Ознака: драган тевдовски
Економија 04.10.20 | 21:08

Се секира ли некој што државата за една недела изгуби тројца економски експерти?

Во недела дена, тројца економски експерти од Македонија започнаа работен ангажман во странство, алармира  еконосмкиот експерт Зоран Јовановски на „Фејсбук“. Ги ставам...

Економија 22.09.20 | 22:20

Драган Тевдовски си замина од Македонија и ќе работи во Вашингтон

Поранешниот министер за финансии ,Драган Тевдовски, деновиве си заминал од Македонија. Тевдовски отпатувал во Вашингтон каде што ќе работи во Меѓународниот монетарен...

Економија 01.11.19 | 16:58

Пратениците на СДСМ да помислат дали се за бришење на Социјалдемократски од името

Поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски преку „Фејсбук“ реагираше на одлуката на Владата на три години да се замрзне мерката за прогресивно одданочување. Владата...

Економија 23.08.19 | 14:10

Најчевска: Не ни треба дете кое му се допаѓа на Анѓушев

Mногу сум против тоа да се поставуваат деца без никакво искуство со администрација на високи функции во власта, вели професорката Мирјана Најчевска за новопредложената...

Семејство 30.06.19 | 12:56

Ќерките на Тевдовски посакаа и желбата им се оствари

Драган Теводвски, сега веќе поранешниот министер за финансии им ја оствари желбата на своите ќерки. Трите девојчиња од него посакале да се врати на факултет, а некој...

Македонија 28.06.19 | 14:48

Героски: Тевдовски и Атанасов, главата горе – нема за што да жалите!

Начинот на кој премиерот Заев менаџира со кадрите не е добар и тоа брзо ќе предизвика дефицит на сериозни интересенти за водечките позиции во владата и во јавната администрација. Петар...

Македонија 27.06.19 | 13:21

Заев: Не е точно дека Тевдовски е сменет бидејќи не сакал да потпише заем за новиот Клинички центар

Со реплики и контрареплики меѓу власта и опозицијата тече денешната собраниска расправа на која се дебатира за предлозите за нови министри во Владата. Пратениците...

Македонија 26.06.19 | 22:39

Тевдовски: Со главата горе се враќам на Економскиот факултет

Чест ми е што ја водев најдобрата институција во земјава. Се гордеам што имав одличен тим со кој не се плашев да влезам во ниту една битка. Благодарност до вработените...

Македонија 26.06.19 | 22:28

Метлата се сведе на Тевдовски, а има 10-15 министри кои се за оставка

Влатко Ѓорчев, пратеник од редовите на ВМРО – ДПМНЕ го обвини премиерот Зоран Заев дека се разрешуваат луѓе кои се неистомисленици. Тој на собраниската седница денеска...

Македонија 25.06.19 | 21:07

Единствената причина за промената на Тевдовски е моето влегување во Министерството

Не сум незадоволен од работата на Драган Тевдвоски, единствената причина за промената е моето влегување во ова Министерство, рече во вечерашното интервју за „Сител“...

Вести 25.06.19 | 13:07

Тимоние, Дудуш, Тевдоски наместо Анѓушев, Фолксваген – сите порази на Заев удрија по грбот на жителите на Љуботен

Полициската акција во Љуботен која по ништо не се разликува од полициските акции во Лазарат или на ЦИА во Колумбија, во времето на Пабло Ескобар, на пример, доаѓа во точно...

Економија 24.06.19 | 22:23

Со финансиите треба да управува професионалец

Бизнисмените со поделени мислења околу смената на министерот за финансии Драган Тевдовски и преземањето на неговата функција од премиерот Заев. Од Бизнис конфедерацијата...

Економија 24.06.19 | 21:31

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии е непроверен со меѓународните финансиски институции, кои што не се неважни за развојот на...

Македонија 24.06.19 | 08:15

Јовановиќ: Мислев метлата треба да ги фати оние кои местеа милионски тендери

Поранешниот советник на министерот за финансии во заминување, Бранимир Јовановиќ, на Фејсбук ја коментира метлата на Тевдовски. Во предлогот што вчера го достави премиерот...

Македонија 23.06.19 | 21:09

Тевдовски не разбра дека успешен министер кај нас мора да има свои гангстери, новинари, проститутки…

Жалам Тевдовски што навреме не разбра дека успешен министер кај нас мора да има свои гангстери, свои новинари, свои медиуми, свои проститутки итн. Со што си сакал да го...

Економија 19.06.19 | 13:05

Мицкоски: Тевдовски треба да прави разлика помеѓу приходи од УЈП и приходи на целиот буџет на РМ

Очигледно промашувањата и неспособноста на анти бизнис Владата и анти реформски ориентираниот премиер Заев продолжуваат надополнети со вообразениот министер за финансии...

Македонија 17.06.19 | 16:21

Министрите во хеликоптер душа немаат од страв, но позираат

Вицепремиерот Бујар Османи покрај официјалните фотографии испратени од прес-службата на Владата и на претседателот Пендаровски на фејсбук објави неколку фотографии...

Македонија 16.06.19 | 19:20

Дескоска, Тевдовски, Ременски, Шилегов ќе бидат членови на новиот ИО на СДСМ

Владејачката партија СДСМ на состанокот на поширокото партиско раководство што се одржува во Охрид го избра новиот Извршен одбор на партијата, именуван е нов организациски...

Економија 15.06.19 | 13:25

Тевдовски: Кредитната Фондација Фич после 13 години го зголеми рејтингот на Македонија

Aгенцијата “Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување на кредитниот рејтинг на нашата земја после 13 години,...

Економија 13.06.19 | 19:29

Мицкоски: Тевдовски лаже дека Буџетот се полни, ќе ни се случи економски шок

Владата и УЈП имаат дупка од 3 милијарди денари уште во првите 5 месеци од годината – обелодени во емисијата Отворено на Алфа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...