Ознака: двојник
Црна хроника 11.06.21 | 12:30

Три години затвор за Фарук Буки од случајот „Двојник“

Кривичниот суд Скопје ги прогласи за виновни Фарук Буки, Весна Колевска и Бранислава Шпишиќ обвинетите во случајот „Двојник“. Обвинетиот Буки, од страна на судот е...

Црна хроника 08.06.21 | 11:39

Обвинителството побара осудителна, а одбраната ослободителна пресуда, судијката ќе ја соопшти на 11 јуни

Обвинетите Фарук Бути, Весна Колевска и Бранислава Мишиќ да се прогласат виновни за случајот „Двојник”, побара денеска обвинителката Спасенка Андонова, како застапник...

Црна хроника 05.05.21 | 12:39

Петмина од обвинетите за лажните пасоши признаа вина

Петмина од обвинетите за нелегално издавање пасоши на странски државјани за случајот „Двојник“ признаа вина, на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје. На...

Црна хроника 22.04.21 | 14:21

Најмногу од Црна Гора и Албанија, но и од Италија, Србија, Бразил: Идентификувани 40 од фалц-пасошите во случајот „Двојник

Истрагата во случајот „Двојник“ го утврдила идентитетот на најмалку 40 криминалци кои поседуваат фалсификувани македонски пасоши, односно вистински пасоши издадени...

Македонија 13.04.21 | 22:37

Петрушевски за аферата „пасоши“: Ќе објавиме секаков доказ што ќе ни го достават „свиркачи“

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат рече дека ако од неговата партија не ја изнесле на виделина...

Македонија 11.04.21 | 23:36

Героски: Тешко е да се отфрли одговорноста на првите луѓе на Владата и на СДСМ за случајот Мафија. Просто невозможно

Ревносно ги објавуваме сите деманти на Владата на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е професионална обврска на новинарите.   Иако, не ми е баш јасно што точно...

Македонија 08.04.21 | 23:19

Мицкоски: Од чудни телефонски броеви добивам пораки да престанам со аферата Мафија, но не им се плашам, ќе продолжам

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на ТВ Алфа гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој се осврна на моменталната...

Црна хроника 07.04.21 | 22:39

Шутка за шестмина уапсени во акцијата “Двојник”

Судија на претходна постапка по распитот им одредил притвор на седуммина осомничени за издавање на лажни пасоши во акцијата “Двојник”. Според информациите на Фокус...

Македонија 07.04.21 | 20:17

Нелоски до Каевски: Ја потценувате интелегенцијата на народот кога ги убедувате дека шалтер работниците се виновни за тоа што нарко босови и светски познати мафијаши извадиле пасоши

-ВМРО-ДПМНЕ и денеска имаше прес конференција во која обелоденивме дефинитивно спрега помеѓу државата и мафијата. Министерството за внатрешни работи се обиде тоа најпрво...

Црна хроника 07.04.21 | 20:08

Притвор за шестмина осомничени во случајот „Двојник“

Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и им одреди мерка притвор на седуммина осомничени...

Македонија 07.04.21 | 20:05

Нелоски: СДСМ издала над 200 македонски патни исправи на нарко босови и убијци, очигледна е спрегата помеѓу власта и мафијата

Во вечерашното издание на „Само вистина” на Канал 5 телевизија Владимир Нелоски, претседател на Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека постои револт кај граѓаните...

Македонија 07.04.21 | 17:42

Човек на кому му е украден идентитетот во Мафија: Оштетата што ќе ја барам ќе биде многу голема, правдата ќе ја истерам до крај

КУРИР стапи во контакт со едно од лицата на кои им е злоупотребен идентитетот во аферата „Мафија“. Вели дека правдата ќе ја бара и ќе ја истера до крај, бидејќи неговите...

Македонија 07.04.21 | 16:41

Ленка: Министерот Спасовски нека прочешла кои функционери од власта се сликале со нарко-босови!

Од Движењето за социјална правда „Ленка” реагираа во однос на најновиот скандал дека македонски пасоши биле делени на нарко-босови. Од Ленка објавија дека со турскиот...

Македонија 07.04.21 | 16:25

Алијанса за аферата „Мафија“: Во Македонија полесно добива државјанство криминалец отколку лице родено во оваа земја

По аферата Мафија, како што ја нарече ВМРО-ДПМНЕ, која прва го обелодени скандалот со издавање македонски пасоши на странски криминалци, реагираа и од коалицијата АА-ААА....

Калеидоскоп 15.09.20 | 21:13

Млад Хрват стана хит во Србија, очигледно е и зошто

Деновиве едно момче по име Борна од општина Криш, Хрватска стана вистинска сензација на Инстаграм од една необична причина. Изгледот на овој 29-годишник потсетува на...

Калеидоскоп 14.09.20 | 23:13

И Вучиќ има двојник: Кога ќе му го видите лицето, ќе се прашувате кој е кој

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ има двојник. Во прашање е Борна, момче од Хрватска кое со своите фотографии направи хаос на социјалните мрежи. Откако почна...

Калеидоскоп 07.05.20 | 20:57

Се појави нова шпекулација – Ким Џонг Ун има двојник!?

Изминативе недели не престана да се зборува и да се претпоставува дали севернокорејскиот лидер е жив или не.  Ким Џонг Ун го немаше 20 дена во јавноста, а потоа се појави...

Естрада 15.12.19 | 13:40

Карлеуша има двојничка и тоа од Македонија

Јелена Карлеуша постојано е во фокусот на јавноста благодарение на Инстаграм, каде што има преку 2 милиони следбеници. Следбениците го следат нејзиниот стил, а таа не...

Фудбал 26.06.19 | 13:22

Двојник на Меси успеал да спие со 23 жени

Иранецот Реза Парастеш, кој изгледа многу слично како капитенот на Барселона, Лионел Меси, е обвинет за заведување девојки, објави „Антена 3“. Според извештаите во медиумите,...