Ознака: Драган Ѓилас
Балкан 06.12.21 | 12:28

„Шарените“ имаат нова „тезга“ во Србија: Пријателот на Заев го руши Вучиќ

Сликите што деновиве ни доаѓаат од Србија го вратија сеќавањето на она што се случуваше во Македонија 2016 година и Шарената револуција. Она што почна навидум како незадоволство,...

Балкан 27.10.21 | 11:38

ЕУ и опозцијата во Србија не успеаја да направат српско „Пржино“ по македонско сценарио

Не успеа обидот на српската опозиција да издејстуваат договор со власта под покровителство на ЕУ . Намерата беше да се потпише српско „Пржино“ по македонско сценарио. -Свесни...

Балкан 25.10.21 | 14:15

Не му даваат да дојде на власт без избори: Лидерот на српската опозиција Ѓилас распали по Тања Фајон и Флекенштајн од ЕУ

Претседателот на српската опозициска Партијата за слобода и правда (СПП), Драган Ѓилас, изјави денес дека ништо повеќе не може да се смени во однос на изборните услови...

Балкан 30.03.21 | 11:33

Тајкунот Ѓилас: Пријателот на Заев oд Србија има банкарски сметки и во Македонија!

Драган Ѓилас еден од најбогатите политичари во Србија на тајни сметки низ светот има 67 милиони долари, открива „Информер.рс“. Него го тресе аферата „Мауруциус“ каде...

Балкан 20.03.21 | 23:23

Потврдено: Пријателот на Заев има тајни сметки на Мауруциус

Драган Ѓилас, лидерот на опозицијата во Србија има тајни сметки на Маурициус, пишува „Вечерњи Новости“. Тој на Мауруциус има 5,7 милиони евра во Швајцарија 620.000 евра...

Балкан 02.02.21 | 13:00

На лидерот на српската опозиција виновни му се ЕУ и САД што го поддржуваат Вучиќ

Претседателот на опозициската Партија за слобода и правда (ССП), Драган Ѓилас, изјави дека Западна Европа и Америка веќе девет години директно го поддржуваат Александар...

Балкан 05.01.21 | 12:06

Пријателот на Заев од Србија фотографиран со водачот на Земунскиот клан

Лидерот на српската опозиција Драган Ѓилас кој има чести средби и контакти со Зоран Заев е фотографиран со водачот на Земунскиот клан Владимир Јовановиќ- Јапанац. Како...

Балкан 18.08.20 | 21:30

Другарот на Заев од Србија троши илјадници евра за луксузен одмор

Лидерот на српската опозиција Драган Ѓилас летува во Турција во луксузен хотел. Неговото богатство се проценува на околу 100 милиони евра. Тој го избра ‘Riksos premijum Tekirova’...

Балкан 20.07.20 | 23:47

Џилас, другарот на Заев од Србија сакал чесни избори како во Македонија, со помош на ЕУ

Лидерот на српската опозиција, тајкунот Драган Ѓилас, кој е голем пријател со Зоран Заев и често доаѓа во Скопје, споредувајќи ја полтичката ситуација во Србија и кај...

Балкан 22.06.20 | 19:05

Чеда, Ѓилас, „шарените“: Ниту еден од поддржувачите на Заев од Србија не влезе во Парламентот

На вчерашните парламентарни избори во Србија опозицијата дожива целосен дебакл. Интересно за нас е што во српската Скупштина не влезе ниту еден од поддржувачите на...

Балкан 31.05.20 | 13:44

Лидерот на српската опозиција демантира дека ја „тужел“ државата во ЕУ

Претседателот на српската опозициска Партија за слобода и правда (ССП-членка на Сојузот за Србија), Драган Ѓилас упати отворено писмо до премиерката на Србија, Ана Брнабиќ,...

Балкан 14.12.19 | 09:35

Српската опозиција бара Пржински договор на српски начин

Опозицијата во Србија бара договор како Пржинскиот прилагоден на српски услови. Претседателот на Партијата за слобода и правда (ССП) и еден од лидерите на опозициската...

Балкан 27.03.19 | 14:03

Ѓилас: Нема услови за фер избори во Србија

Еден од основачите на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС), Драган Ѓилас и секретарот на СзС, Љубан Паниќ за време на дводневната посета на Вашингтон имаа серија состаноци...

Македонија 18.03.19 | 15:09

Вучиќ е убеден во „македонското сценарио“: Човекот кој крадеше гаќи во Америка, сега е битен во Скопје

Српските медиуми од поодамна, а сега и власта, отворено зборуваат за улогата на највисоки македонски функционери во она што го нарекуваат „Македонско сценарио“, односно...

Балкан 16.03.19 | 23:15

Ѓилас снимен како се пресметува со полицијата

На 15-тиот протест „1 од 5 милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка, по која...

Балкан 03.03.19 | 21:44

„Информер“ дознава како планира Заев да го собори Вучиќ

Бугарските разузнавачки служби дошле до прецизни информации за приридата на тајната средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев, лидерот на Сојузот за Србија Драган...

Балкан 20.02.19 | 13:27

Ѓилас бил на вечера со Заев: Лидерот на СЗС изјавите на Вулин за рушење на Вучиќ ги оцени како скандалозни

Лидерот и еден од основачите на опозицискиот блок „Сојуз за Србија“ (СЗС) Драган Ѓилас во реакцијата на вчерашната изјава на министерот за одбрана Александар Вулин,...

Балкан 19.02.19 | 15:00

Вучиќ за средбата на Заев со Ѓилас: Имаше уште некои контроверзни бизнисмени таму

Српскиот претседател Алекандар Вучиќ денеска изјави дека „нема ништо против“ средбите на лидерите на опозицијата во Србија со странски високи претставници. Немам...