Ознака: државно земјиште
Црна хроника 22.10.22 | 19:09

Скопјанка лажела дека работи во Земјоделие, ветувала државно земјиште и земала поткуп од 3500 евра

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 40-годишна скопјанка која е осомничена дека сторила кривично дело измама од член 247 став 3 во врска со став...

Македонија 18.10.22 | 10:44

Пратениците на СДСМ, ЛДП и ДУИ не го прифатија предлогот за забрана за градби во национални паркови

Толку од „борците“ за здрава животна средина и од „зелената“ агенда, коментира на својот фејсбук-профил пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска, откако вчера...

Скопје 16.03.22 | 22:44

Некој со години си наплаќа 50 денари на нелегален паркинг на заштитено државно земјиште

Кој и како дозволува државните земјишта да се узурпираат и на сметка на истите да се профитира, анализира ТВ24, откривајќи дека паркинг простор, кој се наоѓа на самиот...

Македонија 16.03.22 | 21:38

Ивановскa: Веднаш да престане продажбата на државно земјиште

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска бара веднаш да престане продажбата на државно земјиште. Според неа, најголем...

Македонија 10.03.22 | 14:26

Зоран Иванов: Сите државни земјишта да одат на јавна меѓународна лицитација

Сите државни плацеви во Скопје, па и во Македонија треба да одат на јавна меѓународна лицитација, смета Зоран Иванов. Државното земјиште во Македонија по брза постапка...

Економија 09.03.22 | 21:53

Министерството за финансии му продало атрактивно државно земјиште во Центар за 7 евра од квадрат на градежникот Фатмир Етеми

Државното земјиште во Македонија по брза постапка завршува во раце на бизнисмени. Ова го потврдува случајот на големиот градежен играч, Фатмир Етеми. Неговата компанија...

Економија 06.07.21 | 22:48

Стојменов: Држава без свое земјиште не е држава

Зборувајќи за приватизацијата на државното земјиште, поранешниот министер за финансии Борис Стојменов во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 потенцираше дека држава без...

Економија 19.02.21 | 15:58

Се подготвува закон за оттуѓување на државно земјиште, три пати поголем данок ќе се плаќа за неискористен објект, откри Заев

Се подготвуваат законски решенија со кои ќе се овозможат 500 до 600 милиони евра од оттуѓување на државно земјиште, откри денеска премиерот Заев одговарајќи на новинарски...

Економија 16.01.20 | 15:23

Трипуновски: Љупчо Николовски и Трајан Димковски се фатени во криминал до гуша

Љупчо Николовски и Трајан Димковски се фатени во криминал до гуша. Случајот што денеска сакам да го обелоденам покажува како едно исто земјоделско земјиште го даваат...