Ознака: Доњецк и Луганск
Свет 27.04.22 | 08:52

Путин го потсетил Гутереш: Донецк и Луганск станаа независни по примерот на Косово

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во разговор со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск...

Балкан 13.04.22 | 20:43

Блуши: Ако Донбас и Луганск се приклучат на Русија, зошто Косово да не се обедини со Албанија?

Албанскиот политички аналитичар и поранешен носител на значајни функции, Бен Блуши оценува дека настаните што се случуваат во Украина и напорите за воспоставување...

Свет 22.02.22 | 08:48

EУ се закани со санкции за сите што ќе ги признаат Доњецк и Луганкс

Во заедничка писмена изјава, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел остро ја осудија одлуката...

Свет 22.02.22 | 08:35

Канада ќе воведе санкции кон Русија поради признавањето на т.н. ДНР и ЛНР

Канадските власти имаат намера да воведат санкции против Русија во врска со нејзината одлука да ги признае т.н. Народни републики Доњецк и Луганск, се наведува во изјавата...

Свет 22.02.22 | 08:17

За Турција потегот на Русија е неприфатлив

Турција смета дека е неприфатлива одлуката на Русија да ја признае независноста на т.н. Доњецка и Луганска народна република, соопшти Министерството за надворешни работи...

Свет 22.02.22 | 08:10

Албанија го осуди признавањето на независноста на Доњецк и Луганск

Официјална Тирана  ја осуди одлуката на Русија да ги признаe самопрогласените „Доњецка народна република” и „Луганска народна република” и ја повтори подршката...

Свет 21.02.22 | 21:00

Путин пред камери ги потпиша одлуките за признавање на Доњецк и Луганск

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до јавноста по повод кризата во Украина, а неговото излагање со големо внимание го следеше цел свет. Модерна Украина е создадена...

Свет 19.02.22 | 08:38

Општа мобилизација во Луганск и Доњецк

Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ (ЛНР) Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми. Донесов одлука...

Свет 16.02.22 | 15:43

Блинкен: Руското признавање на Доњецк и Луганск ќе наложи цврст одговор од САД

САД остро го осудија предлогот на рускиот Парламент за признавање на двете украински сепаратистички републики, Доњецк и Луганск, како независни. Таков потег би претставувал...

Свет 15.02.22 | 21:17

Доњецк и Луганск чекорат кон независност, Западот негодува

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан денеска изјави дека доколку Москва ги признае како независни двата отцепени региони во источна Украина, Доњецк...