Ознака: духовден
Црна хроника 09.06.20 | 13:51

Oграбена црква на Духовден: Се прекрстил и ги зел парите

Официјалната страна на село Белица објави видео запис земен од сигурносни камери каде што се гледа лице кое врши тешка кражба на пари оставени на иконите во црковниот...

Калеидоскоп 06.06.20 | 21:29

Денеска е Духовден: Жените треба да се посебно внимателни, никако да не …

На овој ден, на некои места се организираат поворки во кои учествуваат најубавите девојки од селото. Тие претставуваат русалки, вили настанати од душите на починатите...

Сервиси 01.06.20 | 09:22

Петок неработен ден за православните христијани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РM („Службен весник на РМ“, бр.21/98 и 18/07), 05 јуни (петок), Духовден, петок...

Сервиси 31.05.20 | 22:48

В сабота е Духовден, ова се обичаите што треба да се испочитуваат ден пред празникот

Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и најсветли празници во христијанството во кој се слави...

Калеидоскоп 18.06.19 | 10:39

Трет ден Духовден: Зошто денес не треба да се оди на вечните почивалишта

Денес е трет ден Духовден, празник кој се смета за роденден на Христовата црква. Денес, на светата педесетница, кога црквата го слави својот роденден, бидејќи на денешен...

Сервиси 18.06.19 | 10:13

Зошто денес не треба да се оди на гробишта

Денес е трет ден Духовден, празник кој се смета за роденден на Христовата црква. Денес, на светата педесетница, кога црквата го слави својот роденден, бидејќи на денешен...

Калеидоскоп 16.06.19 | 12:39

На Света Троица се простуваат сите гревови: Овие три дена во календарот се со црвени букви, почитувајте ги обичаите!

Православната црква и верниците денеска го празнуваат Слегувањето на Светиот дух на апостолите- Света Троица или Духови. Овој празник секогаш се одбележува 50 дена по...

Калеидоскоп 16.06.19 | 08:26

Денеска е најтежок празник: Најбрзо направете го ова за да се заштитите од несреќа

Денеска е Духовден – Слегување на Духот Свети (Прв ден). Овој празник се смета за роденден на Христовата црква. Имено, пред вознесението Христос им порача на апостолите...

Сервиси 14.06.19 | 23:10

Утре е Духовден, не се оди на гробишта!

Утре се слави Света Педесетница ­ Духовден (Св. Троица) ­ педесет дена по Велигден Празник на Светиот Дух и на основањето на христијанската црква На овој ден се исполнило...

Сервиси 14.06.19 | 22:40

Петок пред Духовден: Oва се обичаите што треба да ги испочитувате

Денеска е петок пред Духовден и е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Духовден е еден од најголемите...

Сервиси 11.06.19 | 21:40

Отец Бобан: Не оставајте храна на гробовите, не ноќевајте на гробишта

Православните христијани во сабота ги празнуваат Задушница и Духовден. Отец Бобан Митевски, свештеник во црквата „Св. Николај Чудотворец“ во Аеродром објаснува што...