Ознака: Душко Арсовски
Економија 16.11.22 | 13:29

Владата ќе ги учела граѓаните како да штедат струја

Под слоганот „Штедиме заедно денес за да имаме утре“, Владата од денеска преку информативно едукативни активности ќе ги мотивира граѓаните да штедат струја, велат...

Македонија 21.09.22 | 13:30

Арсовски: Во интерес на учениците е настава со физичко присуство

Во интерес на учениците е настава со физичко присуство, нема промена во начинот на нејзината реализација, а Владата за справување со предизвиците од енергетската криза...

Македонија 15.06.22 | 14:04

Хоџа и Арсовски: Ограничувањето на висината на маржите за одделни прехранбени продукти е израз на грижата за граѓаните

Портпаролите на Владата на Република Македонија, Муамет Хоџа и Душко Арсовски на денешната прес-конференција информираа за донесените одлуки и заклучоци од...

Македонија 04.05.22 | 14:37

Владата не одговори на прашањето на „Република“ за клубот „Ванчо Михајлов“

„Република“ пред неколку дена официјално ја праша Владата до каде е собирањето на информации и дали има решение за „натамошни чекори“ за отворањето на Клубот „Ванчо...

Македонија 20.04.22 | 15:02

Арсовски: Владата изминатите пет години ја врати вербата во институциите

Во изминатите пет години Владата успеа да ја врати слободата во општеството, вербата во институциите и да ја зајакне меѓусебната граѓанска почит, изјави на денешната...

Македонија 22.12.21 | 13:00

Во живо: Прес-конференција на портпаролите на Владата Душко Арсовски и Муамет Хоџа

Проследете ја во живо прес-конференцијата на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа.

Македонија 15.12.21 | 12:50

ВО ЖИВО: Прес-конференција на владините портпароли Арсовски и Хоџа

Следете ја во живо прес-конференцијата на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа:

Економија 01.12.21 | 15:43

Додека цените растат како луди, Арсовски повикува: Не создавајте паника со најава за високи поскапувања

Не треба да се создава паника со најави за високи поскапувања, рече портпаролот на Владата Душко Арсовски, одговарајќи на новинарско прашање дали државата ќе го запре...

Економија 01.12.21 | 15:29

Не е разговарано дали ќе остане или не евтината тарифа од 1 јануари, вели портпаролот на Владата Душко Арсовски

На владина седница не е разговарано за понудата на ЕСМ за цена на струјата кај универзалниот снабдувач и информациите во јавноста за колку проценти таа ќе поскапи се...

Македонија 01.12.21 | 15:02

Aрсовски: Не треба да се создава паника со најави за високи поскапувања

Не треба да се создава паника со најави за високи поскапувања, рече портпаролот на Владата Душко Арсовски, одговарајќи на новинарско прашање дали државата ќе го...

Македонија 18.08.21 | 14:39

Влада: Бегалците од Авганистан се демократско и мирољубиво население

Најголем дел од 450-те граѓани од Авганистан се очекува да пристигнат со организирани авионски летови до крајот на неделава, зависно од околностите на аеродромот во Кабул....

Македонија 14.07.21 | 13:57

Арсовски: Државата има закон што гарантира попис на населението според највисоки стандарди

Интензивно продолжуваат подготовките за теренскиот попис, што ќе се спроведе во септември оваа година, информира портпаролот на Владата, Душко Арсовски на денешната...

Македонија 19.05.21 | 13:56

Арсовски: Владата е одлучна да го истражи случајот со мазутот

По извештаите, кои ќе ги достават задолжените институции, кои имаат рок од две недели да утврдат секоја во својата надлежност во врска со информацијата објавена од Истражувачката...

Македонија 12.05.21 | 14:05

Арсовски: Премиерот во Брисел беше јасен, идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

Владата смета дека одвојувањето на Албанија и Македонија не е во ничиј интерес и дека непринципиелноста од страна на ЕУ може да има последици за целиот регион....

Македонија 21.04.21 | 14:13

Арсовски: Кај „Холидеј ин“ ќе се гради само ако е законски

Владата ќе ги почитува законите и доколку не се почитуваат, таму градба нема да има, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски запрашан...

Македонија 14.04.21 | 16:02

Република до портпаролот на Владата: Недозволиво е Владата да линчува новинари и медиуми обвинувајќи ги дека водат хајка против неа

Бидејќи и по еден ден од портпаролот на Владата Душко Арсовски не најде време да одговори на нашето писмо испратено по електронска пошта, принудени сме комуникацијата...

Македонија 10.04.21 | 00:12

За владиниот портпарол, со објавувањето на хонорарците во Владата се крши нивната приватност

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, во емисијата „360 степени“ на Алсат изјави дека хонорарците се граѓаните на Македонија кои не ги штити Законот за работни односи. Арсовски...

Македонија 22.03.21 | 16:38

Надлежните да утврдат дали во случајот со набавката на софтвер од Рашковски се прекршени процедурите, порача Арсовски

Владата работи по највисоките професионални правни, етички и законски постапки и нема да дозволиме нарушување на ваквите стандарди за отчетност и транспарентност....

Македонија 03.03.21 | 12:19

Арсовски за случувањата со Бугарија: Владата не расправала дали ќе има реакција до меѓународната заедница

Портпаролот на Владата Душко Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот во врска со разговорите со Бугарија и последните настани по состанокот на бугарскиот...

Македонија 24.02.21 | 11:19

ВО ЖИВО: Прес-конференција на портпаролите на Владата

Следете ја во живо прес-конференцијата на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Мухамет Хоџа.