Ознака: донор
Здравје 01.09.21 | 10:03

22-годишно момче доби бубрег од 28-годишен починат пациент со ретка крвна група, во тек е нова трансплантација на Клиниката за урологија

Утрово во осум часот на Клиниката за урологија по раководство на д-р Сашо Дохчев, започна трансплантацијата на бубрег, откако доцна ноќеска беше направена експлатацијата...

Калеидоскоп 27.08.21 | 10:46

Во Стар Дојран поставена скулптура на Емилија Динева, првиот македонски донор на срце и органи

Во градскиот парк во Стар Дојран е претставена урбана инсталација во форма на срце, изработена во знак на благодарност кон хуманоста на семејството на Емилија Динева,...

Македонија 25.08.21 | 18:21

Завршена трансплантацијата на срце од починат донор – 42 годишна пациентка

Срцето на нашата хумана сограѓанка продолжи да чука во градите на човек кој добива втора шанса за живот, напиша Филипче.Органодарителството е највисок акт на хуманост....

Македонија 25.08.21 | 11:21

42-годишна жена ги донираше срцето и бубрезите, утрово започнаа трите трансплантации

На клиниките за кардиохиругија и урологија утрово започна трансплантација на срце и бубрези од починат донор, објави на својот Фејсбук профил министерот за здравство...

Семејство 17.06.21 | 21:46

Ќерката на жената донор ја дувна првата роденденска свеќа

Среќен роденден Лара ❤️ Денеска ја запознав ќерката на Јасмина Василковска, жената донор на срце и бубрези, која неодамна спаси три човечки животи. Семејството ме покани...

Здравје 10.06.21 | 23:38

И четвртото срце го дарува жена

Д-р Маја Мојсовска – Мијовска, национална координаторка за трансплантација ни рече дека дарителка е 44-годишна жена чие семејство се согласило да се трансплантираат...

Здравје 30.05.21 | 10:48

Четириесетгодишна скопјанка е третиот донор на срце во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче утрово информираше дека во тек е трансплантација на срце, трета во земјава во рок од една година. Донорот е жена од Скопје на возраст...

Македонија 08.05.21 | 10:01

Семејството на Верица Белчовска чии органи беа донирани ќе добие стан во Струмица

Семејството на Верица Белчовска, чии органи беа донирани откако таа почина ќе добие стан во Струмица. Имајќи ја предвид бескрајната хуманост на семејството Белчовски...

Здравје 24.04.21 | 16:58

Измешани чувствата на Блаже, примател на бубрег: Не ја познавав Верче, но чувствувам огромна загуба

Немам доволно зборови што можам да искажам кон нејзините родители за таквиот хуман гест. Огромна благодарност чувствувам кон семејството. Животот на младата Верица...

Македонија 17.04.21 | 17:42

Братот на починатата Верица: Сестра ми ќе живее преку донираните органи

Откако решија да ги донираат органите на својата ќерка која загина во сообраќајна несреќа, не стивнуваат позитивните реакции за огромниот чин на хуманост до семејството...

Здравје 17.04.21 | 15:53

За првпат во историјата на македонското здравство направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести рано утрово за прв пат во историјата на македонското здравство беше направена експлантација на коски и коскени ткива од починат...

Здравје 17.04.21 | 13:14

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Пациентот кој денеска го прими срцето од донор е на возраст од 22 години и има сериозно заболување кое го оштетува срцето, соопштија од Министерството за здравство. Од...

Калеидоскоп 17.04.21 | 12:30

Беше среќна и предобрa: Нека живеат други луѓе благодарение на Верче, таа би го сакала тоа, вели братот на девојката донор

Бевме три деца, сега останавме две… Јас сум најстариот брат, Верче и другата сестричка се помалите. Тешко ни е, претешко, но сакавме во овие моменти да помогнеме, да се...

Здравје 22.10.20 | 22:02

Најитно се бара донор на плазма крвна група Б+

Најитно се бара донор на плазма со крвна група Б+ со прележан Ковид-19 за пациент на 41 годишна возраст. На социјалните мрежи Јасна Радуловиќ побара помош за пронаоѓање...

Здравје 07.08.20 | 18:27

Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот

Деветнаесетгодишниот Христијан Брњарчевски  наКлиниката за нефрологија преку трансплантација доби нов бубрег, дониран од неговиот татко. Министерот за здравство,...

Музика 05.08.20 | 09:19

Семејството одлучи да ги донира органите на Рајко Дујмиќ

Семејството Дујмиќ одлучи да ги донира органите на починатиот музичар Ратко Дујмиќ, откри хрватскиот композитор Ненад Нинчевиќ, еден од најблиските пријатели на фронтменот...

Здравје 31.07.20 | 15:21

Четворица пациенти го одбиле срцето од донорот

Срцето од 46-годишниот донор остана неискористено. Иако семејството дало согласнот, покрај бубрезите да биде експлантиран и овој витален орган, сепак, дури четворица...

Македонија 11.07.20 | 13:18

Заев ги користи личната борба на Иван и семејната трагедија на Eмилија во политичка пропаганда

Клиниката за Државна кардиохирургија на домашно лекување, Иван Огњановски, првиот пациент во земјава кому му беше трансплантирано срце од донор, мораше да се сретне...

Здравје 02.07.20 | 09:41

Третпат донор од Македонија дарува клетки за пациент од друга земја, кои се користат за трансплантација на коскена срцевина

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена се спроведе колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен донор од нашата...

Живот 21.06.20 | 22:50

Се бара донор на плазма крвна група АБ+ со прележан Ковид-19

Најитно се бара донор на плазма крвна група АБ+ со прележан Ковид-19 за пациент на 34 годишна возраст кој е поставен на респиратор. На социјалните мрежи доктор Светлана...