Ознака: Државен завод за статистика
Македонија 31.08.22 | 12:43

Сè помалку деца се раѓаат во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во второто тримесечје од 2022 година, во споредба со истиот период од претходната година,...

Македонија 28.05.22 | 10:10

Наталитетот зголемен, но природниот прираст и натаму негативен

Во првото тримесечје од 2022 година, во земјава се евидентирани 4 009 живородени деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е зголемен за 2.9 %,...

Економија 28.05.22 | 09:48

Плаќаме 21.4% поскапо од лани ова време, не сметајќи ја струјата

Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки...

Македонија 30.03.22 | 08:18

Државниот завод за статистика денеска ќе ги објави податоците од Пописот 2021

Државниот завод за статистика денеска ќе ги објави податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите, 2021 година, кој што се спроведе од 5 до 30 септември...

Македонија 22.03.22 | 22:09

Груби: Неколку изјави на директорот на Заводот за статистика се за жалење!

Вицепремиерот Артан Груби во гостување на ТВ21 рече дека „има неколку изјави на директорот на Заводот за статистика (Апостол Симовски) кои се за жалење“ и дека „Албанците...

Македонија 09.09.21 | 14:12

ДЗС: Во тек се технички усогласувања, попишани повеќе од 200.000 граѓани за четири дена

Пописот на населението, домаќинствата и становите, кој започна да се спроведува на цела територија на Македонија на 5 септември се одвива со голема поддршка...

Македонија 06.09.21 | 17:26

ДЗС: Проблемите при пописот не се должат на интернет конекцијата, ова се можни и нормални проблеми кои се резултат на поголем број паралелни сесии

Денес, 6 септември, во претпладневните часови се појавија спорадични и локациски изолирани проблеми при  процесот на попишување на населението на терен, соопштија од...

Македонија 11.08.21 | 08:14

Изминуваат последните два дена од пријавувањето за попишувачи

Утре завршува јавниот конкурс за ангажирање реонски попишувачи и инструктори за претстојниот Попис на населението, домаќинствата и становите. Конкурсот за пријавување...

Македонија 02.07.21 | 08:06

Во Македонија повеќе се умира отколку што се раѓаат деца

Во Република  Македонија минатата година се родиле 19 031, а умреле 25 755 лица, со што е евидентиран негативен природниот прираст од 6724 луѓе. Според податоците на Државниот...

Македонија 19.06.21 | 09:47

За време на вториот и третиот бран на ковид-19 во Македонија починале 7.500 лица повеќе отколку што се родиле

Бројот на починати во последниот квартал до 2020 година и првиот квартал од 2021 година е за 7.559 поголем од бројот на живородени деца во истиот период, според податоците...

Македонија 29.03.21 | 10:53

ДЗС: Дали сте знаеле дека во Џибути има тројца македонски државјани кои се самопопишале?

Евиденцијата на самопопишувањето покажува бројка од 171 620 државјани на Македонија кои живеат во странство и кои се самопопишале на електронската апликација од почетокот...

Македонија 27.03.21 | 12:46

Кој ќе одговара ако некој се зарази со ковид за време на пописот – попишувачот или организаторот?

Ако е казниво лице во самоизолација заради ковид зараза да излегува од дома во опасност да зарази други луѓе, тогаш како одеднаш не е казниво попишувачи да му влезат...

Македонија 23.03.21 | 08:57

ДЗС: Нови 8429 самопопишани

Во последното деноноќие, заклучно со 23 март во 8 часот, вкупниот број на самопопишани изнесува 130.009, информира Државниот завод за статиска. Интересот на нашите државјани...

Македонија 20.03.21 | 16:30

Пoрaнешната директорка на Cтатиcтика зa пoпишyвaчитe: He се плашaм од нив, туку за нив и во тоа што се втурнати

Да си кажам навреме: Не се плашам од попишувачите туку се плашам за нив и тоа во што се втурнати, порача вели поранешната долгогодишна директорка на Заводот за статистика...

Македонија 16.03.21 | 16:12

Cимoвcки бил зaмeник директор нa Cтaтиcтикa зa време нa наместениот попис во 2002 година

Во официјалната биографија на актуелниот директор на Државниот завод за статистика Апостол Симовски објавена на официјалниот сајт на Владата, е изоставен делот дека...

Македонија 11.03.21 | 19:47

Завод за статистика: Не сме побарале одложување, пописот ќе почне на 1 април

Од Државниот завод за статистика (ДЗС) негираат дека побарале одложување на Пописот поради состојбата со корона вирусот. Од ДЗС информираат дека забрзано се подготвуваат...

Економија 08.03.21 | 20:02

Заев: Извозот расте, продолжува поддршката за сите дејности

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил ги сподели податоците од Државниот завод за статистика според кои извозот бележи раст. Заев напиша и дека продолжува поддршката...

Македонија 04.03.21 | 15:54

ДЗС: Не може да се внесат 13 нули во полето за матичен број

Динамиката на попишување се одвива успешно. Бројките покажуваат дека досега се попишани над 22.000 лица од дијаспората, соопшти денеска Државниот завод за статистика...

Македонија 02.03.21 | 17:21

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Преку апликацијата за самопопишување досега се евидентирани 11.149 лица, објави Државниот завод за статистика на својата веб страница. Податоците се однесуваат за состојбата...

Македонија 02.03.21 | 11:48

Иселениците се жалат: Полесно се пристапува за регистрирање од Македонија, отколку од странство

Попишувањето на дијаспората како прв чекор во пописот на населението започна со многу контроверзи и нелогичности. Откако неколкумина компјутерџии објавија дека лесно...