Ознака: донација
Здравје 26.11.20 | 17:34

Постелнина, јоргани, перници и пакети вода за Прилепската болница од Жените на ВМРО-ДПМНЕ

Унијата на жени на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп донира постелнина, јоргани, перници и пакети вода за ковид-одделението во Прилепската болница. Како партија бараме одговорност...

Македонија 19.11.20 | 08:15

ИЈЗ ќе добие компјутери од Македонско-американската алумни асоцијација

Институтот за јавно здравје денеска ќе добие компјутери од Македонско-американската алумни асоцијација (МААА). Донацијата, како што е најавено, ќе ја предадат Верица...

Македонија 15.11.20 | 16:27

Мицковски: Владее фамилија Заеви или државата со оваа земја?!

Oва се вика воено профитерство, нема друг термин за вашето неодговорно однесување, oстро реагира активистот Ивор Мицковски по веста за донацијата на Зоран Заев составена...

Македонија 15.11.20 | 11:50

За сопствен ПР пред јавноста, Заев направи настан од донација на болничко возило, што како премиер има обврска, а не го набавува

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, денеска ја посетија ЈЗУ Општа болница Струмица каде имаа средба со директорот на болницата Наќе Гогов. Во...

Македонија 15.11.20 | 11:43

Изјави на Заев, Филипче и директорот на струмичката болница Гогов

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, денеска ја посетија ЈЗУ Општа болница Струмица каде имаа средба со директорот на болницата Наќе Гогов. Во...

Свет 12.11.20 | 15:51

Бил Гејтс донира уште 70 милиони долари за борба против пандемијата на корона вирус

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс донирала уште 70 милиони долари (59,5 милиони евра) за развој и дистрибуција на вакцина против Ковид-19, со надеж дека и други меѓународни...

Македонија 10.11.20 | 15:40

Принцот на Абу Даби на Македонија ѝ подари донација од медицинска оперма

Во духот на билатералните пријателски односи меѓу Македонија и Обединетите Арапски Емирати вчера на аеродромот во Скопје пристигна 10 тони помош за борбата против пандемијата...

Македонија 06.11.20 | 13:40

Донација на два инкубатори за Универзитетската клиника за детски болести

Сопругата на македонскиот претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, заедно со генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити денеска присуствуваше на настан на којшто...

Македонија 30.10.20 | 18:40

Сојузничка солидарност на дело: Примена НАТО донација од 60 респиратори во вредност од 1,4 милиони евра

Денеска на Меѓународниот аеродром Скопје пристигна донацијата од 60 транспортни респиратори од НАТО Доверителниот фонд за одговор на пандемијата чија вкупна вредност...

Македонија 30.10.20 | 08:20

НАТО ни испраќа 60 респиратори

Во Скопје денеска треба да пристигнат 60 респиратори, донација од НАТО за справување со последиците од пандемијата на Ковид-19. Донацијата од Доверителниот фонд на НАТО,...

Балкан 29.10.20 | 13:34

Руски тенкови пристигнуваат во Србија

На воениот аеродром Батајница во Белград пристигна првата пратка од тенковите што Русија ги донира за Србија. Тие се дел од контингетот од 30 тенкови Т-72МС, што се руска...

Македонија 09.10.20 | 17:21

Мицкоски: Ќе донираме во текот на продолжениот викенд, за оние кои не можат да си дозволат да го искористат викендот без ДДВ

Ќе донираме во текот на продолжениот викенд (10-12.10.2020), за оние кои не можат да си дозволат да го искористат викендот без ДДВ, напиша на неговиот фејсбук профил лидерот...

Македонија 25.09.20 | 08:45

Германија донира респиратори за македонските клиники

Германија и донира на Македонија осум респираторни машини како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на донацијата е околу 233.000 евра. Како што соопшти...

Здравје 24.09.20 | 17:53

Германија донираше помош за Инфективната клиника и ГОБ „8 Септември“

Германија донираше осум респираторни машини марка „дрегер“ за Министерството за здравство како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на оваа донација...

Калеидоскоп 01.09.20 | 14:44

Закерберг вложува 300 милиони долари за да промовира „безбедно“ гласање

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан ќе донираат 300 милиони долари за поддршка за „безбедно и сигурно гласање во државите“...

Живот 20.08.20 | 14:52

Апел за помош за Цобе: Се ближи рокот за операцијата, недостигаат уште средства

Веќе неколку недели хуманите луѓе донираат за Слободан Попов, кој што има напредна фаза на злокобната болест канцер. За спас на неговиот живот, дадени се препораки за...

Македонија 15.08.20 | 13:40

Американската амбасада донира за реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Во тек е подобрување на условите во Универзитетската клиника за хирургија, вилици и врат – максилофацијална хирургија. Преку донација од Амбасадата на Соединетите...

Скопје 07.08.20 | 12:53

Градоначалникот на Гази Баба донираше крвна плазма

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски утрово донираше крвна плазма на Институтот за трансфузиона медицина. Како што истакна тој, многу е среќен што...

Калеидоскоп 28.07.20 | 10:57

Самохрана мајка на четири деца доби куќа од анонимен донатор во Кичево

Самохрана мајка на четири малолетни деца доби куќа во Кичево, благодарение на анонимен донатор. Куќата има површина од 65 квадратни метри и дворно место од 200 квадратни...

Здравје 27.07.20 | 14:00

Македонски болници добија германска донација од 152.000 евра за справување со Ковид 19

Германската амбасадорка во државава Анке Холштајн потпиша договори за донација за јавните здравствени установи Клиничка болница Штип, Општа болница Куманово, Општа...