Ознака: државјанство
Балкан 05.01.20 | 09:19

Повеќе од 16.000 косовски граѓани се откажале од државјанството во изминатите три години

Повеќе од 16.000 косовски граѓани се откажаа од државјанството во изминатите три години, објави РТК, повикувајќи се на извештаи од Министерството за внатрешни работи. Само...

Калеидоскоп 25.12.19 | 15:36

Носиш тренерки на улица, нема швајцарско државјанство

Швајцарските власти се многу ригорозни кога станува збор за доделување на своето државјанство, а случај со жител на таа земја со косовско потекло покажува дека на таа...

Вести 13.09.19 | 09:42

Нов начин да се дојде до грчки пасош

За привлекување инвестиции, грчката влада размислува да донесе закон за доделување грчко државјанство и грчки пасош за странците од трети земји кои ќе купат недвижен...

Македонија 07.08.19 | 12:34

Од денеска државјанството ни е „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Графата „државјанство“ во изводите за родени, венчани и умрени од денеска ќе биде пополнета македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, велат за МИА од Управа...

Македонија 07.08.19 | 11:34

За Хрватите сме Северни Македонци

За Хрватска станавме Северни Македонци. Хрватскиот портал net.hr во веста за инцидентот меѓу 6 македонски државјани кои работат во приморскиот град Новиград и еден хрватски...

Македонија 06.08.19 | 22:49

Грчева за косите црти: Договорот од Преспа СЕ КИНЕ и се фрла во Вардар

Косите црти во новите државјанства се поводот за новиот статус на претседателката на Глас за Македонија, Солза Грчева. Таа напиша: Ме сретнуваат луѓе кои загрижено прашуваат:...

Македонија 06.08.19 | 18:14

Издадени првите државјанства со коси црти наместо „македонско“

Во изводите од матичните книги за родени кои ги добиваат граѓаните деновиве не го пишува државјанството, пишува Плусинфо. Во графата за државјанство, наместо тоа да...

Македонија 23.07.19 | 22:00

Јас сум била родена во државата /// – Луди бре!

Јас сум била родена во државата ///, а мајка ми починала во истата таа ///. Луди бре! Јас сум родена во Македонија и моите страдале за Македонија, каде ги оставиле коските!!! Од...

Македонија 23.07.19 | 21:32

Милески: Јас сум роден во коса црта?! Племето ваше предавничко!

Јас сум роден во коса црта! Абе племето ваше предавничко! Сите ќе одговарате за ова! Сите! До еден! Многу од вас, како оваа Јасна Пецевска, ќе се вадат тогаш како што се...

Ракомет 23.01.19 | 22:54

Тимур Дибиров: Јас сум официјално Македонец и горд сум на тоа

Во последната емисиja „Улица Македонија“ гостин беше ракометната ѕвезда на Вардар, Тимур Дибиров. Во еден дел од емисијата, Дибиров вели дека официјално е Македонец...