Ознака: државјанство
Македонија 22.07.21 | 20:05

Критериумите за добивање на државјанство се поприлично строги ако се земе предвид колку лесно се продаваа пасоши на криминалци

Критериумите за добивање на државјанство се поприлично строги ако се земе предвид колку лесно се продаваа пасоши на криминалци, пишува на Фејсбук, Ивор Мицковски

Македонија 22.07.21 | 12:56

Здружение на млади правници: Измените на Законот за државјанство не го решаваат проблемот со апатридите

Македонското здружение на млади правници смета дека со Предлог измените на Законот за државјанство, кои денеска се на второ читање во Собранието, нема да се решат проблемот...

Македонија 22.07.21 | 12:49

До државјанство со платена сметка за вода, струја и без знаење македонски

Новиот Предлог за државјанство кој денеска треба да се најде пред пратениците предвидува 16 начини барателот да се стекне со државјанство на Македонија, а како доказ...

Балкан 19.06.21 | 11:08

За бугарски пасош, лицата кои го добиваат треба да имаат бугарско потекло до три генерации во минатото

Министерот за правда на Република Бугарија Јанаки Стоилов во интервју за МИА вели дека привремената Влада има цел и да ги разоткрие оние модели со кои се спроведува...

Македонија 24.04.21 | 10:34

Предлог-законот за државјанство в понеделник на маса, никој не знае што содржи

Во понеделник, според најавите, треба да биде предаден текстот од Predlog- Закон за државјанство по предлог на Алијансата и Алтернатива. Се најавуваа и многу сомнителни...

Македонија 23.04.21 | 16:47

Заев се уште го нема видено Предлог-законот за државјaнство

Премиерот Зоран Заев се уште го нема видено Предлог-законот за државјaнство. Како што изјави денеска, законот најпрво треба да биде доставен до МВР, а потоа и до него...

Македонија 01.04.21 | 12:11

Груби: Откако ДУИ е на власт 13.000 Албанци добија македонско државјанство

Заменик претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својот фејсбук профил објави дека за времето на владеењето...

Калеидоскоп 17.03.21 | 16:48

Дури 7147 граѓани на Македонија во 2019 добиле државјанство на ЕУ

Повеќе од 706.000 луѓе во текот на 2019 година добиле државјанство на некоја од земјите на ЕУ, а меѓу „новите Европејци“ приближно секој десетти потекнува од Западен Балкан,...

Македонија 02.03.21 | 12:37

Заев: За добивање на државјанство треба доказ а не сведоци

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што се уште имаат проблем да се регистрираат...

Македонија 19.02.21 | 09:09

Мицкоски: Дека нели идентитетот беше бетон?

Потсетувајќи што зборуваше оној Илинден кога го потпиша Договорот за добрососедство со Бугарија и што кажа вчера Зоран Заев за македонското државјанство, претседателот...

Македонија 18.02.21 | 13:54

Заев: Во личните карти мора да стои „Граѓанин на Cеверна Македонија“

Во личните карти мора да стои „Граѓанин на Cеверна Македонија“, потсети на денешната прес-конференција премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Важно...

Македонија 17.02.21 | 11:34

Сепак било државјанство, а не етничка припадност: Спасов од СДСМ потврди дека Левица работи за нив

Поранешниот амбасадор од редовите на СДСМ, Ѓорги Спасов има речиси идентичен став како Левица во однос на иницијативата на власта во личните карти да биде означена...

Македонија 22.12.20 | 15:15

ДУИ и Алијанса сложно ги поддржуваат измените за стекнување македонско државјанство

Предлог-измените на Алијансата за Албанците за Законот за државјанство добиваат поддршка и од владејачката партија ДУИ. Здружувањето на партиите од албанскиот блок...

Македонија 19.12.20 | 11:51

Села: Луѓе со години живеат тука, a немаат државјанство и не уживаат право на пензија, ниту на здравствено осигурување

Зијадин Села во синоќешното гостување на ТВ 21 се осврна и на Законот за државјанство Има неколку елементи кои се регулираат со овој закон, е во согласност со универзалната...

Македонија 17.12.20 | 13:10

СДСМ не ги поддржува измените на Законот за државјанство

Владејачкиот СДСМ не ги поддржува измените на Законот за државјанство во предложената форма. Партијата има забелешки за кои најави дека ќе разговара со пратеничките...

Македонија 15.12.20 | 21:32

Ќе се добива ли државјанство со изјава на тројца сведоци: Павле Трајанов тврди дека целта е да се признаат 70.000 граѓани

Министерот за правда Бојан Маричиќ вели дека нема информација дека Владата размислува за предлагање, или ,пак за поддршка на закон со кој ќе им се овозможи на лицата...

Свет 20.10.20 | 14:51

Таман да стане нивен: Германија не му даде државјанство на муслимански мигрант кој одбил да се ракува со жена

Германскиот суд донесе одлука дека треба да му биде ускратено државјанството на мигрантот што одби да се ракува со службеничката на церемонијата за натурализацијата,...

Свет 17.07.20 | 10:16

Никогаш полесно до руски пасош: Путин има стратешки планови

Рускиот претседател Владимир Путин во вторникот го потпишал долго очекуваниот закон со кој се поедноставува постапката за странците да добијат руско државјанство,...

Балкан 14.07.20 | 12:04

Во Црна Гора ќе добиете државјанство ако купите стан

Компанијата “Adriatic Marinas” од Тиват, нуди на пазарот  недвижности од комплексот наречен  “Boka Place”, нов дел од луксузното  туристичко одморалиште Порто Монтенегро, а...

Балкан 05.01.20 | 09:19

Повеќе од 16.000 косовски граѓани се откажале од државјанството во изминатите три години

Повеќе од 16.000 косовски граѓани се откажаа од државјанството во изминатите три години, објави РТК, повикувајќи се на извештаи од Министерството за внатрешни работи. Само...