Ознака: државен карантин
Црна хроника 27.07.20 | 15:12

Виничанец заврши во државен карантин

Возрасен виничаец заврши во државен карантин, тој е и првиот случај во оваа општина, кој не ги почитувам строгите мерки за изолација во домашни услови. Портпаролот на...

Црна хроника 19.06.20 | 21:56

Додека го спроведувале во државен карантин, го искршил телевизорот во автобусот

Возач на автобус кој превезувал патници од Скопје во Охрид, во државен карантин, пријавил во полиција дека едно лице го искршил телевизорот во автобусот, информира МВР. На...

Црна хроника 27.05.20 | 16:50

Дивееле низ хотелот, на различни начини го прекршувале задолжителниот карантин

СВР Охрид поднесе десет кривични пријави против лица од повеќе места од земјава осомничени за кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на...

Македонија 26.05.20 | 22:29

Кој е сè уште во државен карантин, може да си плати тест за да оди во домашна изолација

Владата денеска го усвои протоколот за постапување при влез на сите лица македонски државјани во земјата. Согласно овој протокол задолжителниот државен карантин на...

Македонија 26.05.20 | 20:22

Нема веќе карантин на државна сметка, туку само домашна изолација

Владата попладнево на седница усвои и прецизен протокол за постапување при влез на сите македонски државјани во земјава, согласно кој задолжителен државен карантин...

Македонија 22.05.20 | 18:50

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест

На оваа седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република  Македонија вратени од странство со...

Здравје 03.04.20 | 12:07

Сместени уште 26 лица во државен карантин, капацитетот „Молика“ исполнет

Во хотелот „Молика“ на Пелистер синоќа пристигнала уште една група од 26 лица за претстој во државен карантин. Од АД ЕСМ, кој стопанисува во овој хотел, денеска информираа...

Македонија 21.03.20 | 13:27

Државен карантин од 15 дена за сите кои сакаат да се вратат во Македонија

Околу 2.300 државјани на Република Македонија е бројката, кои досега се пријавиле и кои ќе треба да бидат во задолжителен државен карантин минимум 15 денови, а трошоците...