голманот Џанлуиџи Буфон е пред враќање во Јувентус, а тој утрово пристигнал во медицинскиот центар на тимот каде ќе ги помине лекарските прегледи во клубот од Торино. На...

Фудбал 02.07.19 | 12:08

Легендата се враќа дома: Буфон се договори со Јувентус

Легендата на италијански Јувентус, Џанлуиџи Буфон, по една сезона мината во ПСЖ, ќе се врати во клубот каде мина цели 17 години. Како што јавува Џанлука Ди Марзио на неговата...

Фудбал 21.06.19 | 22:38

Порто заинтересиран за Буфон, Италијанецот не размислува за пензија

Легендарниот италијански голман, Џанлуиџи Буфон не размислува да замине во пензија, а меѓу понудите по заминувањето од ПСЖ, најнова е таа на Порто. Менаџерот на Буфон,...

Фудбал 06.01.19 | 13:54

Буфон за неговата одлука: Тогаш за првпат помислив дека е време за пензија

Легендарниот италијански голман, Џанлуиџи Буфон изненади многумина со одлуката да ја продолжи својата кариера и да направи трансфер во редовите на ПСЖ. Навраќајќи...