Ознака: доверба
Балкан 25.07.21 | 17:19

Галуп: Бугарскиот претседател Радев со доверба од 64,3 отсто

Довербата во бугарскиот претседател Румен Радев, според репрезентативната анкета на Галуп, е 64,3 отсто, а недовербата 22,2 отсто, додека 12,5 отсто се двоумат, а само 1 отсто...

Калеидоскоп 21.05.21 | 12:05

Нема да ве изневерат: На овие хороскопски знаци можете да им ги доверите најинтимните тајни

Во хороскопот има знаци во кои без размислување или двоумење можете да имате целосна доверба… Од астролошка гледна точка, ако ви затреба, на овие три знаци може да им...

Свет 02.04.21 | 11:33

Премиерот на Холандија „преживеа“ гласање недовреба во Парламентот

Холандскиот премиер Марк Руте преживеа гласање за недоверба, спроведено на барање на опозицијата, која го обвини за лажење за време на преговорите за формирање коалициска...

Свет 22.03.21 | 10:21

Европјаните ја губат довербата во вакцината на „АстраЗенека“, Британците не

Граѓаните на Европа масовно ја загубија довербата во вакцината на „АстраЗенека“ против Ковид-19 падна откако неколку земји пријавија несакани ефекти, како што се згрутчување...

Балкан 10.03.21 | 15:46

Граѓаните на Албанија имаат се помала доверба во ЕУ

Резултатите од истражувањето, спроведено од Централната банка на Австрија, со граѓаните во регионот на Југоисточна Европа, покажуваат дека довербата на Албанците во...

Македонија 28.12.20 | 21:40

Анкета: Најслаба доверба за Владата на Заев во споредба со која било друга Влада во првите 100 дена

На прашањето какo би ги оцениле 100-те дена работа на Владата: 2,46 е средната оценка што и` ја дале испитаниците во најновата анкета спроведена од Телма и МЦМС. На скалата...

Македонија 18.04.20 | 09:41

ВМРО ДПМНЕ: Општинските штабови веќе не му веруваат на републичкиот кризен штаб

Општинските штабови веќе не му веруваат на републичкиот кризен штаб, а цели градови се во паника и со човечки животи ја плаќаат суетата на Заев и соработниците, велат...

Свет 16.12.19 | 10:23

Расте довербата што Французите им ја даваат на претседателот Макрон и премиерот Филип

Довербата што Французите им ја даваат на Емануел Макрон и на неговиот премиер Едуард Филип се зголеми за 2 и 4 поени во споредба со минатиот месец, ова според анкетата...

Свет 16.01.19 | 21:18

Преживеа Владата на Тереза Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј ја доби довербата од Парламентот. За недоверба во Владата гласаа 325 пратеници, додека 360 биле против. Меј вчера доживеа тежок...

Балкан 16.01.19 | 10:28

Вечерва на полноќ ќе се гласа за доверба на Владата на Ципрас

Во 10 часот утрово, по локално време, продолжи расправата во грчкиот Парламент за гласање доверба на Владата, додека пак вечер, околу полноќ пратениците ќе треба да одлучат...

Балкан 15.01.19 | 09:17

Каменос: Ќе направиме сѐ владата да не добие доверба и да го блокираме Договорот од Преспа

На сите начини, што уставно ми стојат на располагање, ќе се борам владата да не добие доверба, бидејќи тоа е поврзано со Договорот од Преспа и ќе направиме сѐ што можеме,...

Балкан 15.01.19 | 08:30

Почнува расправата за гласање доверба на владата на Ципрас

Грчкиот Парламент денеска во 12 часот по локално време (11 часот по средноевропско време) ќе ја започне седницата за изгласување доверба на Владата, по барање на премиерот...

Балкан 13.01.19 | 13:16

Лидерот на грчката опозиција: Потами нема да му даде доверба на Ципрас

Лидерот на опозициската партија Потами, Ставрос Теодоракис изјави дека нема да гласа за доверба на владата доколку премиерот Алексис Ципрас го побара тоа во парламентот. Лидерот...