Ознака: џамии
Свет 07.11.20 | 11:29

Австриските власти ги затвораат радикалните џамии

Австриските власти најавија дека ќе ги затворат сите џамии кои промовираат радикален ислам, објави австриската новинска агенција АПА. Министрите за внатрешни работи...

Здравје 30.06.20 | 20:52

Заразен оџа и затворени 8 џамии во Кичево

Бројот на заразени со Ковид-19 бележи раст и во Кичево. Според статистиките на Министерството за здравство досега се регистрирани 30 позитивни случаи, кои поради тешката...

Македонија 12.05.20 | 09:12

ИВЗ од денеска ги отвора џамиите

Исламската верска заедница од денеска ги отвора џамиите. И покрај апелите на надлежните да се преиспита одлуката поради пандемијата на коронавирус, ИВЗ остана на ставот,...

Македонија 11.05.20 | 20:30

Османи: Немаме начин да ги затвориме џамиите

Вицепремиерот и главен координатор на кризните штабови за спречување на ширењето на вирусот Ковид -19, во пресрет на најавеното отворање на џамиите од утре, ги охрабрува...

Македонија 09.05.20 | 21:37

ИВЗ не се откажува – џамиите ќе се отворат, се бара преиспитување на одлуката

Исламската врска заедница не се предомислува и одлуката за отворање на џамиите за клањање од 12 мај, останува на сила, дознава ТВ21. Моментално ИВЗ работи на тоа како...

Калеидоскоп 08.05.20 | 10:54

ИВЗ одлучи: Џамиите се отвораат на 12 мај

Исламската верска заедница донесе одлука верските објекти, џамиите, за верниците да ги отвори на 12 мај. Одлуката е донесена на вчерашниот вонреден состанок на Ријасетот. Џамиите...

Свет 04.01.20 | 23:04

Oзначува освета: Во Иран на џамиите се виори црвено знаме

По убиството на генералот Касем Сулејмани тензична ситуацијата во Иран. Во целата земја џамиите имаат истакнато црвено знаме, но малкумина знаат што тоа значи. Тоа според...

Скопје 08.05.19 | 12:26

Со шмрк по црквите и џамиите

ЈП „Комунална хигиена“ информира дека се спроведени повеќе активности за одржување на хигиената на верските храмови на територијата на градот Скопје. Екипите на...

Свет 19.03.19 | 12:54

Исламска држава: Ќе има ново крвопролевање по масакрот во џамиите во Нов Зеланд

Водачот на терористичката организација Исламска држава ги повика екстремистите и следбениците да се „одмаздат“ по пукањето во џамиите на Нов Зеланд. Еден од водачите...

Свет 15.03.19 | 19:46

Терористот од Нов Зеланд објавил манифест: „Никогаш нема да ги освоите нашите земји“

Дваесет и осумгодишниот Брентон Терант, кој во напад на две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица на „Фејсбук“ во живо го емитувал почетокот на...

Свет 15.03.19 | 16:41

Го повела песната „Remove Kebab“

Брентон Тарант, кој изврши масакр во џамија во Нов Зеланд и уби 49 лица, работел во теретана „Биг ривер џим“ во Нов Јужен Велс во Австралија, две години откако завршил...

Свет 15.03.19 | 08:50

Масакр во Нов Зеланд, најмалку 49 загинати во напад на џамии

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. Ова е еден од најтемните...