Ознака: две дози
Здравје 17.11.21 | 15:00

57 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст имаат примено две дози вакцина против ковид-19

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.207 дози вакцини, од кои 1.515 се аплицирани како прва доза, 930 се ревакцинирани, а 1.732 граѓани примиле трета доза вакцина....

Македонија 14.11.21 | 12:12

Kој не е вакциниран со две дози од утре нема да може да влезe речиси нигде

Од утре за влез во објекти е потребен сертификат за примени две дози на вакцина или потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето. Министерството...

Здравје 26.10.21 | 14:40

Само 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини, од кои 748 се аплицирани како прва доза, 1.629 се ревакцинирани, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина,...

Македонија 13.10.21 | 12:08

На следниот состанок на Кризниот штаб ќе се разговара за сертификатот за две примени дози вакцина против ковид-19

На следниот состанок на Кризниот штаб во Владата ќе се разговара за најавената дополнителна мерка дека во сите затворени места ќе се бара сертфикат за две примени дози...

Здравје 22.09.21 | 18:27

Вака изгледаат белите дробови на пациент кој се заразил со корона по две дози вакцина

Четрвртиот бран на корона вирусот во кој доминира делта сојот доведе со зголемување на бројот на заразени со коронавиирусот во светот. Во Сан Диего, каде што иста така...

Македонија 17.09.21 | 13:22

Филипче: Од октомври ќе се бара сертификат за две примени вакцини за влез во затворено

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конфренција соопшти дека се планира од октомври за влез во затворени простори ќе треба да се покаже сертификат...

Здравје 28.07.21 | 09:07

Од февруари речиси 99 отсто од смртните случаи од корона се лица кои не се целосно вакцинирани

Речиси 99 отсто од смртните случаи од Ковид-19 во Италија, после февруари, се евидентирани кај лица кои не биле во целост вакцинирани, соопшти Националниот здравствен...

Здравје 24.07.21 | 20:32

МЗ: Од вакцинираните граѓани само 0,02 отсто се заразиле со ковид-19, ниту еден не починал

Од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини против Ковид-19, 96 биле позитивни на коринавирусот по примена втора доза вакцина. Тоа значи дека само 0,02 отсто се заразиле...

Свет 14.07.21 | 22:52

ЕМА: Потребни се две дози вакцина против делта сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти денеска Европската агенција за лекови (ЕМА). Европскиот регулатор исто така ги...

Здравје 01.07.21 | 16:31

ЕМА: Две дози вакцина штитат од делта сојот

Две дози од вакцината против ковид-19 се чини дека штитат од многу заразната делта верзија на коронавирусот, објави Европската агенција за лекови (ЕМА). Податоците што...