Ознака: државен удар
Свет 15.07.21 | 22:04

Трамп ги нареше смешни тцврдењата дека планирал државен удар доколку победи Бајден: Никогаш никому не сум се заканил

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли тврдењата дека планирал државен удар во САД доколку Џо Бајден победи на претседателските избори во 2020 година. И...

Балкан 15.02.21 | 22:55

Со прислушувањето врз Вучиќ бил направен државен удар!

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека прислушувањето на претседателот на државата и членовите на неговото семејство е практично државен удар. Во интервју за Блиц,...

Балкан 05.02.21 | 15:57

Црногорскиот Апелациски суд ја укина пресудата за случајот „државен удар“

Апелацискиот суд на Црна Гора ја укина првостепената пресуда за случајот познат како „државен удар“. Во првостепената пресуда за наводен „државен удар“ на изборниот...

Свет 01.02.21 | 09:40

Војската ја уапси Премиерката и ја презеде власта: Државен удар во Мјанмар

Војската во Мјанмар изврши државен удар против Владата на премиерката Анг Сан Су Чи, која е уапсена на денот кога пратениците требаше да се вратат во Парламентот, првпат...

Балкан 15.07.20 | 15:32

Пред четири години во Турција имаше обид за државен удар

На денешен ден пред четири години во Турција беше извршен обид за државен удар, за кој официјална Анкара ја обвини организацијата на свештеникот на ФЕТО, Фетула Ѓулен. Ѓулен...

Балкан 09.05.19 | 11:34

Сите обвинети за државен удар во Црна Гора се прогласени за виновни

Обвинетите за тероризам на изборниот ден во Црна Гора во 2016 година се виновни, соопшти Судскиот совет во Вишиот суд во Подгорица. Станува збор за првостепена одлука...