Ознака: Дритан Абазовиќ
Останати спортови 19.10.23 | 15:38

Taткото на Ноле: Дртан Абазовиќ е мој четврти син

Дритан Абазовиќ се додека сум жив е мој син и брат, изјави Срѓан Ѓоковиќ, таткото на тенисерот Новак Ѓоковиќ. Премиерот во техничкиот мандат, Дритан Абазовиќ, им врачи...

Балкан 05.08.23 | 11:06

Се испитува како откажале сопирачките на „мајбахот“ во кој се возел Абазовиќ

Надлежните утврдуваат зошто одеднаш откажале сопирачките на државниот „мерцедес“ во кој се возел премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, соопштија од Министерството...

Балкан 03.04.23 | 19:21

Абазовиќ: Положивме голем демократски испит

Црна Гора во изминатите неколку дена положи голем демократски испит, изјави црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ. Тој ова го изјави по средбата на министрите за надворешни...

Балкан 21.03.23 | 17:58

Абазовиќ го поддржа Милатовиќ во вториот круг од претседателските избори во Црна Гора

Главниот одбор на Граѓанското движење УРА на техничкиот премиер Дритан Абазовиќ денеска го поддржа Јаков Милатовиќ, кандидатот на Движењето за Европа, за вториот круг...

Балкан 01.03.23 | 18:39

Абазовиќ: Ги охрабрувам Косово и Србија да изнајдат заедничко решение

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ од вториот Економски форум во Скопје упати охрабрување до Косово и Србија за изнаоѓање на конечно решение, со оценка дека тоа...

Балкан 23.01.23 | 18:35

Абазовиќ: Најважно е Ѓукановиќ повеќе да не е претседател на Црна Гора

Граѓанското движење УРА се уште нема заземено официјален став по однос претседателските избори, ќе видиме кои ќе бидат кандидатите, но најважно е што Мило Ѓукановиќ...

Балкан 12.12.22 | 15:39

Aбазовиќ му се закани на Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ треба да биде подготвен за последиците доколку повторно одбие да го потпише Законот за Претседател, изјави премиерот Дритан...

Балкан 08.11.22 | 11:43

Абазовиќ: Во Црна Гора има десет криминални кланови

Премиерот на црногорската Влада во технички мандат, Дритан Абазовиќ тврди дека Црна Гора не е целосно исчистена од криминал и корупција, но, за време на мандатот на неговата...

Балкан 01.11.22 | 13:26

Абазовиќ: Mи се спрема атентат како на Ѓинѓиќ

Дритан Абазовиќ во црногорското собрание рече дека целта на неговите непријатели била тој  да се криминализира како премиер. -Дојде странски дипломат и го кажа следново:...

Кошарка 01.11.22 | 12:04

Дивац отсега е Црногорец, Абазовиќ му даде пасош

Премиерот на црногорската влада во техничкиот мандат Дритан Абазовиќ му го врачи црногорскиот пасош на познатиот српски кошаркар Владо Дивац. Од друга страна, Дивац...

Балкан 22.10.22 | 10:12

Иако му е изгласана недоверба, Абазовиќ ги смени министрите за одбрана и за надворешн работи на Црна Гора

Собранието на Црна Гора ги разреши министрите за одбрана и за надворешни работи Рашко Коњевиќ и Ранко Кривокапиќ на предлог на премиерот Дритан Абазовиќ, на чија Влада...

Балкан 17.10.22 | 14:17

Претседателот на Црна Гора ги создал двата кланови, со едниот дури и се сликал?

Црногорскиот претседател го уништил дотогаш единствениот „которски клан“, кој не можеше да го држи под контрола и предизвика војна која досега однесе 60 животи. Оперативните...

Балкан 07.10.22 | 20:42

Црногорската влада го смени шефот на Агенцијата за национална безбедност

Владата на Црна Гора денеска со мнозинство гласови го разреши директорот на Агенцијата за национална безбедност Саво Кентера на предлог на премиерот во технички мандат...

Македонија 01.09.22 | 17:04

Ковачевски, Вучиќ и Абазовиќ на македонскиот штанд на „Винска Визија на Отворен Балкан“

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“, кој беше отворен денеска во Белград, имаше...

Балкан 20.08.22 | 11:04

Абазовиќ: Организираниот криминал продолжува да владее со Црна Гора

Довчерашниот премиер на Црна Гора Дритан Абазовиќ во првата изјава по изгласувањето недоверба на неговата влада во парламентот рече дека работите сега се многу појасни...

Балкан 20.08.22 | 08:46

Падна владата на Дритан Абазовиќ

Пратениците во црногорскиот Парламент доцна синоќа и изгласаа недоверба на Владата предводена од Дритан Абазовиќ, по поднесената иницијатива од Демократската партија...

Балкан 19.08.22 | 21:53

Aбазовиќ: Aко падне владата власта оди кај шверцерите на цигари

Се започна поради запленувањето на цигарите во пристаништето Бар, тогаш почна кампањата против мене, изјави премиерот Абазовиќ.- Зад национализмот стои корупцијата,...

Балкан 19.08.22 | 08:10

Парламентот на Црна Гора денеска ќе расправа за разрешување на владата на Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ. Смената на владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници...

Калеидоскоп 08.08.22 | 09:33

Црногорскиот премиер во вода со непознат маж

Црногороскиот премиер реши да здивне од најавите за пад на неговата влада. Тој викендов одмараше на Ада Бојана во друштво на непознат маж. Дритан на себе имаше портокалов...

Балкан 03.08.22 | 11:22

Црна Гора го потпиша Темелниот договор со СПЦ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј, во Подгорица го потпишаа Темелниот договор со кој се регулира функционирањето на СПЦ во Црна Гора. На...