Ознака: двојазични табли
Македонија 10.02.21 | 21:41

Почна поставувањето на двојазични табли на автопатот Скопје – Тетово

Тетовската секција при Јавното претријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта (Македонија пат) денес започна со поставување нови информативни...

Македонија 02.03.20 | 15:10

„Законот за јазици е јасен“, ама очигледно не е

Законот за јазици и поставување на двојазичните табли е јасен и е објавен во Службен весник, посочи денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско...

Македонија 02.03.20 | 14:28

Oсмани контра Заев: И во Прилеп и во Велес треба да има двојазични табли

Законот за јазици јасно дефинира дека во подрачните единици на централните институции кои покриваат најмалку една општина во која албанскиот јазик е службен, односно...

Македонија 02.03.20 | 13:03

Заев се правда: По грешка е поставена двојазичната табла во Струмица

Двојазичната табла поставена на зградата на Јавното правобранителство во Струмица наскоро ќе биде отстранета бидејќи е поставена по грешка, рече на денешната прес-конференција...

Македонија 01.03.20 | 09:24

Ќе има ли одговорност: Заев се правда дека било грешка поставувањето двојазични табли!

Ќе има ли одговорност за поставување на двојазичните табли во градовите каде нема што согласно законот за јазици нема 20 отсто Албанци. Лидерот на СДСМ Зоран Заев во...

Македонија 24.02.20 | 10:47

Искршена двојазичната табла во Струмица

Синоќа е искршена таблата на Подрачното одделение на Државниот архив во Струмица испишана на македонски, албански и англиски јазик, која неодамна беше поставена. „Кој...

Македонија 14.02.20 | 10:08

Само 0,004 отсто од населението зборува албански, но Кочани сепак стана двојазично

Кој бе тоа ќе спроведе во Радовиш, во Струмица, во Прилеп во Кавадарци двојазичност. Глупости невидени до каде забегаа. Зборува дали лекарот ќе направил проблем па живот...

Твитови 29.11.19 | 17:27

Eднојазичност во Кичево

Еднојазичноста во Кичево, селa: #Туин, #Поповјани, #Жубрино. ping: инспектор @Bujar_O pic.twitter.com/YXRlilEfxz — Кичевчанецот🇲🇰 (@zoreski) November 29, 2019

Македонија 21.09.19 | 20:47

Неготино го возвраќа ударот – ја снема двојазичната табла

Двојазичната табла на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување, која беше поставена пред неколку дена во Неготино, денеска ја нема. За нејзиното отстранување...

Македонија 20.09.19 | 22:11

Кој бе тоа ќе спроведе во Источна, прашуваше Заев… Епа, ете кој!

Фондот за пензиско и инвалидско осигрување во Неготино доби нова табла. Покрај она „Северна“, новиот напис на институцијата ќе го краси и превод на албански јазик....

Македонија 18.09.19 | 14:23

Османи бил во увид, а не во инспекција, ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Скандалозно...

Македонија 16.09.19 | 12:33

Скандалозно видео на Бујар Османи во кое ги испрашува директорите на државни институции зошто не поставиле двојазични табли

Бујар Османи, заменик-претседател на Владата, задолжен за европски прашања објави скандалозно видео на својот профил на фејсбук во кое тој се појавува во улога на инспектор...