Ознака: Дражен Петровиќ
Кошарка 07.06.21 | 13:07

Сеќавање на Дражен Петровиќ: 28 години од смртта на кошаркарскиот Моцарт

На денешен ден пред 28 години, во сообраќајна несреќа загина еден од најголемите југословенски и европски кошаркари на сите времиња, Дражен Петровиќ. „Кошаркарскиот...

Кошарка 28.04.21 | 15:56

Ова е девојката што го возеше автомобилот во кој загина Дражен Петровиќ

Хилал Едбал, која беше во возилото во кое загина кошаркарската легенда Дражен Петровиќ, по долги години реши да раскаже низ каков пекол минала. Таа била другарка со Клара,...

Кошарка 28.04.21 | 10:52

„Што бараат овие жени со него“: На мајката на Дражен и предвиделе дека нејзиниот син ќе загине во сообраќајка

Откако денеска почина татко на Држен мajката Бисерка се присети на една неверојатна приказна за загинувањето на нејзиниот син. Неколку месеци пред трагичната сообраќајка...

Кошарка 28.04.21 | 09:37

Го чувала 13 години неподвижен: Maјката на Дражен не сакала да го даде сопругот во дом

Вчера на 94 години почина Јован Петровиќ, таткото на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Дражен. Јован никогаш не се опорави од загинувањето на неговиот син...

Балкан 27.04.21 | 18:16

Почина таткото на Дражен и Ацо Петровиќ

По долга и тешка болест на 94 години во Загреб почина Јоле Петровиќ, таткото на кошаркарите Дражен и Александар Петровиќ. За разлика од динамичната и витална сопруга...

Кошарка 19.08.20 | 16:33

„Еднаш беа браќа“: Пријателството меѓу Дивац и Дражен се распадна поради хрватското знаме

Пред 30 години Југославија за последен пат стана кошаркарски светски првак.Во финалето во Аргентина го совладаа Советскиот сојуз. Југославија имаше страшен тим со Дивац,...

Кошарка 19.06.20 | 23:46

Ноле доби дрес и капче од Дражен: Емотивна средба со мајката на Петровиќ

Тениските ѕвезди од Србија се селат во Хрватска, „Адрија турот“ кој го организира Новак Ѓоковиќ во наредните неколку дена ќе се игра во Задар, откако првиот дел се одигра...

Кошарка 13.06.20 | 22:37

„Што бараат оние две жени со него“: Видовит човек и го предвидел на мајката на Држен Петровиќ загинувањето на синот

Majката на еден од најдборите европски кошаркари, Дражен Петровиќ раскажа неверојатна приказна за загинувањето на нејзиниот син. Неколку месеци пред трагичната сообраќајка...

Естрада 26.04.20 | 21:57

И по толку години не го преболела: Песната „Још те волим“ од „Нови фосили“ ја потсетува на него

Едногодишна страсна љубов, која и ден-денес ја памети 56-годишната пејачка на „Нови фосили“ Сања Долежал. Сања имала 22 години кога се запознала со Дражен Петровиќ, а...

Кошарка 08.01.20 | 10:35

Од солзи и емоции не можеш да излезеш на терен, раскажа Дино Раѓа кога дознал дека загинал Дражен Петровиќ

Легендарниот хрватски кошаркар Дино Раѓа гостуваше на ХТВ каде се присети на трагичната смрт на Дражен Петровиќ. Тоа е еден од најтажните моменти во мојата кариера...

Калеидоскоп 14.10.19 | 08:39

И по толку години не го преболела: На тие години кога сакаш, навистина сакаш

Едногодишна страсна љубов, која и ден-денес ја памети 56-годишната пејачка на Нови фосили Сања Долежал. Сања имала 22 години кога се запознала со Дражен Петровиќ, а приказната...