Ознака: двојазичност
Скопје 19.04.22 | 12:03

ДУИ: Коалицијата ВМРО, Левица, Алијанса и Беса ја суспендираа двојазичноста во Скопје

Шефот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми одржа денес прес конференција на која зборуваше за последните постапки на директорот на КИЦ за заобиколување на употребата...

Македонија 06.04.22 | 19:55

Гази Баба станува двојазична по резултатите од пописот

Општина Гази Баба станува двојазична. На таблите покрај македонскиот, ќе мора да се впише и албанскиот јазик. Ова доаѓа по резултатите од пописот, каде процентот на албанско...

Македонија 20.03.22 | 19:07

Мицкоски: Двојазичноста на полициските униформи е обид преку поделба на народот да се сокрие пљачката

Политичка тема која служи за деофкус од криминалот и пљачката која ја спроведува власта во Македонија, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи...

Македонија 17.03.22 | 17:26

ДУИ: Албанскиот јазик во полициските униформи, одраз на принципот на рамноправност

Демократската Унија за Интеграција смета дека усвојувањето на Уредбата од страна на Владата со која се официјализира употребата на албанскиот јазик во полициските...

Македонија 17.03.22 | 10:28

„Колку би било пренајјако“, му врати Апасиев на Села за предлогот со Ахмети да пеат за Енвер Хоџа

За Апасиев е добро да си ги прошири хоризонтите, бидејќи едуцираност и култура е да познаваш други јазици. Му сугерирам да започне со курс за учење на албанскиот јазик,...

Твитови 16.03.22 | 16:25

Во Кичево нема проблем со двојазичност, еднојазично е

Во Кичево нема проблем со двојазичност. Преминато е во еднојазичност. pic.twitter.com/eAtxoXw1V4 — Кичевчанецот🇲🇰 (@zoreski) March 15, 2022

Македонија 15.03.22 | 19:08

Полицајците во Скопје со двојазични униформи – албанскиот јазик и официјално на униформите

Албанскиот јaзик официјално почна да се употребува и на полициските униформи. Првиот вицепремиер Артан Груби на социјалните мрежи објави дека ова се реализира во пракса....

Македонија 01.10.21 | 16:55

Шар Планина освоена

Бонус: Сега е „Kodra e diellit“: Власта го смени името и на Попова Шапка

Македонија 07.07.21 | 10:27

Гаши: Очекувам резолуција и за албанскиот јазик, формулацијата „20%“ е понижувачка

По предлог-резолуцијата иницирана од ВМРО-ДПМНЕ, очекувам македонските партии да предложат и резолуција со која ќе се промени формулацијата за албанскиот јазик во...

Македонија 28.06.21 | 11:04

Биљана не може да добие еднојазичен документ, зошто „Македонците се под 20 отсто во Тетово“

Во Управата за матични книги во Тетово упорно одбивале на Биљана да ѝ издадат барање за уверение за слободна брачна состојба само на македонски јазик. Таа во Тетово...

Македонија 21.02.21 | 18:07

Заев: Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, не губат другите граѓани, добива Cеверна Македонија

Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, со тоа не губат другите граѓани, туку добива Република Ceверна Македонија, како граѓанска и демократска...

Македонија 10.08.20 | 14:41

МВР за двојазичните униформи: Актите треба да се достават до Владата

Објавата на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се однесува на потпишување на актите кои треба да се достават до Владата. Уредбата за изменување и дополнување...

Македонија 10.08.20 | 13:29

Што зборуваше Заев за двојазичните унифopми

Кога во март 2017 година претседателот на СДСМ, Зоран Заев ја претставуваше програмата на идната влада предводена од СДСМ, категорично тврдеше двојазични банкноти и двојазични...

Македонија 17.06.20 | 09:55

Груби: Го направивме Заев премиер за да го смени името на Македонија и да воведе двојазичност

ДУИ, со своите гласови во Собраниeто, го направи Зоран Заев премиер за да го смени Уставот и името на Македонија, разговарајќи за идните постизборни коалиции за формирање...

Калеидоскоп 30.03.20 | 19:27

Славјанка „изгубена во преводот“ Петровска

Кога нешто се кажува на македонски, па истото тоа се кажува на македонски но преведено од албански јазик, тогаш секако дека ќе се случуваат и вакви и полоши грешки.

Македонија 06.01.20 | 20:06

Учениците Албанци не знаат и не се интересираат да знаат македонски јазик

Учениците Албанци од основните училиште не покажуваат интерес за учење македонски јазик, иако од четврто одделение овој предмет е задолжителен, истражува „Алсат“....

Македонија 06.12.19 | 15:07

Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи пред да го аргументира контроверзниот Закон за јазици пред Венецијанската комисија, која попладнево треба да го разгледа...

Твитови 29.11.19 | 17:27

Eднојазичност во Кичево

Еднојазичноста во Кичево, селa: #Туин, #Поповјани, #Жубрино. ping: инспектор @Bujar_O pic.twitter.com/YXRlilEfxz — Кичевчанецот🇲🇰 (@zoreski) November 29, 2019

Македонија 24.10.19 | 23:41

Зекири за Османи: Изигрува инспектор Мамли по државата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, кој вечерва дебатираше во 24 анализа со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, не штедеше зборови ниту за да го дискредитира...

Култура 17.10.19 | 10:19

Плакатот на меѓународна поетска манифестација напишан само на албански и англиски

Професорката Елка Јачева Улчар, реагираше на својот фејсбук профил, реагираше на плакатот на Меѓународниот поетски фестивал во Тетово, кој е испишан само на албански...