Ознака: доза
Здравје 21.02.22 | 19:05

Во Македонија не се признаваат бустер-дозите од Србија, освен „Фајзер“

Освен „фајзер“, третата бустер-доза од „Астра зенека“, „Спутник“, „Модерна“, кинеските вакцини „синофарм“ и „синовак“, на сите пациенти кои се вакцинирале во...

Македонија 31.08.21 | 09:26

Македонија чека препорака од ЕМА за воведување трета доза вакцина

Во Македонија, засега, трета доза вакцина против ковид-19 можат да примат само лицата кои се на дијализа и кои имаат трансплантиран орган. Засега само американската агенција...

Здравје 22.01.21 | 08:57

Колку е ефикасна само една доза од вакцината и зошто е строго препорачливо да се земат две

Кога 85-годишниот Колин Хорсмен на крајот на декември минатата година бил хоспитализиран, тогаш постоел сомнеж дека станува збор за воспаление на бубрегот. Меѓутоа,...

Свет 13.01.21 | 15:20

САД нема да чуваат вакцини за втората доза со цел да вакцинираат двојно повеќе луѓе

Американското Министерството за здравство соопшти дека денеле одлука да се распределат сите преостанати вакцини против Ковид-19 со кои земјата располага, наместо половина...

Свет 04.01.21 | 08:37

За да се забрза масовноста: САД ќе вакцинираат само со половина доза од вакцината на „Модерна“

САД ја разгледуваат можноста за вакцинирање на луѓето со половина доза од вакцината на фармацевтската компанија „Модерна“ во обид да се забрза вакцинацијата на населението,...