Ознака: дрисла
Скопје 24.04.20 | 12:17

Струмичка фирма блиска до луѓето на Заев доби тендер во Дрисла од 200 илјади евра

Додека Скопје, Куманово, Прилеп, додека Република Македонија се бори со корона пандемијата додека луѓе умираат желбата на власта за криминал е највисоко ниво – се „тера“...

Скопје 07.02.20 | 23:37

Шврговски земал по 4.000 евра како адвокат на Дрисла, која го плаќала и неговиот кумашин во Австралија

Вработениот во Дрисла, кој живеe во Австралија, а примал плата со месеци е кумашин на поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, дознава „24 Инфо“. Според извори на...

Економија 07.02.20 | 13:30

Дали СДСМ со компанијата „Еко клуб“изврши самоубиство?

Низа тендери од власта на бившиот премиер Зоран Заев се делеле на битолски „Еко клуб“, иако е познато дека токму оваа фирма го носела медицинскиот отпад во Дрисла, за...

Македонија 06.02.20 | 14:15

Владата на Заев дала над 70 милиони денари на битолски „Еко клуб“

„Еко клуб“направил одличен трансфер и во тимот на премиерот Зоран Заев – објави Плусинфо, поткрепувајќи го ова со документи до кои стигнал порталот. Според медиумот...

Македонија 06.02.20 | 08:30

Фирмата „Еко клуб“ дозвола за работа добила во 2006 година кога премиер беше Владо Бучковски

Фирмата Еко клуб“ која носела медицински отпад во Дрисла е основана во времето кога премиер бил Владо Бучковски. Вчера портаролот на СДСМ, Костадин Костадинов се обиде...

Македонија 05.02.20 | 19:28

Дали сликите на Шилегов се веродостојни: Кавга меѓу Шилегов и главниот инспектор кој е понеписмен

Во јавноста веќе втор ден најактуелна е темата со горењето на медицински отпад на „Дрисла“, откако вчера СДСМ на чело со Петре Шилегов продолжи со практиката на газење...

Скопје 04.02.20 | 13:57

Вознемирувачко видео: Кучиња скитници јадат медицински отпад во Дрисла кој не е термички обработен

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов објави скандалозни материјали дека во Дрисла се носел медицински отпад кој не бил соодветно термички обработен. Пред две...

Скопје 22.01.20 | 15:38

Шилегов: Новиот директор на Дрисла за неколку дена ќе ја преземе функцијата

Новиот вршител на должност директор на „Дрисла“ денеска официјално ја презема функцијата, соопшти на денешната прес-конференција градоначалникот на Град Скопје Петре...

Твитови 22.01.20 | 10:31

Зет на Рашковски, шверцер и задолжен за криминалот со бугарски пасоши

Новиот директор на ДРИСЛА е зет на Драги Рашковски.Коста Начевски е фатен со криминал за цигари во тетовскиот комбинат каде што бил и во управниот одбор.Задолжен за...

Скопје 20.01.20 | 22:51

Разрешениот Ангелов на ФБ негира поврзаност со аферата со токсичниот отпад во Бугарија

Драги пријатели и мили непријатели, сакам да Ви соопштам неколку работи за мене и обвинувањата кои безмилосно и без мерка ги упативте кон мене и мојата фамилија“-пишува...

Скопје 20.01.20 | 16:10

Ангелов за смената од директорската позиција: Нормално е да ме сменат, „Дрисла“ сега е Јавно претпријатие

Градоначалникот Петре Шилегов денеска изјави дека Градот Скопје ја превзема депонијата „Дрисла“, а досегашниот директор Горан Ангелов ќе биде сменет. Ангелов беше...

Скопје 20.01.20 | 14:27

„Дрисла“ од денеска е во рацете на Град Скопје, директорот Ангелов ќе биде разрешен утре

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека по двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба депонијата „Дрисла“...

Македонија 18.01.20 | 22:47

Директорот на Дрисла нема коментар за сомнителниот италијански отпад во Бугарија

Откако во бугарските медиуми денеска беше  објавено  дека фирмата „Блацион”,  чиј управител е македонскиот државјанин Блаже Игнатовски, увезла сомнителен отпад од...

Балкан 18.01.20 | 20:10

Бугарското обвинителство отвори истрага за директорот на „Дрисла“ – увезувал сомнителен италијански отпад во Бугарија

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со...

Балкан 18.01.20 | 16:21

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Софиската фирма „Блацион”, чиј управител е македонскиот граѓанин Блаже Игнатовски, увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави...

Скопје 10.01.20 | 14:14

Дрисла не го загадува доволно воздухот за ОЈО кривично да ги гони

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје кој постапуваше по допрен глас за незаконско согорување медицински отпад на депонијата „ДРИСЛА-СКОПЈЕ“...

Колумни 06.11.19 | 11:50

„Дрисла” златна кокошка за кубење

Михајло Маневски Како од “ДРИСЛА” се извлечени над 800.000 евра? Јавни претпријатија основани од градот Скопје се изложени на расипништво и можности за пљачкосување на...

Македонија 05.11.19 | 22:56

Ако сум директор на депонија и јас сакам чиста животна средина

Директорот на депонијата Дрисла, Горан Ангелов на денешната дебата ,,Овој дом верува дека државата (не) презема соодветни мерки за справување со загадувањето” во Кино...

Скопје 08.10.19 | 13:16

Шилегов треба да знае дека не може да се носат „храбри“ одлуки со кои се крши законот

Во случајот „Дрисла“ не постоеше законски основ за позитивно одлучување. Во врска со изјавата на градоначалникот на град Скопје – Петре Шилегов го објавуваме овој...

Скопје 07.10.19 | 22:45

Дрисла сè уште не е на градот: Шилегов ќе бара да се разреши директорката на Централен регистар

Ќе барам разрешување на директорката и на регистраторите на Централен регистар ако и натаму одбиваат „Дрисла“ да ја впишат во владение на Град Скопје, изјави вечерва...