Ознака: државен пазарен инспекторат
Економија 17.03.22 | 16:05

Три маркети на „КАМ“ добија вкупна казна над 15.000 евра за криење на зејтинот

Три маркети во Скопје, од Пазарната инспекција добија вкупна казна од 12.000 евра за фирмата и вкупна казна од 3.600 евра за одговорното лице, поради условување за купување...

Македонија 11.03.22 | 20:52

Седум правни субјекти во Скопје казнети за непочитување на владините одлуки

Министерот на економија Крешник Бектеши вечерва на Фејсбук објави дека седум правни субјекти во Скопје се казнети со по 7000 евра за непочитување на владините одлуки. Само...

Црна хроника 12.12.21 | 08:57

Затворени пет ноќни клубови и дискотеки во Скопје поради нерегуларности

Синоќа, Министерството за внатрешни работи, Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во координирана акција затворија пет ноќни клубови и дискотеки...

Економија 22.11.21 | 12:54

Затворени 20 угостителски објекти за непроверување сертификати или прекршување на ковид протоколите

Директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета Симеска Димоска, информира дека Државниот пазарен инспекторат досега има извршено 1.280 инспекциски надзори и вкупно...

Македонија 23.10.21 | 08:33

ЕК: И покрај новите вработувања во 2021 година, Инспекторатот нема лиценцирани инспектори

Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на Македонија нотира дека земјата е делумно подготвена во делот на слободното движење на стоките. Националното...

Македонија 22.08.21 | 15:51

Пазарниот инспекторат не открива колку контроли извршиле во угостителските објекти во Струга и Охрид во кои летово имаше свадби

Кривата на новозаразени во охридско-струшкиот регион нагло порасна, разните свечености и забави го земаат својот данок. Здравствените власти проговорија-дури 40% од...

Македонија 10.06.21 | 17:10

ДЗР: Инспекторатите работат со 50 отсто помалку инспектори од потребното

Инспекторатите во земјава работат со 50 проценти намален кадровски капацитет, а доколку во наредниот период не се реализираат нови вработувања, постои ризик неколку...

Економија 20.05.21 | 19:35

Пауновски: Ќе се извинам доколку следниот директор на Инспекторатот може да ги прими „рамковните“

Пркосеше и си замина од директорската фотелја во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), откако беше разрешен од позицијата, но и по спласнување на емоциите Стојко Пауновски...

Македонија 18.05.21 | 19:39

Жена го наследи Стојко Пауновски – избран нов директор на Државниот пазарен инспекторат

Владата на денешната седница назначи нов директор на Државниот пазарен инспекторат, откако пред еден месец го разреши Стојко Пауновски. За вршител на должност е назначена...

Црна хроника 01.05.21 | 11:00

Приведени 15 лица од угостителски објект на Бит-пазар

Полициски службеници од СВР Скопје синоќа во 21.20 часот на подрачјето на Бит-пазар лишиле од слобода 15 лица, меѓу кои и еден малолетник, сите од скопско, бидејќи биле затекнати...

Македонија 24.04.21 | 17:43

Заев не ги примил инспекторите, но тие не се откажуваат

Инспекторите и останатите вработени во Државниот пазарен инспекторат велат дека се уште се без одговор од кабинетот на премиерот Зоран Заев. Тие во текот на вчерашниот...

Македонија 23.04.21 | 19:28

Груби и Николовски за рамковните вработувања во Инспекторатот: Неприфатливо е да не се почитуваат одлуките на Владата

Во заедничка писмена изјава на вицепремиертите Артан Груби и Љупчо Николовски, се наведува дека со усвоениот План за распределба на административните службеници преку...

Македонија 23.04.21 | 18:22

Вработени во ДПИ шокирани од изјавата на Заев за смена на Пауновски, тргнале за Скопје и итно бараат средба со премиерот

Вработени во Државниот пазарен инспекторат, како и инспектори, се во шок по изјавата на премиерот Зоран Заев дека ќе покрене постапка за разрешување на директорот на...

Економија 07.04.21 | 17:09

Пауновски: Достава на храна може да се врши и по 20 часот само со дозвола

Директорот на пазарниот инспекторат рече дека за свадбата во Струмица добиле информација откако таа завршила, па инспекторите не нашле ништо кога отишле на местото...

Економија 07.04.21 | 15:40

Пауновски: Поради угостители кои тераат инает трпи целата дејност

Одредени субјекти поради кои трпи целата угосителска дејност, тераат инает и кон себе и кон граѓаните и кон пазарните инспектори. Кон таквите немаме милост и мораме...

Македонија 14.03.21 | 00:02

Пазарна инспекција денес ги затворила „Интермецо“, „Три Кичен“, стриптиз бар, игротека…

Неодговорно но веќе и срамно однесување како на менаџерите така и на самите гости во кафе барот Интермецо, барот “Три Кичен“, но и објект полн со стриптизети во Крушопек,...

Економија 12.01.21 | 19:52

Николовски: За напишана казна нема ургенции по телефон

Некои правни субјекти си дозволија да покажат сила и моќ, а инспекторите да не можат да изречат казна во време на пандемија. Затоа и пристапивме кон законски измени....

Црна хроника 12.01.21 | 11:02

Педесетина гости приведени од кафуле во Чаир, објектот затворен

Полицијата заедно со претставници од Државниот пазарен инспекторат синоќа во 22 часот извршиле контрола и затвориле угостителски објект лоциран на улица „Ѓорѓи Поп...

Црна хроника 21.12.20 | 11:30

Работеле долго после 18 часот: Затворени два објекти во Гостивар

Вчера околу 19.15 часот на ул.„Илинденска“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Љ.Н.(50) од Гостивар,...

Македонија 20.12.20 | 09:57

Бенд во живо ги забавуваше купувачите во „Сити мол“: Од Пазарна се заканија со затворање на трговскиот ако тоа се повтори

По добиена пријава дека во холот на „Сити мол“ настапува бенд во живо, инспектори на Државниот пазараен инспекторат направиле контрола, но на лице место не го затекнале...