Ознака: Дончо Наков
Македонија 16.02.22 | 14:58

„Топлик“ прв случај каде некој се гони за исплата на законска затезна камата по спогодба случена од државно правобранителство

Со излагањето на адвокатите на Миле Јанакиески започнаа завршните зборови во случајот „Топлик“. Сите се едогласни дека во овој случај нема штета по државниот буџет...

Македонија 02.07.21 | 11:06

Дали Судот ќе ја послуша Антикорупциска? Директорот на Агенцијата за катастар не смее да биде и вештак

Одбраната во случајот „Топлик“ на денешното рочиште побара изземање на вештакот Борис Тунџев. Како прилог зошто тој треба да биде изземен доставија мислење од Антикорупциската...

Црна хроника 29.05.20 | 11:25

Наков: 75% од пресудата за „27 април“ е за амнестираните, за останатите нема ниту по десетина реда!

Со искази на дел од обвинетите и со обраќањето на обвинителството пред Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје, денеска треба да заврши јавната седница по жалбите...

Македонија 06.09.19 | 12:56

Внесување на наредби од притворено лице не е само преседан, туку и кривично дело

Еден од сведоците во “Империја” е присутен овде денеска во својство на обвинител. Поради непостапување на Републичкото јавно обвинителство, Катица Јанева не е оддалечена...

Македонија 06.12.18 | 22:33

Адвокатот на Богдан Илиевски: Во говорот од 27 април тој не ги повика граѓаните да влезат во Собранието

Судењето за „крвавиот четврток“ денеска продолжи во доказна постапка со презентирање на доказите на обвинетиот Богдан Илиевски кој се смета за еден од организаторите...