Ознака: Доверба на влада
Балкан 16.06.22 | 13:57

Разрешен собранискиот спикер, на чекор да падне и Владата на Петков!

Големи раздвижувања се случуваат во Бугарија. Никола Минчев веќе не е претседател на бугарскиот Парламент откако денеска пратениците гласаа за негово разрешување...

Македонија 18.11.21 | 12:24

За Богоев потписите на 61 пратеник „не вредат ни пет банки“

Пораншениот градоначалник на Карпош и ќленот на највисокото раководство на СДСМ, Стефан Богоев, во телевизиската дебата на „Клик плус“ на ТВ21,  коментирајќи ја иницијативата...

Македонија 16.11.21 | 09:22

Реџепи: Ја криев одлуката да не најдат друг пратеник кој ќе гласа против владата

Пратеникот Кастриот Реџепи вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 открива дека ја криел одлуката дека веќе се премислил и дека нема да гласа против владата, за да може да не...

Македонија 12.11.21 | 17:01

Апасиев: Тешко на таа Влада на која и требаат мафијаши и киднапери за да ја одржат на власт

Сега сфаќате зошто Левица се залага за императивен (отповиклив), наместо за слободен (неотповиклив) мандат!, порача пратеникот и лидер на Левица Димитар Апасиев. За да...

Македонија 12.11.21 | 16:20

Снопче: Синоќа беше аларм за сите граѓани и меѓународната заедница, се докажа дека мафијата има држава

Пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Халил Снопче во седиштето на гостиварскиот огранок одржа прес-конференција на која се осврна на актуелните случувања...

Македонија 12.11.21 | 12:32

Погледот доволно говори: Заев се спаси, државата загуби

Лицето на Заев по завршувањето на синоќешната седница најдобро покажува како се чувствува старо-новиот премиер по циркусот кој ни го приредија. Иако Заев носеше маска...

Македонија 12.11.21 | 10:17

Вчера гласање за доверба на влада немаше, опозицијата може повторно да покрене доколку има 61 пратеник

Многу дилеми останаа по вчерашната претстава во Собранието.Кој има мнозинство, кој го изгуби, која влада остана, што е со оставката на Заев….? Она што сите се прашуваат...

Македонија 11.11.21 | 15:09

Хајредини: Макијавели може вода да им носи на македонските корумпирани политички лидери

Политичкиот и економски аналитичар и поранешен министер за финансии, Џевдет Хајредини, на „Фејсбук“ кратко ја коментира ситуацијата во собранието во моментов. Макијавели...

Македонија 11.11.21 | 14:56

Реџепи: Нашата цел е да ја срушиме Владата до полноќ

Тој што ќе те предаде еднаш, ќе те предаде секој пат, порача пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи, откако новинарите го запрашаа дали го оправдува преоѓањето на...

Македонија 11.11.21 | 14:04

Таравари: Режимот завршува! Нeма враќање назад!

И генералнио секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари реагира на денешните случувања околу седницата за гласање на доверба на владата. Режимот завршува! Нeма...

Македонија 11.11.21 | 13:51

Селмани: Кога една власт купува пратеници станува режим!

Кога една власт купува пратеници станува режим, коментира новинарот и публицист Насер Селмани. На седницата за гласање на доверба на влада не се појави пратеникот од...

Македонија 11.11.21 | 13:12

Мицковски: Сега остајте го ДУИ да му стави биста на Кастриот Реџепи до Хасан Приштина

Ајде сеа и вие не плачете и не губите повеќе време, готово е, ви пропадна работата, сега остајте го ДУИ да му стави биста на Кастриот Реџепи до Хасан Приштина, коментира...

Македонија 11.11.21 | 13:05

Ванковска: Тие купија осуммина, па за еден ќе било проблем…

Тие купија осуммина, па за еден ќе било проблем, коментира професорката Билјана Ванковска, по денешното непојавување на седницата на која треба да се гласа за доверба...

Македонија 11.11.21 | 11:33

Апасиев: Киднапирале пратеник мислејќи дека така нема да паднат!?

Пратеникот и лидер на Левица Димитар Апасиев предмалку на својот фејсбук-профил обвини дека пратеник е киднапиран на денот на гласање за доверба на Влада. Јако еј! КИДНАПИРАЛЕ...

Македонија 11.11.21 | 11:10

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ веќе се во Собрание: Подготвени сме!

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ веќе се во Собранието каде денеска ќе се гласа доверба на владата предводена од Зоран Заев. На фотографиите со кои испраќаат поздрав од салата,...

Македонија 11.11.21 | 10:55

Рамчиловиќ: Секако дека ќе гласам за доверба на Владата и премиерот Заев

Пратеникот Зекир Рамчиловиќ пред Собранието денеска истакна дека цело време имал средби со премиерот, со раководството на СДСМ, но имал контакт и со другите политички...

Македонија 11.11.21 | 10:40

Ковачки: Добро утро Македонијо, денеска затвораме темно поглавје од твојата историја

„Добро утро Македонијо! Денеска затвораме темно поглавје од твојата историја. Силно светнал ден“, напиша на фејсбук пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ. Денес...

Македонија 10.11.21 | 12:04

Барањето за доверба на владата може да се повлече пред седницата да почне: Дали Џафери ќе се повикува на Уставот или на Деловникот?

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја подели експертската јавност со она што го објасни за прашањето за гласање на доверба на владата кое почнува утре. Тој...

Македонија 10.11.21 | 11:06

Зоран сакаше да си даде оставка, Заев беше против

Заев по којзнае кој пат ги излажа граѓаните. Патетичната најава вечерта по изборите дека разочаран од поразот се повлекува од партиската и премиерката функција беше...

Македонија 10.11.21 | 10:22

ДУИ со најниски средства сака да ги превземе пратениците на Беса, открива Хоџа

Министерот за земјоделство Аријанит Хоџа од Движењето Беса во „Програмата 200“ во Алсат рече дека ДУИ секојдневно се обидува со најниските средства да ги превземе пратениците...