Ознака: Донлад Трамп
Свет 11.06.20 | 20:56

Бајден: Трамп ќе се обиде да ги „украде“ изборите

Кандидатот за претседател на САД на Демократската партија Џо Бајден  денеска изјави дека е загрижен што претседателот Доналд Трамп ќе се обиде да ги „украде“ изборите...

Свет 25.01.20 | 18:05

Адвокатите на Трамп: Претседателот не направи ништо лошо

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја почна одбраната на судењето во процесот за отповикување на шефот на државата во Сенатот. – Претседателот...

Свет 22.12.19 | 16:50

Трамп му пишал кусо писмо на Путин

Американскиот претседател Доналд Трамп му испрати кусо писмо на својот руски колега Владимир Путин за Договорот за нуклеарни сили со среден дострел (ИНФ), изјави денеска...

Свет 19.12.19 | 08:24

Претставничкиот дом гласаше за отповикување на Трамп од должноста претседател на САД

Претставничкиот дом синоќа изгласа отповикување на претседателот Доналд Трамп од власт. Разултатите од гласењето покажаа дека во законодавниот дом на САД постои ненадминлив...

Свет 13.12.19 | 17:57

Денеска е свечен и тажен ден: Одобрени обвиненијата против Доналд Трамп за негов импичмент

Одборот на американскиот (во поголем дел демократски) Претставнички дом ги одобри обвиненијата за злоупотреба на власта и мешање во работата на Конгресот против претседателот...