Ознака: Државен завод за статистика
Македонија 14.05.20 | 13:19

Во време на криза власта набавува лаптопи за 3 милиони евра

Во време на криза предизвикана од корона вирусот, државна институција набавува компјутери во вредност од над 3 милиони евра. На Бирото ја јавни набавки е отворена постапка...

Македонија 29.10.19 | 09:36

Државниот завод за статистика ќе поднесе тужба против Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ за клевета

Државниот завод за статистика ја демантира изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, искажана на прес-конференција дека Државниот завод фабрикува извештаи...

Економија 28.10.19 | 18:05

Директорот на Статистика избегна да одговори дали власта му бара да филува информации за позитивна економска слика

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, избега од камерите и не одговори на прашањето дали по притисок на власта биле фингирани информации за...

Македонија 21.10.19 | 14:01

Изборите го одложија пописот

Апостол Симовски, директорот на Заводот за статистика, денеска на прес-конференција истакна дека пописот на населението нема да се одржи во април до година, како што...

Економија 24.09.19 | 15:46

Се намалува ли невработеноста вештачки?!

Дали владата на СДСМ уште од првиот ден манипулира со бројката невработенст во Република Македонија?  Официјалните податоци на Државниот завод за статистика за 2016...

Македонија 19.09.19 | 23:32

Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо: Директорот на Статистика против лажните вести на Заев

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски демантира дека некогаш имало фантомски гласачи. Нема врска, ни фантомски гласачи ни ништо, вели тој, со...

Економија 08.07.19 | 14:01

Годинава поскапо нè чини одморот

Трошоците на живот во јуни во однос на мај годинава се намалени за 1,1 отсто, а споредено со јуни лани се зголемени за 0,3 отсто. Цените на мало пак во јуни во однос на мај...

Македонија 29.05.19 | 12:45

Пописот ќе чини 8,5 милиони евра, ќе се попишува и дијаспората

Пописот ќе се одржи од 1 до 21 април 2020 година. Ќе се попишат сите граѓани во и надвор од државата. Граѓаните кои се надвор од земјава ќе се попишуваат преку самопопишување...

Семејство 17.05.19 | 12:30

Намален бројот на разводи, но и на склучени бракови

Намален е бројот на склучени, но и на разведен бракови, покажува статситиката. Минатата година се склучени 13.494 брака или 2,1 отсто помалку од 2017-та, а бројот на разводи...

Македонија 15.02.19 | 11:33

Македонците трошат повеќе пари на алкохол, проституција и наркотици отколку на книги и лекови

Македонските граѓани трошат многу повеќе пари на алкохол, проституција и наркотици отколку на лекови и книги, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика....

Семејство 20.12.18 | 11:31

Македонците најмногу се разведуваат во декември

Бројот на склучени бракови во Македонија бележи пораст, но зголемување има и кај бројот на разведени бракови, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика...