Ознака: дубровник
Балкан 05.08.20 | 14:38

Вака изгледа Дуборвник по поплавата

Невремето на хрватското крајбрежје синоќа го зафати и Дубровник, каде што дојде до излевање на морето, а познатиот Страдун, Стариот град, е целосно поплавен. Поплавени...

Балкан 05.08.20 | 11:12

Потоп во Дубровник

Поројни дождови, на места со помали поплави, град… Такво е времето на Балкнаот деновиве, такво се очекува да биде и во наредните неколку дена, а метеоролозите прогнозираат...

Патувања 03.08.20 | 08:57

Се изненадиле од цените во Дубровник, за пица, два сока и кафе платиле помалку од 10 евра

Кризата која владее насекаде низ светот летово најмногу ја почувствуваа туристичките места. Типичен пример за ова е Дубровник каде што оваа година се забележува доста...

Балкан 13.07.20 | 10:10

Во Дубровник цените спуштени и до 60 отсто, но гости сепак нема

Градот Дубровник, еден од најважните туристички центри на хрватското крајбрежје, оваа година бележи рекордно мал број на туристи поради пандемијата на коронавирусот. Според...

Патувања 24.06.20 | 12:01

Аларм на плажата во Дубровник, се појави ајкула

Капачите кои одлучиле викендот кој измина да го поминат на една од најомилените плажи Копакабана во Дубровник, изјавиле дека ја изгубиле волјата и храброста да влезат...

Патувања 20.05.20 | 21:27

Крузерот во кој се и Македонци утрово вплови во Дубровник

Во дубровничкото пристаниште Груж утрово вплови крузерот „Карнивал магиц“ од кој треба да излезат 756 членови на посадата, меѓу кои има и луѓе од Балканот. По избивањето...

Балкан 16.11.19 | 23:42

Тони ѓубре исфрли морето кај Дубровник

Секој посилен југо, нанесува тони отпад од морето на бреговите на далматинските острови како Корчула, Млет, Ластово, но и на областа на Дубровник, објави Далмација данас. Претежно...

Балкан 12.11.19 | 15:10

Црвен метеоаларм во Дубровник: Службите се подготвени за голема временска непогода

За поголем дел од Хрватска денес е прогласен црвен метеоаларм. Во Дубровник е издадено посебно предупредување: Ударите на одредени места достигнаа дури 143 километри...

Балкан 08.11.19 | 10:06

Земјотрес во Дубровник

Утрово во 2:26 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата сакала на брегот на Јадранското море. Според информациите од интернет порталите...

Балкан 08.11.19 | 09:29

Дубровник практично забранува отворање нови ресторани

Дубровник последниве години бележи значителeн пораст на бројот на туристите, а популарноста станува уште поголема по серијата „Игра на престоли”. Тоа резултира со...

Балкан 28.08.19 | 13:20

Забрането пливање! Измет во водите на Јадранот кај Дубровник

Општинскиот совет на Дубровник донесе одлука за забрана за капење во водите на јадранското море кај Дубровник, во подрачјето на плажата Долно Чело. Земените примероци...

Црна хроника 12.08.19 | 16:12

Сообраќајната полиција казни Македонец во Дубровник со 1 500 евра

Македонец е казнет за тежок сообраќаен прекршок во центарот на Дубровник , поради возење во алкохолизирана состојба. Најголемата казна што во текот на минатата недела...

Патувања 11.08.19 | 09:56

Јадранското Море е загадено, експертите предупредуваат за опасност од зарази

Во екот на туристичката сезона, Јадранското Море секој ден станува сè позагадено, а експертите веруваат дека поради ваквата состојба на капачите им се закануваат и...

Балкан 28.07.19 | 21:29

Страдун под вода, невремето го поплави Дубровник

Невреме проследно со дожд и ветар, предизика проблеми долж крајбрежјето во Хрватска, па  Дубровник се најде под вода, а низ Страдун туристите со чадори за сонце , боси...

Балкан 19.07.19 | 09:47

Забрането капење на плажа во Дубровник поради квалитетот на водата

Инспекторатот за заштита на животната средина го забрани капењето на плажата Доње Чело на островот Колочеп во близина на Дубровник, поради незадоволителни микробиолошки...

Балкан 07.06.19 | 11:20

Ербас на Туркиш ерлајнс пријавил проблем, па слетал со отворени врати

Вистинска драма се случувала над небото на хрватскиот град Дубровник кога авион на компанијата „Туркиш ерлјанс“ пријавил проблем со хидрауликата. Авионот неколку...

Калеидоскоп 21.04.19 | 17:10

Роналдо ја однесе Георгина во Дубровник – една вечер го чини 7 000 евра

Кристијано Роналдо заедно со неговата девојка Георгина Родригез слета на аердромот Ќилипи во Дубровник, а потоа се сметси во вила во која ноќевање чини 7 000 евра. Таму...

Македонија 12.04.19 | 18:04

Заев на трилатерална средба со премиерите на Хрватска и Грција, Пленковиќ и Ципрас

Претседателот на Владата, Зоран Заев во рамки на одржувањето на 8-иот Самит на Шефови на Влади на земјите од ЦИЕ и НР Кина од процесот 16+1 во Дубровник, Република Хрватска...

Балкан 25.02.19 | 11:38

Тешка несреќа кај Дубровник: Се судрија возило на Брза помош, цистерна и автомобил

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила утринава околу 6 часот кај Дубровник, загина едно лице, а се судриле возило на Брза помош, цистерна и патночко возило. Кај...

Балкан 24.02.19 | 10:52

Страшна снимка: Силниот ветер во Дубровник носеше човек, удри со главата во ѕид

Силните до сега незапаметени ветришта во Хрватска носеа дрвја, покриви, фасади, киосци, превртуваа јахти, носеа контејнери и гранки, а на застрашувачкото видео објавено...