Ознака: драгомир заков
Балкан 01.07.22 | 11:25

Бугарскиот министер за одбрана: Протерувањето на руските дипломати од Бугарија е логичен чекор

Бугарскиот министер за одбрана, Драгомир Заков, за БНТ изави дека протерувањето на руските дипломати од земјата е логично, бидејќи кога нема почит се преземаат такви...

Македонија 20.05.22 | 13:26

Петровска: Бугарија има сојузник на западната граница

Mинистрите за одбрана на Македонија и на Бугарија, Славјанка Петровска и Драгомир Заков на денешната средба во Софија разговарале за безбедноста по руската инвазија...

Македонија 20.05.22 | 11:13

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност и зајакната колективна безбедност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите сојузници во...