Ознака: двојазичност
Македонија 10.08.20 | 14:41

МВР за двојазичните униформи: Актите треба да се достават до Владата

Објавата на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се однесува на потпишување на актите кои треба да се достават до Владата. Уредбата за изменување и дополнување...

Македонија 10.08.20 | 13:29

Што зборуваше Заев за двојазичните унифopми

Кога во март 2017 година претседателот на СДСМ, Зоран Заев ја претставуваше програмата на идната влада предводена од СДСМ, категорично тврдеше двојазични банкноти и двојазични...

Македонија 17.06.20 | 09:55

Груби: Го направивме Заев премиер за да го смени името на Македонија и да воведе двојазичност

ДУИ, со своите гласови во Собраниeто, го направи Зоран Заев премиер за да го смени Уставот и името на Македонија, разговарајќи за идните постизборни коалиции за формирање...

Калеидоскоп 30.03.20 | 19:27

Славјанка „изгубена во преводот“ Петровска

Кога нешто се кажува на македонски, па истото тоа се кажува на македонски но преведено од албански јазик, тогаш секако дека ќе се случуваат и вакви и полоши грешки.

Македонија 06.01.20 | 20:06

Учениците Албанци не знаат и не се интересираат да знаат македонски јазик

Учениците Албанци од основните училиште не покажуваат интерес за учење македонски јазик, иако од четврто одделение овој предмет е задолжителен, истражува „Алсат“....

Македонија 06.12.19 | 15:07

Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи пред да го аргументира контроверзниот Закон за јазици пред Венецијанската комисија, која попладнево треба да го разгледа...

Твитови 29.11.19 | 17:27

Eднојазичност во Кичево

Еднојазичноста во Кичево, селa: #Туин, #Поповјани, #Жубрино. ping: инспектор @Bujar_O pic.twitter.com/YXRlilEfxz — Кичевчанецот🇲🇰 (@zoreski) November 29, 2019

Македонија 24.10.19 | 23:41

Зекири за Османи: Изигрува инспектор Мамли по државата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, кој вечерва дебатираше во 24 анализа со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, не штедеше зборови ниту за да го дискредитира...

Култура 17.10.19 | 10:19

Плакатот на меѓународна поетска манифестација напишан само на албански и англиски

Професорката Елка Јачева Улчар, реагираше на својот фејсбук профил, реагираше на плакатот на Меѓународниот поетски фестивал во Тетово, кој е испишан само на албански...

Македонија 21.09.19 | 20:47

Неготино го возвраќа ударот – ја снема двојазичната табла

Двојазичната табла на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување, која беше поставена пред неколку дена во Неготино, денеска ја нема. За нејзиното отстранување...

Македонија 20.09.19 | 22:11

Кој бе тоа ќе спроведе во Источна, прашуваше Заев… Епа, ете кој!

Фондот за пензиско и инвалидско осигрување во Неготино доби нова табла. Покрај она „Северна“, новиот напис на институцијата ќе го краси и превод на албански јазик....

Македонија 18.09.19 | 14:23

Османи бил во увид, а не во инспекција, ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Скандалозно...

Македонија 05.09.19 | 13:59

Начелно ќе се почитуваат препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Постои начелно договор меѓу политичките партии да се почитуваат препораките од Венецијанската комисија во однос на Законот за употреба на јазиците, чии претставници...

Македонија 03.09.19 | 20:41

Венециjанската комисија во октомври ќе даде мислење за Законот за двојазичност, а тој веќе се употребува

Нацрт-законот за употреба на јазиците на Македонија ќе биде тема на разговорите на членовите на делегацијата на Венециската комисија кои на 5 и 6 септември ќе допатуваат...

Балкан 15.06.19 | 23:29

Хоџа: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторанд на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во...

Македонија 13.06.19 | 19:39

Законот за попис е доказ за тајното редефинирање на Македонија

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вели дека предлог законот за попис е доказ дека во Мала Речица во седиштето на ДУИ меѓу двата круга на изборите се случила...

Македонија 11.06.19 | 11:21

Тиранската се враќа на голема врата: Удрил ли Заев потпис за уште еден голем пораз?

Победата на Стево Пендаровски во вториот изборен круг е тешко заработена и на грбот на целата држава. Сметката ќе ја платат и оние кои гласале за него, а и оние кои не...

Македонија 28.05.19 | 22:50

Во Пробиштип нема Албанци, но има двојазични табли

Уверувањата на претставници на власта дека „двојазичноста е само во главата на ВМРО-вците“, како и дека Законот за употреба на јазиците нема да важи на целата територија...

Македонија 22.05.19 | 16:53

Печатот на Пендаровски и на албански јазик

Новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, ќе користи двојазични печати, пишува Коха. Според информациите на медиумот печатите кои се користат ќе...