Ознака: Дритан Абазовиќ
Македонија 01.09.22 | 17:04

Ковачевски, Вучиќ и Абазовиќ на македонскиот штанд на „Винска Визија на Отворен Балкан“

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“, кој беше отворен денеска во Белград, имаше...

Балкан 20.08.22 | 11:04

Абазовиќ: Организираниот криминал продолжува да владее со Црна Гора

Довчерашниот премиер на Црна Гора Дритан Абазовиќ во првата изјава по изгласувањето недоверба на неговата влада во парламентот рече дека работите сега се многу појасни...

Балкан 20.08.22 | 08:46

Падна владата на Дритан Абазовиќ

Пратениците во црногорскиот Парламент доцна синоќа и изгласаа недоверба на Владата предводена од Дритан Абазовиќ, по поднесената иницијатива од Демократската партија...

Балкан 19.08.22 | 21:53

Aбазовиќ: Aко падне владата власта оди кај шверцерите на цигари

Се започна поради запленувањето на цигарите во пристаништето Бар, тогаш почна кампањата против мене, изјави премиерот Абазовиќ.- Зад национализмот стои корупцијата,...

Балкан 19.08.22 | 08:10

Парламентот на Црна Гора денеска ќе расправа за разрешување на владата на Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ. Смената на владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници...

Калеидоскоп 08.08.22 | 09:33

Црногорскиот премиер во вода со непознат маж

Црногороскиот премиер реши да здивне од најавите за пад на неговата влада. Тој викендов одмараше на Ада Бојана во друштво на непознат маж. Дритан на себе имаше портокалов...

Балкан 03.08.22 | 11:22

Црна Гора го потпиша Темелниот договор со СПЦ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј, во Подгорица го потпишаа Темелниот договор со кој се регулира функционирањето на СПЦ во Црна Гора. На...

Патувања 19.07.22 | 08:11

Шишенце вода на плажа во Црна Гора 4,5 евра

Ако некој мисли дека може да ја повтори сезоната од лани, каде што шпицот беше неверојатен затоа што бевме единствената отворена земја 45 дена, тешко ќе се реализира....

Балкан 11.07.22 | 08:45

Паѓа Абазовиќ: Ѓукановиќ го донесе на власт, тој ќе го смени

ДПС на претседателот Мило Ѓукановиќ од вчера повеќе не ја поддржува актуелната власт во Подгорица. Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ вели дека останува да се види...

Балкан 10.07.22 | 21:00

Абазовиќ до Ѓукановиќ: Државнички е кога не сте во можност да ѝ помогнете на државата, барем да не ѝ одмагате

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ по денешната одлука на претседателството на Демократската партија на социјалистите (ДПС) да ја повлече поддршката на црногорската...

Балкан 10.07.22 | 19:24

Абазовиќ ја изгуби поддршката од Ѓукановиќ

Демократската партија на социјалистите (ДПС) на денешната седница на претседателството на партијата одлучи да ја ускрати поддршката на црногорската Влада на Дритан...

Балкан 30.06.22 | 13:11

Протест пред владата на Црна Гора, СДП бара смена на Абазовиќ

Пред зградата на црногорската влада денеска се одржа протест против потпишувањето на Темелниот договор со Српската православна црква (СПЦ), од кој социјалдемократите...

Балкан 29.06.22 | 19:52

Брнабиќ-Абазовиќ: Ресетирање на односите меѓу Србија и Црна Гора и Отворен Балкан

Премиерката Ана Брнабиќ денеска по средбата со црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ изјави дека се надева оти по неговата посета на Белград односите меѓу двете земји...

Балкан 28.06.22 | 09:06

Туширање и џепмери и за Црногорците: Можно е германско сценарио и кај нас, вели Абазовиќ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, одговарајќи на прашања од пратениците, изјави дека сценариото за енергетска криза во текот на есента е можно и во Црна Гора. Тој...

Свет 15.06.22 | 18:25

Зеленски: Албанија, Црна Гора и Македонија го поддржуваат доделувањето на кандидатски статус на нашата земја за членство во ЕУ

Меѓународните партнери продолжуваат да доаѓаат во Украина. И ова е важна манифестација на поддршка за нашиот народ. Денеска имам средба со премиерот на Албанија Еди...

Балкан 14.06.22 | 10:40

Ковачевски имал набиена агенда, нема да оди со Рама и Абазовиќ во Украина

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ иницираше заедничка посета на премиерите на Западен Балкан на Киев, но според последните информации со него во Украина ќе отпатува...

Свет 09.06.22 | 22:33

Абазовиќ – Зеленски: Украина треба да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ во телефонски разговор со претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека очекува Украина наскоро да добие статус на...

Балкан 25.05.22 | 13:45

Абазовиќ и Вучиќ се сретнаа во Давос : Односите меѓу Црна Гора и Србија се приоритет

Односите меѓу Црна Гора и Србија се приоритет, изјави денеска црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, кој се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ на Светскиот...

Балкан 11.05.22 | 14:06

Во јуни можно е да дојде Абазовиќ на „Отворен Балкан“

Отворен Балкан“ има политика на постојано отворена врата за земјите од регионот. Ставот на претседателот на Владата на Црна Гора е за поздравување и почит, бидејќи...

Балкан 28.04.22 | 21:14

Наместо Македонија, Црна Гора доби прв премиер Албанец

Дритан Абазовиќ е новиот премиер на Црна Гора. Тој доаѓа на местото на Здравко Кривокапиќ кој ја загуби поддршката во Парламентот. Во експозето тој наведе дека  на Црна...